ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ЄВРОДЕПУТАТІВ
07.10.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 104(21145) / Тираж: 8525

Непродумані методи, якими імплементуються реформи в Україні, можуть нівелювати демократичний поступ країни. Таке занепокоєння висловили депутати ПАРЄ на своєму засіданні у вівторок, ухваливши відповідну резолюцію, повідомляє «Німецька хвиля».

Українське питання знову поділило депутатів Парламентської Асамблеї Ради Європи: одні висловлювали занепокоєння розвитком подій, вдаючись до яскравих порівнянь України з хворим, що потребує негайної медичної допомоги; інші схвалювали дії офіційного Києва — переважно це були представники російської делегації. У такий бурхливий спосіб депутати ПАРЄ обговорювали доповідь моніторингового комітету про функціонування демократичних інституцій в Україні. За результатами обговорення, майже одностайно, було ухвалено резолюцію.

Головний месидж цього документа — найбільше занепокоєння в Україні викликає ситуація зі свободою слова та зібрань. За словами депутата від Фінляндії Марку Лаукканена, «усі доповіді засвідчили, що атмо­сфера довкола засобів масової інформації сповнена тривоги». Колишній президент Польщі Лех Валенса скерував листа Вікторові Януковичу, у якому зазначив, що ситуація в українських мас-медіа погіршилася після приходу нинішнього президента до влади. Зросла також кількість нападів та погроз на адресу журналістів.

Як інформує УНІАН, у схваленій на сесії ПАРЄ резолюції «Функціонування демократичних інституцій в Україні», за яку проголосували 102 депутати, проти — 1 депутат, утримались — 6, зокрема йдеться: «Асамблея висловлює свою стурбованість зростаючою кількістю обвинувачень та достовірних повідомлень про те, що демократичні свободи та права, такі, як право на зібрання, право на свободу висловлювань та свободу медіа, опинилися останнім часом під тиском». ПАРЄ визнала неприпустимим для демократичного суспільства втручання секретних служб та правоохоронних органів у роботу журналістів та ЗМІ. «Асамблея закликає владу повністю розслідувати всі повідомлення про порушення прав та свобод і виправити всі виявлені порушення», — написано в документі.

ПАРЄ закликала владу здійснити всі необхідні заходи для захисту свободи ЗМІ та плюралізму, а також утриматися від спроб контролювати прямо чи опосередковано зміст повідомлень у ЗМІ.

У документі також міститься за­клик до влади уникати будь-якого призначення на керівні посади, і зокрема в правоохоронні органи та органи юстиції, людей, призначення яких може привести до конфлікту інтересів.

А ще євродепутати закликали Верховну Раду України схвалити закон про мирні зібрання.

У резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи висловлюється стурбованість «надмірним втручанням СБУ у внутрішні політичні справи, включаючи тиск на журналістів та партійних і громадських активістів та їх близьких». ПАРЄ назвала таке втручання неприпустимим у демократичному суспільстві. Асамблея закликала владу реформувати Службу безпеки та її діяльність відповідно до європейських стандартів.

Крім цього, ПАРЄ закликає владу України забезпечити умови для проведення чесних виборів до місцевих органів влади: «Асамблея стурбована тим, що обвинувачення в можливих фальсифікаціях на виборах може свідчити про брак довіри учасників виборчого процесу в чесності проведення та адміністрування майбутніх виборів... Розглядаючи довіру до проведення виборів основним для їх демократичної природи, Асамблея закликає владу забезпечити збалансований склад виборчих адміністрацій всіх рівнів, включаючи головуючі позиції. Асамблея рекомендує владі розглянути можливість схвалення додаткових заходів для прискорення довіри учасників виборів та виборців до виборчого процесу».

ПАРЄ підтвердила свої рекомендації щодо необхідності схвалення уніфікованого виборчого законодавства. Разом з тим, євродепутати вважають за необхідне переглянути всю виборчу систему з тим, щоб вибори проводилися за пропорційною системою на підставі відкритих списків та представництва регіонів.

Асамблея також закликала Україну схвалити закон про фінансування політичних партій, відповідно до європейських стандартів, а також схвалити закони про неприпустимість конфлікту інтересів на посадах державної служби, про декларування доходів держслужбовців, про доступ до публічної інформації після проведення відповідних консультацій з Венеціанською комісією.

У своїй резолюції Парламентська Асамблея Ради Європи закликає Україну не допустити монополізації влади: «Асамблея застерігає, що така консолідація не мала б привести до монополізації влади єдиною політичною силою, оскільки це підірвало б демократичний розвиток країни».

При цьому депутати висловили розуміння щодо концентрації владних повноважень, однак зазначили, що така концентрація припустима лише за умови дотримання демо­кратичних принципів. Депутати ви­словили переконання в тому, що полі­тична стабільність в країні може бути досягнута лише шляхом конститу­ційної реформи, за допомогою якої б встановлювалося чітке розділення повноважень, а також належну систему стримувань та противаг між виконавчою, законодавчою та судовою гілками влади.

ПАРЄ занепокоєна і тим, як влада України проводить реформи, вважаючи, що це може негативно вплинути на повагу до демократичних принципів та на якість самих реформ. Депутати Асамблеї наголосили, що реформи, необхідні Україні в тому числі для виконання її зобов’язань, можливі лише, якщо вони ґрунтуються на широкому політичному консенсусі та громадській підтримці. «Це, в свою чергу, можливо лише у випадку, якщо суворо дотримується повага до парламентських процедур та демократичних принципів», — наголошується у резолюції.

Водночас Парламентська Асамблея Ради Європи закликає Україну продовжити реформу судової системи та прокуратури, зокрема схвалити якомога швидше новий закон про громадську прокуратуру після консультацій з Венеціанською комісією, оскільки нинішня діяльність прокуратури України не відповідає європейським стандартам, а її повноваження значно перевищують необхідні в демократичній країні.

«Асамблея вважає, що реформа судоустрою та судової системи є основним для консолідації верховенства права в Україні, а також вітає надання владою пріоритету цим реформам», — зазначено в резолюції. Водночас ПАРЄ висловила жаль щодо того, що нове законодавство про судову систему в Україні було схвалене без отримання висновків Венеціанської комісії. Євродепутати закликали Україну реформувати також законодавство про адвокатуру та схвалити новий кримінально-процесуальний кодекс.

Тоді як багато експертів називають резолюцію Парламентської Асамблеї Ради Європи досить жорсткою, міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко вважає, що вона засвідчує про рух нашої держави в демократичному напрямку. В інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна», коментуючи ухвалений євродепутатами документ, він, зокрема, сказав: «Майбутнє головування України в Комітеті міністрів у Раді Європи має вкотре довести, що Україна є демократичною країною, й вирішити важливе для нас завдання — зняти моніторинг з України».

Автор: За матеріалами інформагентств.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту