![]() |
|
![]() |
![]() |
На «Дзеркало» нема чого нарікати…
Відомий центр соціальних досліджень «Дзеркало» працює у нашому регіоні вісім років. Його керівник Андрій Чернишов провів нещодавно прес-конференцію, де повідомив про результати останнього соціологічного опитування виборців міста Одеси.
За його словами, фактична погрішність вибірки не перевищує трьох відсотків. Опитано 800 респондентів.
Щоб краще зрозуміти симпатії та антипатії виборців стосовно нового депутатського корпусу та мера Одеси, треба ознайомитися із їхніми оцінками соціально-економічного становища у місті. Про те, що воно покращилося, заявив 21 відсоток опитаних. Зате кожний третій говорить, що ситуація погіршилася. А 41,9 відсотка респондентів поки що вважають, що усе залишилося без змін.
Подальші зміни у соціально-економічному розвитку міста багато виборців пов'язують зі зміною депутатського корпусу та перевиборами мера міста. А тому 52,9 відсотка з них обов'язково прийдуть на вибори, і ще 22,5 відсотка теж схильні відвідати у день виборів виборчі дільниці. І лише 12 відсотків зневірилися в усіх політичних акціях і заявили про небажання в них брати участь.
Ті, хто опустить до виборчих урн бюлетень зі списками представників партій, вже сьогодні заявили, що найбільше число голосів вони віддадуть представникам Партії регіонів – 45,4 відсотка. За «Фронт змін» проголосують 9,8 відсотка, за «Сильну Україну» – 6, за представників Комуністичної партії України – 5,1, за «Родину» – 4,3 відсотка.
Згідно із даними опитування, усього лише один відсоток голосів, повідомив А. Чернишов, одержать представники «Батьківщини» Партії промисловців та підприємців.
Багато висновків явно не сподобалися деяким журналістам. Вони наводили дані інших центрів соціологічних досліджень, де теж запевняють, що погрішність вибірки не перевищує 3 відсотки. Але там рейтинг «Фронту змін» удвічі вищий, а можливості Партії регіонів значно скромніші.
Що ж, елемент суб'єктивності, напевно, завжди присутній. І результати опитування, чого гріха таїти, залежать багато у чому від замовника «музики».
Однак автор дослідження запевняє, що не має прямого стосунку ні до Партії регіонів, ні до «Фронту змін».
Не усі однозначно сприймають і підсумки опитування щодо кандидатів у мери міста. Тут лідирує Олексій Костусєв, на другому місці – Едуард Гурвіц.
Звичайно, оголошені результати ще зазнають змін, вони будуть відображені у наступному опитуванні. Воно заплановане на 23 жовтня.
Семеро з десяти опитаних одеситів впевнені: фальсифікації на виборах будуть!
Таку інформацію було оприлюднено на прес-конференції, організованій Одеською філією Київського інституту проблем управління імені Горшеніна. У ній взяли участь Анатолій Бойко – голова Одеської обласної організації «Комітет виборців України», Олександр Доброєр – соціолог, науковий консультант Одеської філії інституту Горшеніна, та Денис Кузьмін – політолог, працівник центру міжнародних досліджень ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Дослідження провадилися 5 – 11 жовтня. Так, 41,2 відсотків одеситів готові підтримати на виборах до міської ради представників Партії регіонів, «Сильну Україну» – 13,2, «Фронт змін» – 6,8 відсотка, а 4,8 відсотка віддають перевагу партії «Родина». Інші партії одержали значно менший відсоток електорату.
За результатами даного опитування абсолютним лідером на пост мера міста Одеси залишився Олексій Костусєв. За нього готові проголосувати 57,1 відсотка. За Едуарда Гурвіца – 14 відсотків.
Повертаючись до питання можливих фальсифікацій, відзначу: у виборців є підстави для песимізму. Залишилися у пам'яті випадки, коли ті або інші результати виборів на окремих виборчих дільницях визначалися не волевиявленням виборців, а судовими рішеннями. Отримані результати щодо даного пункту анкети – це досить тривожний сигнал. І насамперед для Одеської міської територіальної виборчої комісії.
Щоб не зійти з дистанції...
Будь-яка прес-конференція, яку провадить обласна організація КВУ, завжди збирає повні зали журналістів. Не стала винятком і недавня зустріч, де її голова Анатолій Бойко розповів про перші кроки різних політичних сил, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, територіальних виборчих комісій про процес висування та реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад, сільських, селищних, міських голів нашої області. Картина вийшла досить повчальною...
КОЛИ ВІДСУТНІ ГАЛЬМА
Нам уже доводилося писати, що передвиборний процес розпочався з повсюдного фальстарту. Задовго до реєстрації конкретних кандидатів у депутати їхні величезні портрети буквально заповнили всі вулиці Одеси та інших міст. Білборди почепили на всіх узбіччях, закріпили над проїжджою частиною. Але і тервиборчкоми, і служба ДАІ мовчать.
Іншим агітаційним «фронтом» стали місцеві ЗМІ, які поквапилися дати різноманітні матеріали про потенційних міських голів та їхніх суперників, про діяльність тих або інших політичних сил та їхніх представників.
Поштові скриньки уже давно заповнюються різноманітними агітматеріалами. Причому на багатьох «агітках» немає вихідних даних, що теж є грубим порушенням чинного Закону про вибори. У хід пішов і «чорний піар». Іноді навіть з ненормативною лексикою.
На превеликий жаль, в агітаційній кампанії беруть участь представники органів державної влади і місцевого самоврядування. Адже це їхні служби дають згоду на вивішування різноманітних салонних портретів.
НА ДЕСЯТИ КВАДРАТНИХ МЕТРАХ...
Для наведення належного порядку особливі надії покладалися на територіальні виборчі комісії. В області сформовані і діють 517 ТВК: одна обласна, 26 районних, 19 міських, 32 селищних і 439 сільських.
Але багато які з них поки що зайняті переважно своїм благоустроєм. Не скрізь виборчкомам надано належні приміщення з телефонним зв'язком, інтернетом, іншою офісною технікою, канцелярським приладдям. Під різними приводами не відкрито фінансування багатьох ТВК.
У Роздільнянському районі досі не зареєстрована жодна (!) територіальна виборча комісія як юридична особа. І, як наслідок, вони не мають печатки, рахунку у банку.
Великомихайлівська селищна комісія розташована в одній кімнаті розміром у 10 квадратних метрів.
Протоколи засідань пишуться від руки, оскільки принтер і ксерокс у селищній раді не працюють.
А от як надумали виходити зі скрутного становища у Білгород-Дністровському районі. Голова районної ТВК А. Бондаренко почав вимагати у керівників сільських комісій… виготовляти печатки за власні кошти і навіть організував збір коштів з цією метою!
Багато ТВК не дотримують вимог про обов'язкове розташування матеріалів про свої засідання на інформаційних стендах, про завчасне оповіщення ЗМІ про місце і час їх проведення. Цим грішать Одеська міська, Красноокнянська, Котовська, Білгород-Дністровська та багато інших районних комісій.
Про які принципи публічності і відкритості виборчого процесу може йти мова?
Деякі територіальні виборчі комісії, особливо в сільських районах, навіть не змогли у встановлений час закінчити формування одномандатних мажоритарних округів. Рекорд поставило курортне селище Сергіївка. Там 5-поверховий будинок належить одразу до трьох округів (!).
КОЖЕН ХОЧЕ БУТИ ПЕРШИМ
Тепер поговоримо про кількісний і якісний склад кандидатів у депутати місцевих рад. Такого ажіотажу жодна виборча кампанія минулих років не знала. Скажімо, Одеська виборча комісія зареєструвала списки кандидатів від 51 політичної партії, які запропонували 1058 претендентів на депутатські крісла. І це на 60 місць. Решта 60 віддано мажоритарникам, число яких ТВК ще не оголосила. Але і без цього на кожне місце у депутатському корпусі претендують 18 чоловік!
На другому місці «щодо щільності» кандидатів на один депутатський мандат будуть вибори до Одеської обласної ради. Тут 37 політичних сил подали списки, до яких включено понад 670 кандидатів. «Конкурс» теж, як у популярному вузі: 10 чоловік. Трохи нижчий він у мажоритарників: на 66 місць претендують 437 чоловік. Але по окремих округах доведеться довго вибирати найбільш гідного. Скажімо, у виборчому окрузі № 10 зареєстровано 23 претенденти, у № 9 – 20. Обидва округи розташовані у м. Одесі. У той же час найменша кількість претендентів на місце в облраді виявилася в окрузі № 57 (частина Саратського району) і № 64 (частина Фрунзівського району) – усього по 2 особи.
Перший день реєстрації кандидатів у депутати ознаменувався ранковою тиснявою.
Потім почали надходити скарги про надмірну причіпливість деяких ТВК при перевірці наданих документів і реєстрації суб'єктів виборчого процесу.
Деякі ТВК взагалі почали займатися відсебеньками. Так, Білгород-Дністровська ТВК примушувала всіх кандидатів реєструвати свої податкові декларації у місцевій податковій інспекції.
Були випадки висування і спроб реєстрації тих самих осіб від різних політичних сил. Або від однієї політичної сили, але до різних рад, що заборонено Законом.
НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВАНТАЖ – АДМІНРЕСУРС
Про боротьбу із цим злом говорять багато високопоставлених посадових осіб. Але представники КВУ уже встановили багато фактів участі представників виконавчих органів і місцевого самоврядування у виборчому процесі, де вони допускають висловлювання агітаційного характеру на користь тієї або іншої політичної сили або кандидата у депутати, або здійснюють контрагітацію.
Кандидати у депутати або претенденти на посаду сільських, селищних та міських голів обіцяють або роблять ті або інші послуги виборцям з ремонту, благоустрою їхніх будинків або прилеглих територій, «присмачуючи» цей процес агітацією.
Зареєстровані також численні випадки розповсюдження у містах та райцентрах продуктових наборів, побутової техніки «від імені» конкретного кандидата-«мецената».
Список установлених негативних явищ можна продовжувати і продовжувати. Реєстр виборців багато виявлених раніше помилок так і не виправив. Окремі виборці заявляють про можливість фальсифікації результатів виборів або їх зрив.
Але багато що з названого ще можна виправити. Тільки необхідно створити всім ТВК і дільничним комісіям всі необхідні умови для нормальної роботи. Починаючи з належного фінансування і матеріально-технічного забезпечення кожної виборчої дільниці.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |