![]() |
|
![]() |
![]() |
Представники партії «Народна влада» скликали цього тижня прес-конференцію, на якій заявили, що міська територіальна виборча комісія цілеспрямовано не пропустила певні політичні сили на вибори в Одесі. Крім своєї партії, вони назвали Народний рух України, «Удар», «Союз лівих сил», «Інформаційну Україну» та «Собор». Мав складнощі з реєстрацією і «Фронт змін».
Втім, за словами депутата Верховної Ради Володимира Каплієнка, тема прес-конференції не обмежується неправомірними діями тервиборчкому. Вона стосується і здатності представників влади тією чи іншою мірою впливати на вибори. Такий вплив частково став можливим завдяки новому закону про вибори. Нардеп нагадав, що закон приймався за жорсткого протистояння і зараз ми відчуваємо його наслідки.
Майже всім представникам «Народної влади» було відмовлено за абсурдними мотивами. Як зазначив професор Міжнародного університету нерухомості FIABCI Тельман Аббасов, у списках партії домінують лікарі, науковці, вчителі, тобто люди освічені, однак усім їм, за офіційною версією, відмовлено через велику кількість орфографічних помилок у поданих документах. Із 48 кандидатів цієї політичної сили, що мали намір балотуватися в мажоритарних округах, відмовлено всім. У депутата Одеської міськради, претендента на посаду міського голови Андрія Любова взагалі унікальна ситуація: він подав два абсолютно однакові пакети документів — на реєстрацію в списку партії та кандидата в мери, проте в одному випадку йому відмовили, а в іншому — зареєстрували.
На прес-конференції була присутня і голова Одеської міської організації Народного руху України Надія Яшан. Вона розповіла, що кандидатам у депутати від НРУ відмовили в реєстрації двічі. Ще 5 жовтня Надія Яшан з’ясувала, що їм відмовили, причому надати відповідну постанову комісія чомусь не поспішала. Після виправлення помилок представники партії отримали нову відмову: «На підставі невідповідного оформлення поданих одеською міською організацією партії «Право і справедливість» документів». Виходить, що Одеська ТВК відмовила НРУ в реєстрації через те, що якісь помилки зробила… інша партія. Таке пояснення причин відмови територіальною комісією, на думку представників Народного руху, свідчить про те, що їхню партію просто не хочуть допустити до участі у виборах. Звісно, НРУ звернувся до суду, але їм у повному обсязі відмовили. Надія Яшан також звернула увагу на велику кількість орфографічних помилок у документах ТВК, що наштовхує на запитання: «Яким чином вони можуть звинувачувати інших у неграмотності?»
Вислухавши історію Надії Яшан, представники «Народної влади» розповіли, що наразі їхня партія звернулася зі скаргами до Президента, ЦВК та територіальної виборчої комісії. Також підготувала всі документи, необхідні для подання до суду. У тому разі, якщо їх спіткає доля НРУ і суд відмовить, «Народна влада» готова консолідувати зусилля з іншими партіями, які на собі відчули неправомірні дії ТВК. «З політичними силами, які постраждали від упередженості територіальної комісії, ми сядемо за один стіл і влаштуємо громадське обговорення того, що зараз відбувається в Одесі. Після цього виведемо людей на вулиці», — відреагував на розповідь Надії Яшан народний депутат Володимир Каплієнко.
А тим часом скандали навколо перебігу передвиборної кампанії в Україні, діяльності ТВК у різних регіонах уже сьогодні викликають масу критичних зауважень, що у підсумку може поставити під сумнів легітимність самих виборів. Скажімо, заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна в ефірі телеканалу ТВі заявила, що виборчі процедури в Україні перетворюються на бутафорію демократії і не виконують функції забезпечення вільного і прозорого виборчого процесу.
На її думку, хоч до голосування залишився ще певний час, уже сьогодні можна констатувати: вільних і демократичних виборів в Україні не відбудеться. «На жаль, перебіг цього виборчого процесу засвідчує безпрецедентний рівень втручання адміністративного ресурсу у вибори, безпрецедентний тиск як на членів виборчих комісій і самих кандидатів, так і на виборців», — сказала вона.
Кроком назад в організації демократичного виборчого процесу заступник голови ЦВК назвала чинний виборчий закон. Вона також зазначила, що недотримання паритету при формуванні виборчих комісій перетворило ці органи на керований механізм зловживання повноваженнями громадян у процесі виборів.
Ну думку Жанни Усенко-Чорної, позитивно вплинути на виборчий процес в Україні може присутність міжнародних спостерігачів, однак на цих виборах їх буде мало.
Скажімо, як повідомила в розмові з кореспондентом газети «Комерсант-Україна» керівник місії спостерігачів Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тернстрем, ця міжнародна організація ще влітку інформувала владу України, що очікує на запрошення для спостереження за виборами. Але потрібний документ українська сторона направила лише кілька тижнів тому. «Через це у нас було недостатньо часу для належної підготовки... Звичайно, нам ще потрібен час для більш уважного вивчення законів, але вже зараз у нас є думка, що у складі територіальних виборчкомів не дотримується баланс. Є й багато інших позицій, що викликають питання... На даний момент склалося враження, що ваше законодавство не відповідає міжнародним стандартам», — зазначила керівник місії.
Ще гостріша оцінка українського закону про місцеві вибори міститься у заяві делегації Міжнародного фонду виборчих систем. Ці міжнародні експерти охарактеризували наш закон як очевидне порушення Кодексу Венеціанської комісії. «Делегація МФІС зазначає, що закон про місцеві вибори був прийнятий парламентом практично без обговорення, незважаючи на те, що до відповідного законопроекту було запропоновано понад 1350 поправок», — повідомляє УНІАН.
Спостерігачі, зокрема, стурбовані тим, що у ТВК переважають представники партій, які підтримують правлячу коаліцію, що номери у бюлетенях для партій та кандидатів визначає не сліпий жереб, а чиясь спритність, що не виключена можливість повторного голосування як на одній, так і на різних виборчих дільницях тощо.
За словами місії спостерігачів Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тернстрем, Конгрес відправить на місцеві вибори в Україну 25 спостерігачів, і це достатня кількість. «Звичайно, ми не зможемо знати все про все, але у нас усе-таки буде досить повна картина того, що відбувається. Наші спостерігачі будуть присутні у різних регіонах країни, особливо в так званих гарячих точках», — сказала вона.
Відповідаючи на запитання, як визначаються «гарячі» точки, керівник місії зазначила: «Ми враховуємо особливості національного виборчого законодавства. Враховуємо, які кандидати балотуються в тій чи іншій місцевості. І, звичайно, вибір залежить від того, чи були там проблеми в передвиборний період».
Гудрун Мослер-Тернстрем також наголосила: «Ці вибори для України — більше ніж просто місцеві вибори... Безсумнівно, вони стануть тестом для вашої нової влади, яка працює протягом кількох місяців. Тому я б сказала, що це не місцеві, а загальнонаціональні вибори».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |