ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Микола Азаров «шикує» одеських чиновників
25.09.2010 / Газета: Одесские известия / № 104 (4086) / Тираж: 23655

Містким та насиченим виявився графік робочої поїздки Прем'єр-міністра України Миколи Азарова в Одеську область. Метою візиту, як він сам сформулював, була інспекція економічного, соціального стану регіону та розгляду питань посилення його господарського потенціалу в країні.

Сама технологія управління, відзначив Прем’єр, припускає звітність усіх керівників структурних підрозділів, зокрема, обласних адміністрацій, які вже півроку як наділені владними повноваженнями. Назвавши себе людиною, у якої немає більше жодних інтересів, крім державних, Микола Янович сказав, що у представниках апаратної системи цінує ініціативність, сміливість рішень та вміння брати на себе відповідальність за наслідки. Кому це не до снаги і хто не може упоратися з виділеними на розвиток регіону бюджетними ресурсами, той не відповідає посаді. І його потрібно знімати!

Так, жодна спадщина попередніх років не зрівняється із тим станом повного розвалу економіки та фінансової системи, з якими команда Президента України Віктора Януковича прийняла країну у березні 2010 року, після того, як у ній погосподарювали попередники. Тому зрозуміло, що одразу перелаштувати вектор результативності на краще буває неможливо. І все ж таки відповідальна особа, на думку М. Азарова, зобов'язана хоча б зробити спробу врятувати становище, запропонувати програму дій. Тому, будучи в облдержадміністрації, він висловив невдоволення з приводу того, що на зустріч із ним були делеговані заступники начальників профільних управлінь. А самі начальники перебували хто у від'їзді, хто на лікарняному. У цей складний сільськогосподарський період, він вважає, неприпустимо перебувати у відпустці начальнику управління агропромислового розвитку і запропонував негайно відкликати його до роботи. Про себе ж сказав, що, якби відчув себе неспроможним за станом здоров'я виконувати службові обов'язки, то неодмінно б подав у відставку.

Однак, незважаючи на те, що Прем'єр справляє враження людини твердої, конкретної та вимогливої, він із батьківською інтонацією промовив, що приїхав не лаяти і не навчати, а довідатися, чим уряд може допомогти області у розв’язанні її болючих проблем. І – поставити завдання!

ТЕАТР ВЖЕ ЗАПОВНЕНИЙ

Перш ніж зробити це на відкритій нараді у облдержадміністрації, він зустрівся із колективом Одеського національного академічного театру опери та балету. У залі, де зібралося близько п'ятисот чоловік творчого і технічного персоналу.

Прем'єра супроводжували голова Антимонопольного комітету України Олексій Костусєв, заступник міністра культури і туризму Тимофій Кохан, голова Одеської облдержадміністрації Едуард Матвійчук, голова Одеської облради Микола Скорик, міський голова Едуард Гурвіц.

– Чи є проблеми у театрі? – запитав М. Азаров. І додав: – Сміливіше! Я люблю неформальне спілкування.

Люди почали висловлюватися. Першим пролунало прохання, підтримане усієї трупою, призначити штатним директором виконувача обов'язків керівника Миколу Криворучка. А також затвердити на посаді головного балетмейстера Васюченка та головного диригента Сомоеле. Було порушено питання щодо невистачання акторського складу і те, що для його поповнення потрібно побудувати театральний гуртожиток хоча б на 200 місць. Услід за побажанням, щоб біля входу до храму Мельпомени не було імпровізованої стоянки автомашин, одразу в залі пішло відповідне розпорядження начальникові ГУ МВС України в Одеській області Михайлу Яцкову.

Бурхливо проходило обговорення теми судового позову, затіяного режисером Проскурнею проти театру, з якого його звільнили за профнепридатністю. Водночас Т. Кохан одержав завдання знайти працівника кадрів, який взяв на роботу цього одіозного постановника, у якого до театру було 12 років прогалини у трудовій книжці. І звільнити! Прем'єр дав вказівку міністрові економіки Василю Цушку знайти 5 млн гривень для закупівлі музичних інструментів, пошиття костюмів та виготовлення декорацій.

– Вважаю, у театрі повинні панувати обставини творчості. І Одеський оперний повинен стати кращою окрасою міста-перлини, – сказав М. Азаров.

І при цьому із прикрістю додав, що на той занедбаний стан, у якому він застав місто, боляче дивитися. Багато будинків такі обдерті, що здається, ніби він потрапив у часи більш ніж піввікової давнини, коли відбувалися події, показані у фільмі «Ліквідація».

– Якби я був мером, – додав він, – і центральні вулиці, і театральна площа були б під стать цьому прекрасному будинку. Але це поправне. Ми змусимо працювати будь-якого мера, якого б не обрали.

ЕКСПРОМТОМ ЗА ПОКУПКАМИ

Потім Прем'єр пообіцяв зробити сюрприз у вигляді позапланового відвідування декількох соціальних об'єктів. Таким виявилася клініка Одеського національного медичного університету. І хоча був намір побувати у рядовій лікарні, і в цій елітарній установі, від лікарів було почуто чимало побажань щодо операційного корпусу та медапаратури.

А відвідування продуктового магазину, цього разу – звичайного, стало темою для початку розмови про стан справ в агропромисловому комплексі. Соціальною больовою точкою, яку миттєво виявив столичний гість, стали ціни. Для початку – на картоплю. Її продавали по 5,50 гривень за один кілограм. Це комерсанти пояснювали тим, що картоплю везуть із Вінниці, Чернігова, з Волині, тому високі транспортні витрати. На Одещині ж, згідно із поясненнями, картопля не вирощується через кліматичні умови. Невже в Єгипті вони кращі, заперечив М. Азаров. Чому ж там вирощують городину та ще й постачають ними Україну? І здивувався, чому від одеських чиновників, які курирують аграрний сектор, не надходять слушні пропозиції щодо зрошення картопляних полів. У Києві, наприклад, ціна за кілограм цього овочу 3,50 за собівартості 1,10 гривні.

РАДА І… ВИМОГА!

І от – нарада… Глава уряду формулює основні вимоги до розвитку регіону. Це використання, насамперед, інвестиційних, потім кредитних ресурсів і вже потім – звертання за дотаційною підтримкою. Програма припускає створення умов, які стимулюють прихід інвесторів.

При перерахуванні ключових позицій економіки Микола Янович показав велику поінформованість про господарство області. Він не виявив надзвичайних випадків і екстраординарних ситуацій, які потребують особливої уваги Кабміну України. І в цілому дав позитивну оцінку роботі обласної держадміністрації у плані наведення економічного порядку та соціального розвитку. Але вирішив зупинитися на негативних явищах, які вимагають подолання.

На місці його цікавлять усі основні питання, які постійно перебувають у полі зору уряду. Серйозних пропозицій про те, як підняти рівень розвитку промисловості, він чекає від губернатора. Потрібно також поліпшити систему освіти, оптимізувати житлово-комунальну сферу, відрегулювати розмір плати за газ. Ще – створити регіональний запас продовольства, проаналізувати, як іде підготовка міст і сіл до зими. Із організаційного боку тут важливе формування вертикалі влади для взаємодії територіальних керівників та вищих інстанцій.

ХІБА ВАЖКОБУДИНОК ПОБУДУВАТИ…

Одним із господарських секторів, які вимагають термінового реанімування, було назване будівництво. Переважно – житлових будинків та котеджів. Навіть погляд через ілюмінатор літака на ландшафт Одеси відкриває безліч заморожених будівництв.

– А шкода, – пролунало у коментарі Прем'єра. – Адже це та галузь, яка б могла пожвавити цілу низку інших суміжних галузей. Потрібно предметно зайнятися кожним недобудом. Чого не вистачає до завершення об'єкта: обігових коштів, кредитів, наявність покупців? З'ясувати, чому забудовники, звертаючись до банків, утричі занижували вартість свого заставного майна. І потім скласти графік здачі будинків в експлуатацію за доступною ціною, не більше 900 доларів за квадратний метр.

Це важливо і тому, що в Одесі багато будинків у аварійному стані. З них потрібно відселити близько 18 тисяч мешканців. За 10 років це можна зробити без напруження. Якщо, звичайно, розв’язувати будівельні проблеми.

ТЕХНІКУ – СПОЖИВАЧЕВІ

Дуже велику стурбованість викликає і регіональне машинобудування. Знизили обсяги виробництва Іллічівський автозавод, заводи «Мікрон», «Нептун». Привід для виділення в окрему тему дає «Краян». Там 313 працівникам штату заборгували зарплати 25 млн гривень. Колись лідер кранобудівництва – сьогодні підприємство перебуває у жалюгідному стані. Виходом буде його приватизація. Бідою заводів «Будгідравліка», «Поршнєвих кілець», «Ковальсько-пресових автоматів», «Продмаш», незважаючи на їхні відмінні технічні потенціали, є те, що їхня продукція не знаходить збуту. Звідси конкретним менеджерським завданням ставиться пошук замовників. І закріплення за кожним підприємством відповідальної особи, щоб щодо кожного з них було складено економічну картину. Де немає розуміння із кредитним відділом банку, де – партнера, який користується цією продукцією, де проблема із розрахунками за теплоносії. І тоді апаратники знали б в лице міністрів, писали б запити. Лише так машинобудування на Одещині із відстаючого можна підтягти до загальноукраїнських критеріїв.

У ВИРОБНИЦТВІ СОНЯШНИКУ ПОМІЧЕНІ НЕ БУЛИ, АЛЕ…

Найсуворіші кадрові рішення готовий ухвалити Прем'єр-міністр до тих, хто не ратує за зниження боргів щодо заробітної плати. На 1 вересня такі по області становлять 46 млн гривень. І ця заборгованість не лише не зменшується, але й зростає.

– Даю місяць на те, щоб ці показники почали знижуватися. Цього терміну вистачить, щоб дану суму скоротити удвічі, – сказав Прем'єр-міністр України.

Він терпляче вислухав пояснення, але не знайшов їм виправдання. Коли пролунало, що на Балтському комбінаті дитячого харчування тисяча працівників заждалися виплати їм належних півтора мільйонів, він не змовчав:

– Розв’язувати господарські проблеми невиробничими методами, і саме за рахунок затримок зарплати людям – хибна практика.

Тим більше, що за такої економії не відбувається відрахувань до Пенсійного фонду. І відповідальність за таке потурання може бути кримінальною.

Торкнувся М. Азаров також боргів щодо сплати податків. Це, насамперед, плата за землю – 42,5 млн, податок на доходи з фізичних осіб, єдиний податок, борг щодо підприємств-банкрутів.

Податковій службі адресоване також запитання: як це відбувається, що податкові зобов'язання мінімізуються через експорт продукції, не властивій основному виду діяльності підприємства? Знайшлися і приклади: ВАТ «Одесаобленерго» експортувало сільгосппродукцію на суму 81 млн гривень, хоча полів не має і не жне – не сіє. Інше підприємство відправило на експорт вітчизняну олію на суму у 30 млн гривень. У виробництві соняшнику воно помічене не було. Народні гроші йдуть ліворуч через те ж відшкодування ПДВ.

Даремно прибіднюється «Лук- Ойл». Третій рік воно декларує збільшення збитків від виробництва нафтопродуктів на суму 1,2 мільярда.

«Незадовільно» поставив Азаров і за розрахунки щодо комунальних платежів. Потім була прес-конференція.

– Душа болить бачити такі факти. А час не чекає. Якщо Україна видерлася з глибокої ями кризи, отже, реально протягом 5 років вивести її на орбіту європейської економіки. Але потрібно засукати рукави, – зробив висновок Глава уряду.

Владислав КІТІК, «Одеські вісті»

Критику сприйняли правильно

Голова обласної ради Микола Скорик вважає справедливою критику, що пролунала з вуст Миколи Азарова на адресу обласної та місцевої влади. Про це він повідомив в інтерв'ю представникам регіональних ЗМІ, коментуючи підсумки візиту Прем'єр-міністра України до Одеси.

– Візит Прем'єр-міністра – це завжди величезна відповідальність для регіону. Зазвичай після таких візитів області виділяється додаткове фінансування на вирішення тих або інших соціально-економічних питань. З другого боку, Микола Янович, як один з перших керівників держави, цілком справедливо вказав на недоліки, над якими нам необхідно працювати. Тому що чекати винятково допомоги з центру – це не та позиція, не той стиль керівництва, що потрібні на сьогоднішній день. Найголовніше, що ми цю критику правильно сприйняли. Гадаю, що всі, кого вона стосувалася, працюватимуть над виправленням тих недоліків, на які вказав Прем'єр.

У той же час сподіваюся, що за підсумками цього візиту (як це завжди буває) з'явиться доручення Кабміну, що, я впевнений, допоможе області впоратися з багатьма соціально-економічними проблемами, озвученими під час наради, проведеній Миколою Яновичем Азаровим. Гадаю, що під керівництвом Кабінету Міністрів і спільними зусиллями обласної держадміністрації та обласної ради, районних органів влади ми зробимо все можливе, щоб поступово змінювати ситуацію краще, – відзначив Микола Скорик.

Автор: Прес-служба обласної ради


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.009
Перейти на повну версію сайту