![]() |
|
![]() |
![]() |
Партіє, дай покерувати…
Представники старшого покоління, напевно, пам'ятають ту зустріч учасників популярної гри КВК, коли на сцені з'явилася дівчинка у піонерській краватці і зажадала: «Партіє, дай покерувати!»
А сцена ця згадалася, коли вже у перший день реєстрації кандидатів у депутати обласної, багатьох міських та районних рад відбулися зіткнення представників різних партій – адже усі прагнуть «керувати!» Що ж трапилося?
– В усьому винен Закон про вибори до місцевих рад, – пояснює голова Територіальної виборчої комісії з виборів до обласної ради Микола Андрійович Лобанов. – Саме в ньому записано, що черговість партій у виборчих бюлетенях встановлюється у міру появи представників партій для реєстрації. Але багатьом чомусь захотілося обов'язково бути першими. Мовляв, їм, нібито і дістається більше голосів.
– Нещодавно два депутати облради – Ольга Соловенко та Валерій Сергачов із Блоку Наталі Вітренко – заявили, що Партія регіонів, використовуючи адмінресурс, одержала можливість зареєструватися першою. І в цьому їй допомагав наряд міліції.
– Хочу відразу заявити, що наша ТВК жодних черг не встановлювала. І Партія регіонів була зареєстрована по обласній раді лише четвертою, а «вітренківці» йдуть п'ятими.
Члени комісії, які складаються із представників восьми партій та блоків, дотримувалися літери закону і не «підігравали» своїм у тій штучно створеній плутанині.
Серед членів ТВК по три особи від партій та блоків, які мають своїх представників у Верховній Раді України. Ще троє були визначені за жеребкуванням.
– Роботи в комісії багато?
– Навіть дуже багато. Доводиться сидіти допізна, змінюючись вахтовим методом. Але усі засідання проводимо за обов'язкової наявності кворуму, враховуючи обґрунтовані пропозиції кожного.
Участь у виборах до облради вирішили взяти 37 партій. Списки деяких з них до багатомандатного округу включають до 114 чоловік. Крім того, багато партій рекомендували своїх представників і до одномандатних мажоритарних округів. Наплив виходить величезним, понад тисячу осіб. І це на 132 депутатських місця.
– Що Вас особливо турбує у передвиборному процесі?
– Уся передвиборна агітація має проходити у межах закону, без усіляких надуманих конфліктів. Ми зі свого боку будемо тримати нейтралітет у подібних ситуаціях, але краще було б, щоб скандали і не виникали.
– Бачу, і сьогодні великий наплив людей…
– Зараз ми оформляємо документи та видаємо посвідчення довіреним особам кандидатів у депутати. Народу зібралося чимало. Але, як самі бачите, увесь процес проходить спокійно, без усіляких з'ясувань стосунків.
До речі, хочу сказати, що до нас у комісію не надійшла жодна офіційна скарга. Давайте постукаємо по столу, щоб так пройшов увесь подальший виборчий процес.
– Ви, гадаю, добре пам’ятаєте першу сесію депутатів обласної ради нинішньої, п'ятої, каденції?
– Звичайно, пам'ятаю, як деякі члени виборчої комісії будь-що хотіли зірвати сесію і для цього навіть сховали кудись голову комісії. Але такий шантаж не пройшов. Справа у тому, що остаточний список депутатів був вже затверджений і підписаний більшістю членів комісії. І навіть опублікований в обласній газеті. А в такій ситуації про результати виборів за відсутності голови міг доповісти будь-який член комісії. Довелося це зробити особисто мені.
Я гадаю, що ми з тієї ситуації зробили потрібні висновки. І головний з них – ухвалювати усі рішення, чітко дотримуючись літери закону, і найменше звертати увагу на спроби тиску на нас так званого адміністративного ресурсу. Вибори повинні пройти відкрито, прозоро, без усілякого тиску зовні. Як того вимагають і керівники нашої області.
Олексій СТЕПАНОВ
Не обіцяючи золотих гір
На малій батьківщині, в Біляївському районі, її поважають. Це відчувається по тому, як тепло, привітно зустрічають тендітну молоду жінку громади, сільські голови, перші керівники району, постійно запрошуючи у гості, аби поділитися своїми малими і великими здобутками, звірити задуми і плани на перспективу близьку та віддалену. І не тому, що вона обіймає одну з ключових посад в обласній державній адміністрації (є начальником Головного фінансового управління Одещини). Заслужила шану земляків (між іншим, не лише з Біляївського, а й інших районів області) своїм рівнем професійної підготовки, умінням мислити масштабно, керуватися у діях засадами економічної доцільності, тверезого розрахунку, цілеспрямованого і чітко контрольованого витрачання державних коштів.
Марина Анатоліївна Зінченко, економіст і керівник сучасної формації, не любить, коли до неї звертаються з проханнями, так би мовити, абстрактного характеру. Мовляв, є у нас в селі напівзруйноване приміщення на доброму фундаменті. Трішки б грошенят (у сільрадівському бюджеті скільки не нашкребеш) – і такий ФАП, а чи дитсадок, можна спорудити, замилуєшся.
Конкретно і переконливо
– Що значить трішки? – завжди запитує Марина Анатоліївна, – Десять тисяч гривень, сто, може мільйон?! Рано чи пізно фінансову проблему можна вирішити. Чи то на місцевому рівні, чи шляхом, поєднання коштів кількох бюджетів, в тому числі й державного. А для того, щоб відповідні гроші були виділені, потрібно чітке, економічно й соціальне обґрунтування, зрозуміле відповідній комісії районної, обласної ради, керівникам профільних міністерств та Кабміну в цілому. Тоді можна сподіватися на позитивний результат. А інакше – сільському голові, громаді співчуватиме чиновник найвищого рангу, скрушно похитуючи головою на зразок: «Ай-ай-ай! Ти дивись! Таке велике село і не має власного стадіону, амбулаторії або ще чогось!.. Втім далі кивання головою справа не піде, вважає Зінченко. Тому і радить керівникам органів місцевого самоврядування, виконавчої влади на місцях бути у своїх діях переконливими, глибоко доказовими, наполегливими, послідовними. Ті, хто дослухається її ненав’язливих порад, як правило, добиваються позитивного вирішення конкретної проблеми.
Дитсадок по-маяківськи
Нині Марина Анатоліївна зареєстрована, як кандидат у депутати до Одеської обласної ради по 26-му Біляївському мажоритарному виборчому округу від обласної організації Партії Регіонів України. За той час, що лишився до виборів 31-го жовтня, прагне зустрітися і переговорити з якомога більшою кількістю виборців, котрих в окрузі налічується понад 42 тисячі. І цікаво, що часто їй не треба докладати зусиль для організації подібних зустрічей. Громада сама запрошує М. Зінченко на різноманітні велелюдні заходи, пов’язані з тією чи іншою подією. Як це, зокрема сталося минулої п’ятниці, коли у великому і славному козацькому селі Маяках відкривали після дворічних капітальних відновлювальних робіт двоповерхове приміщення дитячого садочка «Оленка», розраховане на 100 місць.
Щиро вітаючи гостю перед початком урочистостей, голова Біляївської райдержадміністрації Олександр Орлов і голова райради Олександр Семенов, голова райвідділу освіти Сергій Терентьєв, Маяківський сільський голова Ігор Войцеховський повідомили, що завдяки спрямованим об’єднаним зусиллям райради, райдержадміністрації, сільської громади, місцевих спонсорів і меценатів, вдалося сконцентрувати мільйон гривень коштів, Це і дало можливість не лише відродити фактично з руїн приміщення, але й добре обладнати навчальні та ігрові кімнати, зали для занять музикою, танцями, фізкультурою, ігрові майданчики і павільйони на подвір’ї, встановити сучасні системи опалення і приготування їжі для дітей.
– Між іншим, це другий дитячий садочок у Маяках, – говорить сільський голова Ігор Войцеховський. – Перший (на 140 місць) проблему дошкільного виховання сільської малечі вирішити вже не міг. Впевнений, що відкриття другого дитсадка – черговий впевнений крок до відродження нашого села з його багатющою і славною історією. Перед цим Маяки було газифіковано, забезпечено надійним централізованим водопостачанням, енерго- і теплопостачанням об’єктів інфраструктури. Зараз – ремонтуємо дороги, розширюємо мережу вуличного освітлення, на черзі бачимо будівництво другого шкільного корпусу. Звичайно, те, що вже втілено в життя, стало можливим, завдяки дієвій підтримці районної ради та районної державої адміністрації. Але й не менша заслуга у святій справі наших місцевих спонсорів та меценатів. Таких, як Костянтин Любчик, Анатолій Матей, Володимир Бубеліч та багатьох-багатьох інших.
– Останнім часом дійсно чимало зроблено щодо реконструкції, сказати точніше – реставрації дитячих садків у районі, – продовжив розмову з Мариною Зінченко начальник райвідділу освіти Сергій Терентьєв. – Буквально днями у Березані, Кагарлику, Вигоді відкрито фактично нові дитячі садки, на черзі аналогічне свято у Палійово та Мариновці. Загалом же зараз у районі функціонують тридцять дошкільних закладів. Ще кілька років тому їх було втричі менше.
У ході оглядин дитячого садка Марина Анатоліївна спілкувалась із вдоволеними батьками діточок, що переступили поріг своєї другої домівки. Молоді люди, дякуючи обласній і місцевій владі за такий безцінний подарунок, порушували ряд інших соціальних проблем, невирішених на сьогодні. Кандидат в депутати облради, не обіцяючи золотих гір, дуже уважно їх слухала.
Нічого спільного з виборами
А сусідні з Маяками Яськи, теж велике і знане в наших краях село, готувалося відзначити своє 230-річчя. Та запросили яськівчани Марину Зінченко на подію не менш вагому, можна сказати, знакову для них. Адже, після тривалих зволікань і всіляких просторікувань, завдяки турботам та зусиллям сільського голови Анатолія Гритенка, голови райдержадміністрації Олександра Орлова, допомозі Марини Зінченко, зрушено з місця процедуру видачі селянам на руки державних актів на право власності на землю. Напередодні свята Дня села їх одержали 170 господарів, котрі чекали ці документи від двох до трьох років. Найближчим часом акти вручать ще 45 власникам. Це, як відзначив голова РДА Олександр Орлов, захід, котрий немає нічого спільного з наступними виборами. Це – наслідок цілеспрямованої, планової роботи, що активно триватиме до того часу, поки державний документ не одержить останній з тих, кому його належить вручити. Триватиме і робота з подальшого впорядкування Ясько – села заможного, на сьогодні газифікованого, з розвиненою інфраструктурою. Свідченням слів голови райдержадміністрації стало відкриття того ж дня у центрі села реконструйованого райспоживспілкою кафе, подібного котрому не в кожному місті знайдеш. Тут є все необхідне для змістовного, культурного відпочинку, котрий повинен бути невід’ємною складовою сільського жителя, надто – молодих людей. Але, як відзначила, виступаючи перед яськівчанами Марина Зінченко, відпочинок буде постійно змістовним і бажаним лише тоді, коли постійно дбатимеш про свій населений пункт, його сьогоднішній і завтрашній день.
– Зараз більша частина жителів Ясьок має газ у власних домівках, завершуються роботи щодо надійного централізованого водопостачання. У найближчій перспективі слід провести ремонт доріг, освітлення вулиць, подальше облаштування дитячих садків, школи, амбулаторії, зокрема, їх газифікацію, оскільки газ до села підведено. А відтак, до кінця року, не гаючись, необхідно виготовити проектно-кошторисну документацію на проведення даних робіт, аби, при формуванні бюджету на наступний рік, цю обставину можна було доврахувати, щоб до наступної зими важливі об’єкти були газифікованими. Буду і в усьому іншому уважно дослуховуватись до побажань громади з тим, щоб у ваших домівках було тепло і затишно, щоб ви були забезпечені робочими місцями, щоб ваші дітки ходили до обігрітих дитячих садочків і школи. Щоби всі ми, зрештою, жили у стабільній державі, одержувати стабільну заробітну плату. Усе це поки що сповна нам не дадено. Весь час суттєво чогось не вистачає. Але, за умови нашої спільної, цілеспрямованої, наполегливої праці, дасть Бог, прийде все, на що ми заслуговуємо.
Ця коротка, зрозуміла промова Марини Зінченко припала до душі яськівчанам і була зустрінута щирими, непротокольними оплесками.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |