![]() |
|
![]() |
![]() |
Зорієнтуватися заздалегідь
Підготовка до виборів у місцеві ради наближається до свого завершення. Відкрилися виборчі дільниці. Вивішено списки виборців, установлюються урни для голосування. Але й сьогодні багато читачів звертаються до редакції «ОВ» із запитаннями: про процедуру голосування, кількість бюлетенів, що видаються виборцеві, та їх заповнення. Ці запитання наш кореспондент переадресував секретареві Одеської обласної виборчої комісії С.А. Врублевській.
– Світлано Адамівно, на що насамперед повинні звернути увагу виборці у дні, що залишилися до виборів?
– Передусім, перевірити себе у списках виборців. Це насамперед стосується тих, хто досі не одержав запрошень від дільничних комісій.
Слід також попередньо ознайомитися і з наявною там документацією, матеріалами про кандидатів. У партійних списках раджу розібратися уже зараз, щоб у день виборів не блукати по величезному бюлетеню, де перелічено 37 партій. Тоді не буде єдиної орієнтації на партію під номером один, на що і сподіваються деякі політичні сили.
Звичайно, перший номер нічого абсолютно не ґарантує. Виборець наш здебільшого грамотний, знає ціну тієї чи іншої політичної сили і давно визначив свої симпатії.
– Можливо, справді і знає. Але у день виборів зазвичай бачу на виборчих дільницях багато розгублених людей, які не розуміють, що робити з цілою купою бюлетенів.
– Тут багато залежить від представників дільничних виборчих комісій: який вони підготували довідковий матеріал, виставили на стенди документи із ЦВК, біографічні дані.
Бюлетені будуть різного кольору. Сама кількість бюлетенів залежить від місцевості, де провадяться вибори. Сільські мешканці одержать по 6 бюлетенів: один щодо виборів сільського або селищного голови, другий – щодо виборів депутатів сільської або селищної ради, два щодо виборів до районної ради і ще два – до обласної.
Міські виборці міст обласного значення одержать п’ять бюлетенів: один для голосування щодо виборів мера міста, два – для обрання міської ради і ще два для обрання обласної ради.
Виборці міст районного значення одержують найбільшу кількість бюлетенів. Крім названих вище, ще додається два – щодо виборів до районної ради.
Звичайно, при такому розкладі можна і розгубитися. Тому на дільничну комісію покладається особливий обов’язок: якомога раніше ознайомити виборців із встановленою процедурою проведення голосування.
– Відповідальності багато, а багато дільничних комісій досі остаточно і у повному складі – 18 чоловік – ще не сформовано.
– У цьому можна звинувачувати і тервиборчкоми. Але винні не тільки вони, але й терміни, відведені на цю процедуру – усього чотири дні. Для порівняння скажу, що наші територіальні комісії, незважаючи на величезний апарат ЦВК, затверджувалися два тижні, хоча списки були підготовлені якнайретельніше, з дотриманням усіх вимог законодавства. А тут усього за чотири дні потрібно було сформувати майже 1400 комісій, що просто фізично неможливо зробити. От і результати.
Це повинні розуміти і самі громадяни і проявляти більшу активність при уточненні своїх прізвищ у реєстрі виборців і знайомстві з передвиборними матеріалами. Іншого просто не дано.
– Деякі експерти вважають, що при нинішньому Законі про вибори до місцевих рад, де протоколи можуть складати і підписувати три члени комісії, почнуться масові фальсифікації результатів голосування.
– Гадаю, до цього справа не дійде. Адже у кожній дільничній комісії 18 чоловік. Впевнена, представники різних політичних сил не дозволять іншим порушувати закон.
– Про що ще можна поінформувати виборців?
– Насамперед, повідомлю, що вибори відбудуться 31 жовтня, а процес голосування триває з 8 до 22 години. Нагадаємо також, що після голосування за списками різних політичних сил право формувати депутатський корпус місцевих рад одержать лише ті з них, які зможуть подолати 3-відсотковий бар’єр. Потім, у залежності від набраних голосів, буде сформована квота кожної політичної сили.
На завершення хочу ще раз звернутися з єдиним проханням: обов’язково візьміть участь у виборах і виконайте свій громадянський обов’язок. Тоді і місця для різних маніпуляцій не залишиться.
– Дякую за розмову. І вдалого завершення виборчого процесу!
Степан СЕРБІНОВ, «Одеські вісті»
Припиняти злі наміри
Що ближче день виборів до місцевих рад, то більше надходить різних сигналів про спроби певних осіб перешкодити виборчому процесу. З’являються якісь листівки без адреси видавництва, активізувалася роздача продовольчих пакетів. Спливли анонімні компрометуючі матеріали на окремих кандидатів у депутати місцевих рад та мери міст.
Усе це змушує правоохоронні органі посилити свою роботу щодо наведення належного порядку на виборчих дільницях та за їхніми межами.
Про це докладно йшлося на прес-конференції голови облдержадміністрації Едуарда Матвійчука, куди були запрошені не лише журналісти, але й керівники правоохоронних органів, прокуратури, СБУ в Одеській області, відповідальні працівники виконавчих органів.
Промовці наводили чимало прикладів щодо припинення різних спроб перешкодити ходу передвиборної кампанії, які пов’язані із друкуванням усіляких матеріалів, аж до фальшивих виборчих бюлетенів. Збільшилося число людей, політично активних громадян, які приїхали з інших країн. Є відомості і про те, що конкретні представники певних політичних сил будуть докладати усіляких зусиль, щоб перешкодити виборчому процесу, а потім подавати позови щодо порушення Закону про вибори та вимагати визнання їх сфабрикованими.
Перешкодити цим злим намірам і зобов’язані правоохоронні органи. Вибори, повторив губернатор, повинні пройти чесно, прозоро, на демократичній основі. Так, як цього вимагає від кожного з нас і Президент України.
Наш кор.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |