![]() |
|
![]() |
![]() |
Жителі Одеси та інших приморських міст і селищ часто обурюються: чому будівництво багатоповерхових будинків, котеджів, торговельних точок та баз відпочинку у деяких випадках провадиться стихійно, без елементарного порядку. Незабаром до води, як, наприклад, у відомій усім Аркадії, взагалі не можна буде підійти простій людині. Там навіть напис з’явився на багатьох щитах: «Вхід до моря через ресторан «Ітака». А чому не через міськвиконком? В іншому місці треба шукати прохід біля ресторану «Ібіца». А, наблизившись до води, ще раз переконатися: і тут усе поділено та загарбано.
Листів та дзвінків із цього приводу влітку було багато. І не лише до нашої газети. Але дати чітку відповідь на запитання: скільки таких об’єктів в Одесі і довкола, було просто неможливим. Потрібною інформацією ніхто не поспішав поділитися.
І все ж таки, здається, зміни настали. Дещо із прихованого стало спливати на поверхню. Інформацією поділився виконувач обов’язків начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області Петро Рябоконь. Але не з доброї волі, а тому що запросили зі звітом на апаратну нараду облдержадміністрації. А досі ця інстанція за майже три роки свого існування мовчала. Знайти її теж нелегко, тому що у документах зазначено адресу: проспект Шевченка, 4, а насправді інспекція розмістилася на Великому Фонтані.
Але суть далеко не в цьому. А в тій інформації, яку все ж таки вдалося роздобути.
Скільки ж новобудов з’явилося в Одесі та рекреаційній зоні інших міст і районів із порушенням законодавства? Не вгадаєте. Та й ми, чесно сказати, не припускали такого розмаху, неприборканого свавілля. Виявляється, минулого року вищезгаданою комісією та іншими контролюючими органами лише за перші шість місяців було виявлено понад 1600 випадків самовільного будівництва різних об’єктів лише одними приватними особами. Їх, звичайно, оштрафували на загальну суму 548 тис. гривень. Але поділимо одну цифру на другу і одержимо суму у 343 гривні, що швидше служить засобом дешевого «відмазування», ніж стимулом для наведення належного порядку та приборкання нахаббуду.
Про те, що такими адміністративними заходами їх не залякати, свідчить хоча б той факт, що за першу половину поточного року було встановлено вже понад 2 тис. самовільних забудов тими ж конкретними (фізичними) особами.
Назвемо деякі адреси, де дане злочинне явище набрало неймовірного розмаху. Насамперед, це місто Одеса, де цього року виявлено 406 випадків порушення законодавства щодо ведення будівництва. Але і в Овідіопольському районі їх 215, у Білгород-Дністровському – 293, в Ізмаїльському та Комінтернівському – по 238, у Біляївському – 231.
Коли перевірили дотримання містобудівного законодавства у тому ж Овідіопольському районі, а точніше у селі Грибівці Дальницької сільської ради, де розміщуються бази відпочинку «Прометей», «Восход», «Лазурная», «Волна» та багато інших, то виявилося, що половина з них – це плоди нахаббуду.
І начебто про це до перевірки не знали ні сільський голова Сергій Крутюк, ні районна держадміністрація. Зараз на їхню адресу, як і на адресу прокуратури Овідіопольського району, пішли розпорядження комісії. Надіслано і звернення до районного суду із проханням ухвалити рішення згідно зі ст. 176 Цивільного кодексу України щодо знесення самовільних забудов. Можливо, з’явиться випадок у практиці, коли названа стаття справді запрацює. Поки ж що про такі рішення не доводилося чути.
Натомість нам відомі інші випадки судової «допомоги» у боротьбі із цим злом, що розрослося. Скажімо, господарським судом Одеської області (справа 30/164-08-3141) визнано право власності ТОВ «Віолант» на 24 об’єкти нерухомого майна у с. Крижанівці Комінтернівського району, яке на цій підставі було зареєстроване та розпродане. При цьому суд навіть не взяв до уваги претензії контролюючих органів.
І це не єдиний випадок, коли право на власність самовільного будівництва подається до державної реєстрації за рішенням суду. При цьому документи щодо прийняття будівельних об’єктів навіть не потрібні.
До судів бігають представники нахаббуду і коли їм загрожує чергова перевірка. І ті послужливо ухвалюють рішення щодо недопущення представників інспекції до об’єктів.
Не має належної підтримки інспекція державного архітектурно-будівельного контролю і з боку багатьох правоохоронних органів. Акти перевірок, які посилають на їхню адресу, часто залишаються без належної уваги та реагування.
Залишаються осторонь і деякі місцеві органі влади, яким лише цього року було надіслано понад 170 інформацій щодо порушення будівельного законодавства. Не прислухаються вони належним чином і до прохань перевіряльників щодо заборони підведення до незаконних об’єктів різних комунікацій щодо водо-, тепло-, газо- і енергозабезпечення.
І все ж таки головна причина нахаббуду, який так небезпечно поширився, не лише в цьому. Є інші серйозніші причини, які йдуть від недосконалості законодавства та від бажання окремих осіб заробити собі високий імідж, особливо напередодні чергових виборів.
Саме напередодні Президентських виборів з’явилося рішення Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року за № 502 «Про тимчасове обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року». І перевірки значно скоротилися. Майже 700 звертань громадян, стільки ж документів із правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування, які надійшли за цей час, свідчать про те, що ухваленими рішеннями лише ще більше ускладнили ситуацію, вона стала майже некерованою.
Але особливо надихнуло представників нахаббуду інше рішення уряду Юлії Тимошенко від 09.09.2009 року за № 1035 «Про затвердження Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків, садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт». Тоді обласній інспекції, виконуючи волю державних органів, довелося видати без належних на те підстав 1355 (!) сертифікатів на об’єкти самовільного будівництва та 821 сертифікат відповідності за актами готовності об’єктів до експлуатації.
От і наближається, напирає нахаббуд, не беручи до уваги ні законів, ні місцевих правоохоронних та інших контролюючих органів. Він сподіваються, що знайдеться ще інший «добрий дядько» і під гуркіт чергових передвиборних баталій узаконить усе недозволене. А тому треба будувати, будувати, будувати… Захоплювати кожний майданчик, де тільки можна. Особливо у рекреаційній зоні. Це ж небачений капітал, коли вдається оформити усі документи. А тут чи то новий закон допоможе, чи то місцевий суд…
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |