![]() |
|
![]() |
![]() |
Щоб керівна вертикаль, яку нині так хвалять, не призвела до диктату, з усіма можливими наслідками, щоб вберегти державу від повної політичної та економічної узурпації, необхідно підтримати опозиційні партії та кандидатів від тих політичних сил, що здатні протистояти правлячій коаліції і забезпечити, принаймні на місцях, контроль за діями влади, — у цьому переконаний в. о. голови Одеської обласної організації партії «Реформи і Порядок», кандидат у депутати Одеської обласної ради Вадим ПОЛІЩУК. Своїми міркуваннями щодо поточної політичної ситуації в країні та баченням майбутньої роботи в обласній раді сьогодні він ділиться з читачами «Чорноморських новин».
— Доброго дня, Вадиме Юрійовичу! Перше питання до вас як до лідера обласної організації опозиційної партії: що принесла нова влада українцям загалом та жителям Одещини зокрема?
— Доброго дня! Хоча політичний день у нашій країні, завдяки зусиллям владної команди, не є добрим. На жаль, урядування Януковича — Азарова — Тігіпка перевершили навіть найгірші сподівання песимістів, бо, пообіцявши народові добробут та спокій замість свободи, вони відібрали і те, й інше. Ми бачимо, як згортається свобода слова, рішенням контрольованого владою суду міняється Конституція країни, як переслідуються опозиційні лідери, і в пересічної людини може виникнути запитання: «А що з цього народу?»
Історія вчить нас, що неконтрольована влада починає почуватися безкарною. І ми бачимо, що Партія регіонів вже не зважає навіть на той народ, який привів її до влади. Бачимо на прикладі того, як шалено почали зростати ціни на продовольство, як підвищуються тарифи на газ, а відповідно, і на комунальні послуги, як планується запровадити пеню за несплату комунальних платежів, як розробляється «гестапівський» податковий кодекс, як планується заборонити завезення секонд-хенду, начебто захищаючи слабку українську легку промисловість, і можна навести ще багато прикладів.
Що ж стосується Одещини, то ми від цієї влади отримали такий «подарунок», як наш голова облдержадміністрації Едуард Матвійчук, який вартий кількох стихійних лих. Його бажання бути «святішим за Папу Римського» вже створило в області атмосферу тридцятих років, тобто цькування інакомислячих, до яких насамперед потрапили українські патріоти та навіть всі україномовні. І все це робить українець за походженням, родом із Західної України! Таку людину інакше як «манкурт» не назвеш. У результаті маємо тільки балачки, погрози, лозунги і ніяких справ.
— Дуже часто чуєш від простих громадян: «Де опозиція? Чого вона не бореться?»
— Опозиція бореться! Але в дуже складних умовах. І найгіршою умовою є якраз не той тиск, який зараз влада чинить на нас, не відсутність доступу до засобів масової інформації і не зрада вчорашніх союзників — головною проблемою є інертність та розчарування громадян. Закон зараз в країні не діє. Суди, прокуратура, міліція — під контролем однієї партії, яка не гребує жодними методами.
Єдине, що суспільство може протиставити нахабству цієї влади, це масовий організований спротив. Завдання опозиції сформулювати ідею спротиву та допомогти організаційно. У 2004 році український народ доказав, що він здатний на протест і самоорганізацію, але, на жаль, влада виявилася гіршою за народ, який вручив їй «булаву».
— Яка ж ідея, на вашу думку, здатна знову підняти народ?
— Та сама, що й у 2004-у — свобода! Але лідери, які постануть на цій новій хвилі, повинні самі вірити в те, що вони говорять. І головним локомотивом цієї нової хвилі знову стане «середній клас», бо саме ці люди, які не чекають від влади курки або пакунка з гречкою і яким є що втрачати, здатні зрозуміти необхідність побудови в Україні вільного та демократичного суспільства.
Більшість політиків в Україні як вогню бояться визнати себе лібералами, навіть такі «рафіновані інтелектуали», як Яценюк. Але я не бачу в цьому слові нічого поганого. Насправді справжньої ліберальної політики у нас ще ніколи не проводилося. Були менш ліберальні уряди або зовсім антиліберальні, і, на мою думку, проблеми української економіки якраз в антиліберальності, що розквітла за всі ці роки. Бажання влади «порулити» економікою, забрати більше повноважень знизу догори, створення залежної судової системи, обмеження конкуренції, тотальна корупція — це те, що руйнувало державу та її економічні підвалини. Єдине, що у нас було, — свобода слова, але й це зараз у нас забрали.
— Це зрозуміло, але, може, на місцевих виборах народ прозріє та обере представників опозиції до місцевих рад?
— Так, я сподіваюся на те, що в багатьох вже відкрилися очі, яку владу ми зараз маємо в Україні. Але слід розуміти, що за ці півроку було зроблено все, щоби від вибору народу нічого не залежало. Закон про місцеві вибори написаний під одну політичну силу — Партію регіонів, навіть її сателіти — «Сильна Україна», Народна партія, КПУ потерпають від свавілля «регіоналів». Що й казати про опозиційні сили?! Не реєструються виборчі списки партій та мажоритарні кандидати, чиниться тиск на конкурентоздатних опозиційних політиків, я вже мовчу про виборчі комісії, які на 80 відсотків складаються з представників влади та мають безліч можливостей фальсифікувати вибори.
Але все одно я хотів би закликати виборців йти на дільниці і голосувати — голосувати за представників опозиції, бо тільки вони зможуть контролювати цю владу і зроблять все, щоби вона не стала абсолютною.
— Які політичні сили ви вважаєте зараз на Одещині опозиційними до влади та близькими до вас за духом?
— Опозиція в нашому регіоні представлена кількома партіями. Це, звісно, трійка партій, що підтримали Юлію Тимошенко на президентських виборах — ВО «Батьківщина», партія «Реформи і Порядок» та Народний рух України, багато патріотів та демократів у списку «Фронту змін» та партії «Солідарність». Тому, думаю, виборцям, яким не байдуже майбутнє країни, слід звернути свою увагу саме на кандидатів від цих політичних сил. Бо з нинішньою владою Україна не має перспектив.
— На яких питаннях ви зосередитеся в обласній раді, якщо виборці підтримають вашу кандидатуру?
— По-перше, треба сказати, що вибір округу, де я балотуюся, був для мене не випадковим. Це округ № 10, у який входять Приморський та Суворовський райони Одеси. Це, можна сказати, моя мала батьківщина. Я сам народився і перші 30 років прожив у центральній частині міста, точніше у Приморському районі. Мої прадід та прабабуся мешкали у так званому Цукровому селищі. Останні чотири роки я живу на житломасиві Котовського, тобто у Суворовському районі, і на партійному обліку стою саме у Суворовській парторганізації «Реформи і Порядок». Відтак проблеми і менталітет мешканців цієї частини міста мені добре знайомі та близькі.
По-друге, я за освітою історик, але також цікавлюся проблемами екології, тому, окрім дотримання лінії партії, тобто впровадження ліберальної ринкової економіки, та проведення патріотичної державницької політики на рівні області, готовий зосередитися на гуманітарних та екологічних проблемах нашого краю. Це і розвиток культур нашої багатонаціональної Одещини, якій намагаються нав’язувати лише «общепонятные» попсу та «блатняк», це і захист залишків дуже своєрідної природи Причорномор’я, тобто створення мережі заказників та «мікрозаповідників», це й облаштування умов для відпочинку одеситів, бо вже в багатьох місцях нема вільного доступу до узбережжя, це і розвиток «зеленого туризму», особливо маршрутів до невідомих пам’яток історії та культури, яких багато в нашій області.
Стосовно ж економічних питань, то вважаю, що ними повинні займатися фахівці, хоча в одному підході я впевнений — в тому, що треба більше повноважень передавати громадам — сільським, селищним та міським. Бюджетна піраміда повинна бути перевернута, бо саме на місцях має вирішуватися більшість проблем повсякденного життя людини.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |