ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
АГІТАЦІЙНА БУЛЬБА ЧИ БУЛЬКА?
21.10.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 108(21149) / Тираж: 8525

Свій погляд на те, як проходить виборча кампанія на Одещині, представила і громадська мережа «Опора», яка охопила моніторингом і обласний центр, і райони області. Здавалося б, вже чимало сказано про порушення, загалом про те, як спливає цей короткий передвиборний забіг, і все ж інформація, яку повідомляють громадські активісти, не перестає, м’яко кажучи, дивувати...

Одна із значних загроз для демо­кратичності та чесності виборчого процесу, зробили висновок з результатів свого місячного моніторингу представники громадянської мережі «Опора», — порушення балансу представництва політичних сил у територіальних виборчих комісіях. А така непропорційність зумовлена, зокрема, відмовою частини членів ТВК від певних партій працювати в комісіях. Причинами ж відмови є як адміністративний тиск на окремих членів, так і безвідповідальність деяких партійних організацій. Напрошується висновок, що майже всі по­літичні сили (і провладні, й опозиційні) як слід не підготували своїх людей до роботи у складі комісій. Таким чином, членами ТВК, у тому числі і на керівних посадах, стали недостатньо компетентні особи. Це позначилося і на якості роботи відповідних комісій, і на балансі політичного представництва. Завдяки змінам на керівних посадах, не кажучи вже про простих членів, побільшало представників правлячої партії та її флюгерів.

За словами координатора моніторингу на Одещині Віри Грузової, з більшістю комісій в області дуже важко працювати. «Якщо говорити безпосередньо про одеську комісію, то складається враження, що вона працює на конкретний результат. Закону для неї не існує. Будь-які питання я там вирішую практично з боєм», — розповіла вона. Щодо голови комісії, він ще на президентських виборах, коли очолював окружну комісію Приморського району, обмежував доступ журналістів до засідань комісії і безпосередньо в день виборів.

«Опора» констатує: по всій країні рішення комісій про відмову в реєстрації окремих виборчих списків та кандидатів, у тому числі на посади міських голів, подекуди були використані як інструмент недобросовісної боротьби проти конкурентів. Зафіксовано також випадки, коли партії, яким відмовлено в реєстрації, не змогли невідкладно отримати копії рішень та своєчасно звернутися до суду.

Зафіксували громадські спостерігачі й непоодинокі факти відмов потенційних кандидатів висуватися від опозиційних партій через тиск та погрози. Це свідчить про посилення в країні утисків з політичних мотивів. Зафіксовано і випадки прямої заборони працівникам бюджетної сфери балотуватися від опозиційних сил під за­грозою бути звільненим з роботи. Спостерігачі «Опори» також зафіксували чимало інших методів тиску, у тому числі — порушення кримінальних справ, звільнення потенційних кандидатів із займаних посад, втручання у виборчий процес посадових осіб. Помітно зросла й кількість випадків застосування фізичної сили щодо кандидатів та їхніх прихильників. Відомо навіть про інциденти з організацією замахів на життя кандидатів та нападів на агітаційні пункти політичних опонентів.

«Опора» окреслила найпоширеніші різновиди адміністративного тиску. «По-перше, це втручання правоохоронних органів у передвиборний процес. Це також погрози з боку керівників державних і комунальних підприємств на адресу підлеглих про втрату робочого місця. Це й участь посадових осіб в агітаційній кампанії кандидатів з використанням бюджетних коштів, а також тиск на підлеглих, які працюють в бюджетних сферах: медиків, ви­кладачів, працівників установ та організацій», — розповів учасник компанії моніторингу Кирило Філімонов.

Чи не найяскравіший випадок використання адмінресурсу зафіксовано у Ширяївському районі. Там голова районної державної адміністрації Наталія Куртогуз у робочий час агітує за Партію регіонів. «За підсумками моніторингу в Ширяївському районі ми визначили, що на його території практично відсутня опозиція Партії регіонів. Майже всі головні чиновники району відкрито займаються агітацією», — почала Віра Грузова. З її слів стало відомо, що останнім часом голова місцевої райдерж­адміністрації разом зі своїм заступником і керівником великого місцевого підприємства «Маяк» об’їжджають села та підприємства, збирають трудові колективи і «читають людям лекції» про Партію регіонів. Наприклад, трохи більше тижня тому подібні збори відбулися в Ширяївській районній лікарні. «Уявіть собі, це районна лікарня, де постійно щось відбувається, і ось весь персонал знімається з роботи для того, щоб послухати про Партію регіонів», — обурювалась Віра Грузова.

Громадські активісти також констатують: є чимало фактів передчасного, а, отже, протизаконно, розгортання агітації; зростає кількість «чорного піару» — розповсюдження неправдивої інформації, чуток, бездоказових звинувачень, замовних заходів проти опонентів... Щодо відкритої антиагітацїї, то наразі лише в окремих областях зафіксовані випадки використання цього методу переконання виборців, зокрема на Київщині та Одещині.

На прес-конференції повідомили і такий факт: у Болградському районі під час бійки, що розпочалася із суперечки щодо виборів, від удару пляшкою померла людина. За словами координатора моніторингу, подробиці випадку замовчуються, а інформація надійшла з неофіційних каналів. «За інформацією, яку вдалося з’ясувати, двоє чоловіків сиділи в барі та говорили про Партію регіонів і БЮТ. У результаті та людина, яка говорила про БЮТ, отримала пляшкою по голові і померла», — розповіла Віра Грузова. При цьому вона підкреслила, що Болградський, Кілійський та Ізмаїльський — дуже конфліктні райони, де за прихильність виборців розгорнулася серйозна боротьба провладної партії з опозиціонерами. І хоча на цьому тлі там постійно відбуваються резонансні події, їх, за словами координатора моніторингу, замовчують.

Активно взявся за боротьбу, стверджують в «Опорі», і голова Болградської райдержадміністрації, представник ПР Михайло Садаклієв, який з метою популяризації власної персони влаштував розпродаж дешевої картоплі. «Влаштували ось таку кампанію: картопля на базарі коштує 5 гривень. Він закупив її по 4 гривні і відправив по селах. Через районну газету повідомлялося, коли і в якому селі буде цей розпродаж», — розповіла Віра Грузова. Звісно, Михайло Садаклієв особисто не був присутній на розпродажах, але покупцям оголошувалося, що дешева картопля розповсюджується під патронатом Болградської райдержадміністрації.

Оскі­ль­ки зараз люди готуються до зими і такий продукт, як картоплю, закуповують сотнями кіло, «акція» мала успіх.

Виходячи з усього вищезазначеного, «Опора» рекомендує політичним партіям та кандидатам, а також виборцям, права яких були порушено, активізувати захист своїх інтересів у судах. Представників влади організація закликає відмовитися від використання методів незаконного впливу на своїх опонентів, не допускати будь-яких випадків гонінь громадян з іншими по­літичними поглядами. Правоохоронним органам, на думку «Опори», слід активізувати роботу з розслідування фактів побиття та замахів на життя кандидатів у депутати, провести об’єктивне розслідування цих інцидентів. Окремо опозиційним партіям та кандидатам громадські активісти радять: не чекаючи дня голосування, створити повноцінну мережу спостерігачів для фіксації будь-яких випадків порушень виборчого законодавства; провести навчання та інструктажі членів виборчих комісій та забезпечити їх юридичним захистом від ймовірних проблемних ситуацій.

Громадська мережа «Опора» переконана, що органи влади всіх рівнів повинні вжити невідкладних заходів з метою підвищення рівня прозорості виборчого процесу та повернення довіри громадян до виборів загалом. «Усі випадки порушення законодавства, створення резонансних ситуацій та тенденції розвитку виборчої кампанії команда громадського спостереження в регіоні буде вчасно фіксувати та оприлюднювати», — запевнила Віра Грузова. Крім того, в день виборів на Одещині буде здійснено моніторинг безпосередньо на виборчих дільницях та у територіальних комісіях, і про його результати громадськість також, пообіцяли, поінформують.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту