![]() |
|
![]() |
![]() |
У попередньому номері «Чорноморські новини» вже повідомляли про прес-конференцію першого заступника голови Одеської обласної парторганізації ВО «Батьківщина» Сергія Веселова та голови Одеської міської парторганізації ВО «Батьківщина» Дмитра Співака (на знімку), під час якої йшлося, зокрема, про те, що міська територіальна виборча комісія своєю діяльністю дає підстави підозрювати: вона працює на фальсифікацію виборів під одну політичну силу. Втім, на думку опозиційних політиків, механізм фальсифікації виборів за допомогою складу виборчих комісій закладений у самому законі, прийнятому Верховною Радою з подачі Партії регіонів.
Про те, яким чином створені дільничні виборчі комісії (ДВК) в Одесі, говорить простий аналіз їхнього складу. Більшість керівних посад у них розподілено серед семи партій. Причому, якщо кількість керівних посад від ПР нікого вже й не дивує, то розподіл цих посад серед представників партій «Товариш», «Діти війни», «Селянська Україна» та «Молодіжна партія» породжує багато запитань. Зважаючи на велику кількість членів дільничних комісій від цих маловідомих політичних сил, Дмитро Співак жартома назвав їх політичними монстрами.
Так, партія «Товариш», що висунула за списком лише 19 кандидатів у депутати Одеської міської ради, має 37 голів комісій, 43 заступників і 32 секретарів. «Молодіжна партія», яка запропонувала лише 3 кандидатів до міськради, отримала посади 32 голів ДВК, 29 заступників і 36 секретарів. У партії «Діти війни» (висунула всього 9 кандидатів) — 36 голів, 30 заступників і 30 секретарів. До речі, з 9 кандидатів від цієї партії лише одна пенсіонерка, інші вісім «дітей війни» 1972 —1979 років народження. «Складно зрозуміти, якої війни ці діти. Можливо, краще пасувала б цій політичній силі назва «Правнуки війни», — жартував Дмитро Співак. Особливе місце займає «Селянська Україна», яка провела в дільничні виборчі комісії Одеси 34 голів, 33 заступників і 36 секретарів. Причому, зареєстровані вони були від обласної партійної організації…
При вивченні списку членів комісій видно, що під час розподілу місць «перевага» віддана лише деяким партіям. Всього в Одесі 347 виборчих дільниць, у комісіях яких 504 члени — від Партії регіонів, 489 — від «Молодіжної партії» (нагадаємо, ця політична сила висунула за списком лише трьох кандидатів у депутати міськради), 488 — від Української селянсько-демократичної партії, 481 — від вже згаданої партії «Товариш», 473 — від КПУ, 453 — від партії «Відродження», 308 — від партії «Діти війни» та 296 — від партії «Селянська Україна». Тобто від деяких «вибраних» партій по два члени комісії на одній дільниці.
— Усе це більше нагадує не виборчий процес, а фарс, — каже Дмитро Співак. — Оскільки всім зрозуміло, що політичні партії-одноденки, про які ми ще вчора нічого не чули і після 1 листопада, вочевидь, більше ніколи не почуємо, потрібні представникам влади, щоб завести потрібних людей на керівні посади у комісіях. Це зроблено для того, аби був вигляд, що не лише Партія регіонів очолює всі комісії, а й такі, як «Молодіжна», «Селянська», «Діти війни»...
При цьому, як підкреслювалося на прес-конференції, багатьом «неугодним» політичним партіям, у тому числі і «Батьківщині», під різними надуманими приводами відмовили в реєстрації членів комісій. У результаті «Батьківщина» отримала лише 8 голів комісій, 5 заступників та 1 секретаря. До речі, представники влади в Одесі «не пощадили» і своїх сателітів — «Сильну Україну». У цієї партії лише 1 голова, 1 заступник та 1 секретар.
Ситуація по області виявилася не кращою. За словами Сергія Веселова, на Одещині сформовані 34 територіальні виборчі комісії: 1 обласна, 7 міських та 26 районних. Партія «Батьківщина» на керівних посадах у всіх цих комісіях представлена лише трьома секретарями, у той час як у Партії регіонів 44 керівні посади. Щодо дільничних комісій, їх по області 1399. «У Білгороді-Дністровському, скажімо, з 33 комісій на керівних посадах лише шість представників «Батьківщини», в Котовську з 18 — п’ять, у Теплодарі, де три комісії, — нема жодного, у Южному (9 комісій) — також жодного, і так далі», — поділився виборчою статистикою політик. Він зауважив, що 31 жовтня за перебігом голосування уважно спостерігатимуть представники «Батьківщини», які вестимуть паралельний підрахунок голосів та повідомлятимуть про результати громадськість.
Але навіть попри це відомий сталінський принцип «не важливо, хто як голосуватиме, важливо, хто рахуватиме голоси» може вкотре спрацювати.
«Наша політична сила вже направила юридично обґрунтовану скаргу на ім’я Центральної виборчої комісії. Ми будемо чекати на відповідь, хоча заздалегідь розуміємо, що питання, поставлені в цій скарзі, скоріше риторичні. І хоча я не думаю, що ця вертикаль — Центральна виборча комісія та Одеська територіальна — буде щось змінювати, наше завдання — інформувати громадськість, правоохоронні органи про грубі порушення у формуванні дільничних комісій», — розповів Дмитро Співак.
Занепокоєність з приводу порушення принципу прозорості та демократичності виборів, за словами Сергія Веселова, висловлює також міжнародне співтовариство. «Рада Європи вже прийняла резолюцію, яка засуджує те згортання демократії, яке спостерігається в Україні зараз. Це перше серйозне попередження для керівництва країни про те, що всі програми для нашої держави найближчим часом почнуть згортатися і вся та фінансова допомога, яку ми маємо, буде припинена», — висловив свою думку політик. Він також нагадав, що судова реформа, проведена в Україні, Європі теж не сподобалася і була визнана такою, що не веде до розвитку демократії в Україні як європейській державі.
На думку заступника голови обласної організації ВО «Батьківщина», від політики, яка зараз активно впроваджується по всій Україні, вже починають страждати люди. Він нагадав про побиття журналістів та інші неприємності, з якими стикаються опоненти нового режиму. «Як депутат облради я не розумію, як Одеська обласна державна адміністрація могла перетворитися на трибуну Партії регіонів для виголошення ідейних лозунгів», — обурювався Сергій Веселов.
Дмитро Співак, у свою чергу, зауважив, що проплачені мітинги партії влади вже набридли всім тверезомислячим людям, а також закликав усіх, принаймні до 31 жовтня, забути про барикади та висловлювати свою точку зору цивілізованіше.
На прес-конференції один з журналістів запитав, чому така потужна політична сила, як «Батьківщина», майже не з’являється на сторінках друкованих ЗМІ та телеекранах, не видно і зовнішньої реклами цього учасника виборчого процесу, тоді як провладна партія з них не сходить. Відповів на запитання Дмитро Співак: «Величезні фінансові ресурси, які витрачаються двома-трьома політичними силами, сьогодні можна побачити і на екранах, і на вулицях, і в тій феєрії грошових дощів від кандидатів у депутати по мажоритарних округах. Від однієї політичної сили. Стосовно центральних ЗМІ, то телеканалами «Інтер», «1+1», «Україна», «Перший канал» керують представники однієї політичної сили, яка не бачить необхідності давати в ефір ті чи інші тезиси від «Батьківщини». Щодо зовнішньої реклами «Батьківщини», вона по Одесі є, просто її мало порівняно з масивом реклами інших політичних сил».
Дмитро Співак звернувся через ЗМІ до земляків з проханням прийти на виборчі дільниці і проголосувати. На його думку, чим меншою буде явка виборців, тим більше можливостей для фальсифікації. «Мабуть, усе це вже набридло: набридли кандидати, обіцянки, сама по собі політика, та попри це 31 жовтня треба прийти і проголосувати так, як підказують серце і розум. Тільки великою явкою ми зможемо хоча б якось протистояти тотальним і масовим фальсифікаціям, запланованим на день голосування», — впевнений політик.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |