![]() |
|
![]() |
![]() |
Цього року Одеській державній академії холоду виповнюється 88 років. У нашій державі це один з найпотужніших науково-освітніх закладів у галузі низькотемпературної техніки і технології. В ньому працюють відомі на європейському просторі наукові школи, за розробками яких здійснюється багато складних, високотехнологічних виробничих процесів.
Академія має розгалужену систему наукового співробітництва з провідними вищими навчальними закладами і науковими установами країн близького і далекого зарубіжжя. Протягом своєї славетної історії заклад є центром наукового, освітянського і культурного життя, осередком просвітництва та демократії. Високий рівень навчально-виховного процесу, інтенсивність дослідницьких пошуків, міцна навчально-матеріальна база створюють необхідні умови для інтеграції академії в світову систему освіти.
Сьогодні цей навчальний заклад на підйомі. Він не лише розвивається в ногу з часом, а й, багато в чому випереджаючи його, прогнозує нові технологічні підходи, дає відповіді на запитання, поставлені самим життям!
Одеська державна академія холоду (ОДАХ) як один із найстаріших навчальних закладів України заснований у 1922 році, має свої історичні традиції, активно працює в нових соціально-економічних умовах, що складаються у країні. Головними завданнями навчального закладу впродовж 88 років були і залишаються підготовка інженерних кадрів для промисловості, науково-педагогічних кадрів для розвитку науково-технічного потенціалу незалежної України, створення «науково-технічного мозку нації» шляхом пошуку і виховання творчої молоді, розвиток фундаментальних і прикладних досліджень як у традиційних напрямах науки і техніки, так і в новітніх галузях.
Одеська державна академія холоду — єдиний в Україні вищий навчальний заклад IV рівня акредитації, що готує спеціалістів і магістрів у галузі низькотемпературної техніки та технології за спеціальностями: холодильні машини і установки; системи і обладнання кондиціонування і життєзабезпечення; кріогенна техніка і технологія; компресори, пневмоагрегати та вакуумна техніка.
З 1985 року в академії здійснюється підготовка фахівців за спеціальностями: екологія та охорона навколишнього середовища; інформаційні управляючі системи та технології; комп’ютерні системи та мережі; спеціалізовані комп’ютерні системи; автоматизоване управління технологічними процесами; а з 2003-го — газотурбінні установки і компресорні станції; газонафтопроводи та газонафтосховища.
Академія забезпечує весь цикл отримання вищої освіти: від довузівської підготовки абітурієнтів до перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців.
За роки існування одержали путівки в життя 33 тисячі фахівців вищої кваліфікації, з яких 23 тисячі — у галузі техніки і фізики низьких температур. Серед випускників академії — видатні державні діячі, лауреати Державних премій, працівники міністерств і відомств, керівники провідних промислових підприємств.
Наукові розробки вчених академії — а серед них 16 академіків Міжнародної академії холоду, лауреати Державної премії України, 11 заслужених діячів науки і техніки України та 2 заслужені працівники освіти України, 19 відмінників освіти України, 35 докторів наук, професорів, 150 кандидатів технічних наук, доцентів — знайшли широке впровадження у багатьох галузях науки та техніки від мікрохірургії до космічного обладнання. Вченими академії — а серед них В.С. Мартиновський, С.Г. Чуклін, В.П. Алексєєв, Я.З. Казавчинський, Е.С. Авдеєв, С.Ю Лар’яновський, П.М. Кесельман, З.Р. Горбіс, В.А. Наєр, В.П. Чепурненко, Л.Ф. Смірнов, Г.К. Лавренченко, Г.К. Мнацаканов, Л.Ф. Бондаренко — видано понад 6000 наукових праць, 40 монографій; інтелектуальна власність академії — це понад 2000 патентів на винахід. З 1954 року в академії діє єдина в Україні спеціалізована вчена рада, в якій захищені 765 кандидатських і докторських дисертацій. Стратегічним напрямком розвитку академії сьогодні є подальша робота з впровадження низькотемпературних інноваційних технологій в Україні та за її межами, забезпечення високого наукового рівня та гуманізації освіти.
В академії діють 6 наукових шкіл у галузях низькотемпературної техніки, теплофізики, екології, інформаційних технологій, розробки та дослідження яких мають широке визнання як в Україні, так і за кордоном. Наукові дослідження проводяться в рамках науково-дослідного комплексу, до якого входять проблемні та галузеві науково-дослідні лабораторії, проводяться спільні наукові дослідження та розробки з університетами США, Німеччини, Франції, Нідерландів, Данії, Росії.
Актуальними є наукові дослідження у галузі техніки низьких температур, яка застосовується у всіх сферах діяльності людини, суттєво впливає на розвиток цивілізації, завжди спрямована на життєзабезпечення людини і розв’язання екологічних проблем, одночасно виконуючи ресурсозберігаючу та захисну функцію. Все це підтверджує професійну унікальність фахівців, яких готує Одеська державна академія холоду, та їх необхідність державі.
Наукова спрямованість досліджень академії у галузі низькотемпературної науки і техніки відповідає світовим напрямам, серед яких найважливішими є такі: розвиток якості кріогеники і зрідження технічних газів; холод для збереження якості та захисту харчових продуктів від псування, в тому числі при транспортуванні; техніка мікроклімату; нові екологічно безпечні холодоагенти і енергозбереження в холодильних технологіях; енергозберігаючі системи тепло- і холодопостачання будівель.
Особливістю наукових шкіл академії є тісні науково-технічні зв’язки з виробництвом, заводами холодильного і хімічного машинобудування, провідними науково-дослідними і проектними установами. Вагомі наукові результати, які здобуто вченими академії холоду, дозволяють розробляти комплексні установки та апаратуру для космічної і авіаційної техніки, медицини, металургії, нафтогазової і хімічної промисловості, харчової промисловості, сільського господарства, рибопромислового флоту.
Серед наукових здобутків академії — розробка систем кондиціонування повітря для орбітальних космічних станцій, підводних човнів і спеціальної транспортної техніки; розробка технології виробництва надчистих рідких газів; модернізація газоперекачувальних станцій; розробка технології зрідження природного газу; науково-технологічне супроводження модернізації промислових холодильників та виробництва побутових холодильників; створення кріогенних машин та установок; розробка і впровадження новітніх холодильних технологій на холодильних підприємствах України; дослідження мікрохолодильників і створення низькотемпературної медичної техніки.
Одеська державна академія холоду бере участь у виконанні стратегічної державної програми розвитку фізики і техніки низьких температур.
Провідні вчені академії активно залучаються до процесу інтеграції навчального процесу, науки і практики. Розробляються та впроваджуються у навчальний процес нові технології та засоби навчання, які створені за результатами наукових досліджень: стенди, лабораторні установки, комп’ютерні навчальні посібники. Видаються підручники та навчально-методичні посібники, науково-технічні журнали «Холодильна техніка і технологія», «Технічні гази», «Холод», «Надзвичайні ситуації та цивільний захист». В академії функціонують бібліотечно-інформаційний (до складу якого входить електронна бібліотека) та видавничий центри, оснащені сучасною комп’ютерною технікою та засобами поліграфії.
Високий міжнародний авторитет академії сприяв її обранню членом Міжнародної академії холоду (МАХ), ОДАХ — єдиний навчальний заклад України, який є колективним членом Міжнародного інституту холоду (МІХ) — міжнародної професійної організації, об’єктом діяльності якої є вивчення, отримання і використання штучного холоду в міжнародному масштабі. Тричі професори академії обиралися віце-президентами комісій Міжнародного інституту холоду. Український Національний комітет інституту та президія Українського відділення Міжнародної академії холоду дислокуються в Одеській державній академії холоду.
ОДАХ — асоціативний член Української асоціації виробників морозива, Російської асоціації АВОК та засновник Української асоціації інженерів з вентиляції, опалення, кондиціонування повітря, теплопостачання і будівельної теплофізики (АВОК-Україна). На сьогодні п’ять співробітників академії працюють у складі спеціальних комісій ЮНЕСКО. Протягом багатьох років викладачі академії створювали навчальні інститути і факультети низькотемпературної техніки в Польщі, Болгарії, Румунії, Індії, В’єтнамі, Монголії, Кубі, Алжирі. Підписані і діють угоди про співробітництво з 22 навчальними закладами різних країн світу. Щорічно в Одеській державній академії холоду проводяться міжнародні науково-технічні конференції.
Член Європейської асоціації міжнародної освіти та мережі університетів Чорноморського басейну — Одеська державна академія сьогодні — це центр навчально-наукового комплексу «Академія холоду», до якого входять навчальні заклади І — ІІ рівнів акредитації, науково-дослідні інститути, українські промислові підприємства, розташовані в Одеському регіоні та в інших областях України, що виробляють низькотемпературне обладнання або використовують штучний холод. У складі академії працюють також технікум промислової автоматики та технікум газової і нафтової промисловості.
Система підготовки фахівців, традиції освітянської діяльності, пройшовши випробування часом, забезпечують виховання української технічної інтелігенції за найпередовішими вимогами. Свідченням цього є нагородження Одеської державної академії холоду Почесною грамотою Кабінету Міністрів України та занесення її до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.
Нинішній статус ВНЗ — це, насамперед, збереження кращих освітніх традицій: професійності, компетентності, науковості, інтелігентності своїх випускників. І на початку нового тисячоліття академія є науково-освітньою структурою, яка перебуває в постійному розвитку.
Так, в академії розроблено план розвитку до 2022 року. Бо саме у 2022-у ОДАХ святкуватиме століття. І, звичайно, головним напрямом діяльності закладу є подальше підвищення якості підготовки наших випускників до рівня найвищих вітчизняних і світових стандартів.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |