![]() |
|
![]() |
![]() |
Як уже повідомлялося, у Миколаєві відбулась Друга конференція письменників-мариністів України, присвячена 90-річчю Миколаївського національного університету кораблебудування ім. адмірала С.Й. Макарова. У ній взяла участь і делегація з Одеси. Усіх же делегатів з 16 областей України, а також з-за кордону, – Москви, Санкт-Петербурга, Рязані тощо налічувалось близько 70 осіб.
Привітання учасникам конференції надійшло навіть з Владивостока. Окрім того, в роботі конференції взяли участь численні гості: адміністрації з Миколаївського університету кораблебудування та Всеукраїнської Чорноморської академії ім. Петра Могили, відомі бізнесмени, депутати Верховної Ради, представники місцевого самоврядування, науковці, педагоги, студенти, курсанти Миколаївського клубу юних моряків. Серед гостей – Ю.С. Крючков, Почесний громадянин міста Миколаєва, академік, автор понад 20 наукових видань. Він подарував ректорові НКБУ С.С. Рижкову фундаментальну працю «Підводні човни та їх будівничі 1900 – 2000. Драми людей, кораблів та ідей» і привітав делегатів та гостей конференції.
Загалом, у дводенній програмі конференції, крім пленарного засідання, було передбачено і відвідання університетського музею адмірала С.Й. Макарова, огляд виставки раритетних видань з фондів університетської бібліотеки, презентація книжок як миколаївських видавництв, так і делегатів конференції з інших міст, виставка-розпродаж авторських книжок делегатів-мариністів, перегляд фільму «Ми будували кораблі-авіаносці», презентація першого номера альманаху ВСПМ «Вітрила творчості», екскурсія до Миколаївського музею історії суднобудування і флоту, вшанування пам’яті адмірала С.Й. Макарова, командира брига «Меркурій» О.І. Казарського та командира миколаївського десанту Костянтина Ольшанського, відвідування некрополя моряків на старовинному цвинтарі, екскурсію до Національного історико-археологічного заповідника «Ольвія» в селі Парутиному.
Доповідь виголосив голова Ради Всеукраїнської спілки письменників-мариністів Віктор Михайлов. Добрі слова було сказано про одеських мариністів, зокрема про Ігоря Алєксєєва, який ґрунтовно дослідив долю чорноморського підводного човна «Тюлень», одним з командирів якого був найрезультативніший підводник Першої світової війни Михайло Олександрович Кітіцин, родом з Чернігова. Високої оцінки удостоїлася спільна акція чернігівських та одеських мариністів, яка пройшла 29 вересня цього року в Чернігові. Капітан першого рангу Ігор Голутва (Чернігів) провів її у військово-історичному музеї – філії обласного краєзнавчого музею ім. В.В. Тарновського, а капітан першого рангу Олександр Калініченко (Одеса) передав по акту в музей на довічне зберігання орден «Зірка Командора», посмертну нагороду Михайлу Олександровичу Кітіцину, вшанування його 125-річчя і було метою цієї акції.
На заздалегідь приготованому стенді формату А-0 наочно були репрезентовані здобутки одеської мариністики не лише в книжках за напрямами «Одесика», «Поезія-публіцистика-проза» та «Історична і мемуарна література», але й в інших царинах творчості: монументальному мистецтві, фотомариністиці, медальєриці. Кожен з одеських мариністів передав до фонду бібліотеки університету кораблебудування по кілька примірників своїх творів, а Олександр Калініченко, для забезпечення навчального процесу студентів-кораблебудівників з вітчизняної морської історії передав 21 примірник навчального посібника «Когорта».
Для мене ж справжнім відкриттям стала виставка раритетів з фондів бібліотеки НУК, створена на основі книжкових фондів колишнього середнього механіко-технічного училища. Ці фонди беруть початок з Севастопольської бібліотеки часів Кримської війни. Сьогодні бібліотечний фонд НУК має раритети XVIII, XIX, початку XX ст. (понад 200 примірників), пов’язаних з історією Чорноморського та інших флотів. Привертають до себе увагу книги Боголюбова, Вахтіна, Веселого, Макарова, Бутакова та ін. Остання – про тривале експедиційне плавання по Аральському морю, в якому брав участь і рядовий рекрут Тарас Григорович Шевченко, один з перших мариністів України. В раритетах бібліотеки значаться праці флігель-ад’ютанта, капітана другого рангу Аркаса («Турецький флот в 1825 р.»), лейтенанта Зарудного («Путевой компас на пароходе «Эльбрус»), Мельницького («Голландское морское законодательство»), Гончара («На мысе Доброй Надежды»), Зеленого («О плавании по дуге большого круга»), Горковенко («Новейшие усовершенствования в мореплавании») – це видання до 1860 року…
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |