![]() |
|
![]() |
![]() |
В Україні — несприятливі умови для виконання журналістами своїх професійних обов’язків. Так вважає Уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова.
Як повідомила прес-служба Омбудсмена, відповідного листа Ніна Карпачова направила Генеральному прокуророві Олександру Медведьку. У цьому зверненні висловлено стурбованість у зв’язку з загрозою повноцінній реалізації конституційного права на свободу слова й інформації, на вільне висловлювання поглядів і переконань, на життя й здоров’я журналістів при виконанні ними професійних обов’язків.
У роки незалежності загинуло понад 40 представників українських ЗМІ. Більшість з цих злочинів і досі або не розкриті, або судові вердикти по них викликають багато застережень.
Уповноважена з прав людини підкреслює: в Україні відсутня ефективна система гарантування безпеки журналістів при виконанні ними професійних і службових обов’язків. Існують труднощі і в розслідуванні злочинів проти працівників ЗМІ, які, мусимо констатувати, за останні місяці в Україні значно почастішали.
Окремо Ніна Карпачова зазначає, що її турбують факти втручання в редакційну політику мас-медіа.
Як уже повідомляли «Чорноморські новини», учора в Україні відзначали день пам’яті журналістів, чия загибель пов’язана з виконанням службових обов’язків. Один з найрезонансніших злочинів проти працівників ЗМІ пов’язаний з іменем Георгія Гонгадзе. Десять років триває розслідування. Десять років рідним і близьким журналіста, усьому суспільству, й міжнародній спільноті зокрема, слідчі органи як кістку щораз кидають якісь нові «вердикти». От і цього разу, напередодні десятої річниці зникнення Гії, нам запропонували повірити, що замовником цього злочину був нині покійний, а тоді — міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко. Його смерть, нагадаємо, також викликає багато запитань. Бо самогубство з двома пострілами в голову, та ще й за деякими версіями зі зброї різних калібрів, виглядає, м’яко кажучи, дивною.
Враховуючи останні новини щодо справи Гонгадзе, Міжнародна організація «Репортери без кордонів» висловила здивування тим, що слідство не встановило мотивів, з яких колишній головний міліціонер країни «вирішив припинити журналістську діяльність Гонгадзе настільки радикальним способом». Здивовані «Репортери» і тим, що у своїх висновках слідство керувалося в основному свідченнями колишнього начальника карної розвідки Олексія Пукача, який був безпосереднім виконавцем убивства Гонгадзе.
У свою чергу Міжнародна федерація журналістів, Спілка журналістів (Велика Британія), «Фонд Гонгадзе» та Інститут масової інформації закликають владу України продовжити розслідування обставин убивства засновника «Української правди». «Зважаючи на навмисне затягування розслідування й серйозні помилки слідства, це виглядає як спроба приховати справжніх замовників убивства й свідомо перекласти провину на покійного Кравченка, щоб реальні замовники уникнули покарання», — сказано в спільному зверненні цих організацій.
А тим часом нинішня влада продовжує демонструвати свій страх перед журналістами і не вважає за потрібне вшановувати пам’ять тих, хто віддав своє життя за Слово Правди. Так, у Києві міліція перекрила вулицю Банкову і не пропустила учасників акції пам’яті Гонгадзе до Адміністрації Президента (саме тут, перед входом до «офісу» Гаранта Конституції, такі акції проходили з 2005 року).
В Одесі, яка теж неодноразово здригалася від жорстоких побиттів журналістів, «загадкових» смертей майстрів пера і зухвалого вбивства редактора «Вечірки», влада також не наважилася долучитися до акції пам’яті — поминальної панахиди за всіма журналістами, що загинули при виконанні своїх службових обов’язків. Втім, не тільки влада. На могилі Бориса Дерев’янка, біля якої й зібралися у день пам’яті представники лише кількох ЗМІ, було надто мало наших колег. І чи не ота наша суспільна незгуртованість перед загрозою, байдужість до злочинів, скоєних проти людини, і, зокрема, проти представника твоєї ж професії, дає можливість тим, чиї руки уже в крові чи хто задумує злодіяння, відчувати безкарність, є стимулом до наступних чорних справ, запорукою безкарності?
Поки ми мовчатимемо, поки ми боятимемося говорити правду, вони діятимуть. У тому числі й проти нас.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |