ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Як попередити конфлікт на підприємстві
28.10.2010 / Газета: Одесские известия / № 118(4100) / Тираж: 23655

Упродовж 9 місяців 2010 року на контролі відділення Національної служби посередництва і примирення (НСПП) в Одеській області перебували 5 колективних трудових спорів, три з них вирішені. А в системі запобігання виникненню колективних трудових спорів – 11 підприємств. 20 підприємств є потенційно конфліктогенними.

– Аналіз соціально-економічного стану Одеської області за 9 місяців 2010 року свідчить, що найбільш складний період пройдено, і намітилась стала тенденція до стабілізації та поступового відновлення економіки регіону, – каже заступник начальника відділення – завідувач сектору аналітично-інформаційної роботи та прогнозування В.Я. Браславська.

– Зростання обсягів спостерігалося в більшості основних видів промислової діяльності, а, за даними статистики, заборгованість із виплати заробітної плати по економічно активних підприємствах області, у порівнянні з 1 січня 2010 року, зменшилась на 0,6%. І станом на 1 вересня 2010 року склала 31 мільйон 342 тисячі гривень.

– Валентино Яківно, чи можна вже говорити про покращення становища більшості підприємств?

– Поки що ні. Значна частина підприємств регіону ще залишається у досить складному фінансово-економічному становищі, що негативно позначається на соціальному кліматі в трудових колективах.

Аналіз, здійснений відділенням НСПП, засвідчив, що найбільш вагомим об’єктивним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин залишається заборгованість із виплати заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної зарплати.

Даний чинник призвів до виникнення соціального напруження на 9 підприємствах, які перебували на обліку відділення щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів.

На всіх 20-ти підприємствах, які знаходились на обліку відділення як потенційно конфліктогенні, чинником виникнення соціальної напруженості була саме заборгованість із заробітної плати.

– Якщо говорити про напрями діяльності, де ситуація залишається найбільш складною?

– Найбільша частка боргу економічно активних підприємств припадає на підприємства транспорту і зв’язку – 13 мільйонів 147 тисяч гривень (41,9% загальної суми боргу), будівництва – 6 мільйонів 24 тисячі гривень (19,2%), промисловості – 4 мільйони 280 тисяч гривень (13,74%), операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та наданням послуг підприємцям – 4 мільйони 122 тисячі гривень (13,2 %).

Одним із основних чинників загострення стану соціально-трудових відносин, який має об’єктивний характер, є також незадовільний фінансове становище підприємств, спричинений значними обсягами дебіторської та кредиторської заборгованостей.

– А щодо суб’єктивних чинників?

– Суб’єктивним чинником дестабілізації між сторонами соціально-трудових відносин та виникнення колективних трудових спорів в регіоні стало нереагування або несвоєчасне реагування власника (уповноваженого ним органу, представника) на вимоги найманих працівників.

Негативна дія зазначених вище факторів постійно обумовлює високий рівень конфліктогенності у трудових колективах, зокрема, житлово-комунального господарства.

Так, за 9 місяців 2010 року на розгляді відділення перебувало 3 колективні трудові спори (60 % від загальної кількості колективних трудових спорів) на підприємствах житлово-комунального господарства. Йдеться про «Управління комунального господарства смт Сергіївка» м. Білгород-Дністровський, КП «Виробниче управління житлово – комунального господарства» смт Тарутине Тарутинського району, КП «Роздільна водоканал» м. Роздільна Роздільнянського району.

Протягом 9 місяців 2010 року на контролі відділення по запобіганню виникнення колективних трудових спорів перебувало 4 підприємства житлово-комунального господарства. Питома вага підприємств даного виду діяльності у загальній кількості підприємств, які перебували на контролі відділення з початку 2010 року, становила 36,4 %.

Головним чинником, що викликає соціальну напругу на підприємствах галузі, залишається наявність заборгованості із заробітної плати. Саме з причини несвоєчасної виплати заробітної плати значна соціальна напруженість виникла в трудових колективах колективного комунального підприємства «Управління комунального господарства смт Сергіївка» та КП ВУЖКГ смт Тарутине Тарутинського району, що призвело до виникнення колективних трудових спорів.

До накопичення підприємствами даного виду діяльності значних боргів із заробітної плати призвела ще й заборгованість бюджетів різних рівнів перед житлово-комунальними підприємствами за надання послуг пільговим категоріям споживачів, невідповідність тарифів собівартості послуг, заборгованість місцевих бюджетів щодо погашення різниці між собівартістю послуг та встановленими тарифами. Однією з причин виникнення боргу із виплати заробітної плати стала також несвоєчасне розрахування з боку населенням за надані послуги.

– Валентино Яківно, були проблеми й на транспортних підприємствах.

– Нестабільне становище соціально-трудових відносин дотепер залишається на підприємствах транспорту. Збитково працювали 49,7 % підприємств галузі.

Важливе значення для подальшого розвитку наземного пасажирського транспорту має забезпечення економічно обґрунтованого рівня тарифів.

На підприємства транспорту припадає майже половина загального боргу із виплати заробітної плати в економіці області (13 мільйонів 147 тисяч гривень або 41,9 %).

Питання компенсації пільгових пасажирських автоперевезень на соціально значущих маршрутах у міському та приміському сполученні, на міському електротранспорті залишається однією з найгостріших проблем галузі.

Погіршення показників економіки, заборгованість бюджетів за перевезення пільгових категорій пасажирів, невідшкодовування суб’єктам господарювання різниці між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг у сфері житлово-комунального господарства, недофінансування з державного та місцевих бюджетів і далі негативно впливають на фінансово-економічне становище багатьох підприємств області, що, в свою чергу, призводить до виникнення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам. Це дає підставу стверджувати, що в трудових колективах таких видів діяльності, як транспорт та житлово-комунальне господарство, будуть зберігатися нестабільні соціально-трудові відносини.

Автор: Світлана МАРШИНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту