ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЧЕСНІ ВИБОРИ – ЧЕСНА ВЛАДА — ПАМ’ЯТКА ВИБОРЦЯ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ 2010 РОКУ МІСЦЕВІ ВИБОРИ: ХТО, КОГО, ЯК ОБИРАЄ?
30.10.2010 / Газета: Одесские известия / № 119(4101) / Тираж: 23655

Кого обираємо: – депутатів до обласних, районних, міських рад, районних у містах рад, сільських і селищних рад;

– сільських, селищних і міських голів.

Як обираємо:

Депутати сільських та селищних рад обирають за мажоритарною виборчою системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

Вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за змішаною мажоритарно-пропорційною системою, за якою:

1) половина від числа депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі;

2) половина від числа депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

Вибори сільських, селищних, міських голів проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

Хто обирає:

Право голосу на місцевих виборах мають дієздатні громадяни України, які належать до відповідних територіальних громад, і яким на день виборів виповнилося 18 років.

Територіальна громада – жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, які є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів декількох сіл, які мають єдиний адміністративний центр.

Приналежність громадянина до відповідної територіальної громади визначається його місцем проживання на її території відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Обмеження виборчого права встановлено для:

військовослужбовців строкової служби;

громадян України, які живуть за кордоном;

громадян України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.

Ці категорії громадян вважаються такими, які не належать ні до жодної територіальної громади і не мають права голосу на місцевих виборах.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО…

1. Ви хочете перевірити себе у списках виборців?

Починаючи з 18 жовтня 2010 року, у приміщенні виборчої дільниці з попереднім списком виборців може ознайомитися будь-який виборець. Призначення цього списку сугубо інформаційне – дати можливість виборцям перевірити, чи включені вони до списку і чи правильно зазначена інформація про них. На практиці перевірити можна і будь-яку іншу людину (наприклад, всю сім’ю).

Якщо до 21 жовтня 2010 року іменне запрошення на вибори не одержано, то треба обов’язково сходити на виборчу дільницю і ознайомитися зі списком виборців. А от якщо іменне запрошення на вибори ви одержали, і вся інформація у ньому правильна, то можна не турбуватися самому, і не турбувати виборчу комісію. У списку такий виборець майже напевно є.

2. ВАС НЕМАЄ

У СПИСКАХ ВИБОРЦІВ?

Для уточнення безпосередньо списків виборців і оскарження неправильностей Закон про місцеві вибори відвів значно менше часу, ніж це було у попередніх виборчих кампаніях. Крім цього, замість скарги введено заявний характер виправлення неправильностей у списках виборців (неправильне або необґрунтоване включення або виключення зі списку тощо).

Виявивши помилку, виборець може звернутися до дільничної комісії, органу ведення Державного реєстру виборців або до суду за місцем проживання із заявою про уточнення попереднього списку, а саме:

про включення до списку себе або інших осіб;

про вилучення зі списку себе або інших осіб, якщо вони включені до списку неправомірно;

про внесення позначки НСП (нездатний самостійно пересуватися);

про вилучення позначки НСП.

Необхідно відзначити, що вище зазначено вичерпний перелік обставин, за якими виборці звертаються із заявою до дільничної комісії. Відповідно, якщо виборець хоче виправити неправильно записані прізвище, ім’я або по батькові, рік народження або адресу проживання – треба звертатися не до дільничної комісії, а до органу ведення Державного реєстру виборців.

Заяву про уточнення попереднього списку до дільничної комісії можна подати не пізніше 28 жовтня 2010 року, після цієї дати поскаржитися на невключення до списку виборець зможе тільки до суду.

Законодавством передбачено, що в уточнений список виборців можуть вноситися зміни і уточнення, але тільки головою дільничної комісії, його заступником або секретарем комісії на підставі:

рішення дільничної комісії, ухваленого після одержання уточнених списків;

повідомлення органів ведення Державного реєстру виборців, що стосується, як правило, виключення кратних включень до списку;

постанови суду.

3. ФАКТ ВІДСУТНОСТІ,

ПОГРІШНОСТІ АБО

НЕТОЧНОСТІ У СПИСКАХ

ВИЯВИВСЯ 31 ЖОВТНЯ

2010 РОКУ

Якщо в день голосування, 31 жовтня 2010 року, виборець прийде на дільницю, і тут з’ясується, що його прізвища у списку немає, то йому доведеться звертатися до суду. Іншим способом реалізувати своє право на участь у голосуванні він не зможе. Ця норма чітко і однозначно виписана у новому законі про місцеві вибори: «У день голосування зміни і уточнення до виборчого списку вносяться винятково на підставі рішення суду» (частина друга статті 33). Суд повинен буде розглянути Вашу скаргу негайно й БЕЗКОШТОВНО! Відмовити у прийнятті і розгляді скарги, якщо вона складена правильно, суд НЕ МАЄ ПРАВА. З рішенням суду Ви повертаєтеся на виборчу дільницю і дільнична комісія вносить Вас до списку і видає бюлетень для голосування.

Як і на попередніх виборах, виправлення технічних погрішностей, неточностей і описок у списку виборців, зокрема у написанні прізвища, ім’я та по батькові, року народження та місця проживання, у день голосування (і тільки у день голосування) можуть вноситися до списку головою, заступником голови або секретарем дільничної комісії, жодного рішення комісії або суду для цього не потрібно.

4. ВИ ХОЧЕТЕ

ПРОГОЛОСУВАТИ ВДОМА?

Виборець, який за станом здоров’я не може прибути до приміщення для голосування звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, а також виборець, який включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, створеній у стаціонарному лікувальному закладі, і у зв’язку з постільним режимом не може прибути до приміщення для голосування, має право звернутися до дільничної виборчої комісії з письмовою заявою про надання йому можливості проголосувати поза приміщенням для голосування (вдома). Власноручно підписана виборцем заява із зазначенням місця перебування може бути подана до комісії особисто або через інших осіб не пізніше 12 годин суботи 30 жовтня 2010 року. У заяві необхідно вказати, що за станом здоров’я прийти на дільницю ви не можете (медична довідка необов’язкова). У заяві також необхідно вказати дані людини (ПІП, дані паспорта і прописку), яка принесе вашу заяву на дільницю. Також за заявою може прийти хтось з членів дільничної комісії, якщо заздалегідь повідомити телефоном про бажання голосувати вдома. У день виборів необхідно весь день перебувати вдома, оскільки дільнична комісія не зобов’язана повідомляти час приходу для організації голосування вдома.

П’ЯТЬ КРОКІВ НАЗУСТРІЧ

УРНІ. ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ

ГОЛОСУВАННЯ?

Крок 1. Прийти на свою виборчу дільницю у будь-який час з 8 до 22 години у неділю, 31 жовтня 2010 року. При собі необхідно мати паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України – за іншими документами голосувати не можна.

Крок 2. На виборчій дільниці Вас направлять до членів комісії, за якими закріплена Ваша адреса. Вони спочатку повинні знайти Вас у списках, а потім видати виборчі бюлетені для відповідних місцевих виборів. Якщо Ви є у списку – Вам повинні дати розписатися у ньому за одержання бюлетеня навпроти Вашого прізвища. Це не проста формальність, розписуючись Ви закриваєте можливість для когось одержати бюлетень за Вас.

Крок 3. Далі Вам повинні видати заповітні бюлетені.

Увага! ДУЖЕ ВАЖЛИВО!

1. Виборці Одеської області, залежно від місця проживання, одержать для голосування від 5 до 7 виборчих бюлетенів. Наприклад, жителі м. Одеси одержать по п’ять бюлетенів:

– перший тип бюлетеня – Список кандидатів на посаду міського голови м. Одеси;

– другий тип бюлетеня – Список партій до міської ради;

– третій тип бюлетеня – Список депутатів-мажоритарників до міської ради;

– четвертий тип бюлетеня – Список партій до обласної ради;

– п’ятий тип бюлетеня – Список депутатів-мажоритарників до обласної ради.

2. Член комісії, який видає Вам бюлетені, зобов’язаний розписатися у верхньому правому куті кожного бюлетеня і зазначити своє прізвище та ініціали. Без цього Ваші бюлетені НЕДІЙСНІ і Ваш голос ПРОПАДЕ. Крім цих записів, а також печатки дільничної комісії на бюлетені не повинно бути ЖОДНИХ ПОЗНАЧОК, інакше він може бути визнаний недійсним! Стежте за цим уважно! Член дільничної комісії повідомляє виборця, скільки виборчих бюлетенів він одержав.

Крок 4. Нарешті Ви у кабінці. Пам’ятайте, у кабінці Ви – самі, ніхто не може контролювати Ваш вибір, і робите його тільки Ви. При заповненні виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право за згодою голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, уповноваженої особи місцевої організації партії, довіреної особи кандидата, офіційного спостерігача.

Як заповнюються виборчі бюлетені (на прикладі м. Одеси):

– У Списку кандидатів на посаду міського голови м. Одеси виборцеві необхідно поставити позначку «плюс» або галочку у квадраті навпроти одного з прізвищ, або, у разі, якщо він не підтримує жодного кандидата, поставити відповідну позначку внизу бюлетеня навпроти відповідного рядка.

– У Списку партій до міської ради виборцеві необхідно обрати у списку партію, яка заслужила його довіру, і поставити у квадраті навпроти назви цієї партії позначку «плюс» або іншу, яка свідчить про волевиявлення. Якщо Ви не підтримуєте жодної партії, можете вказати це, поставивши відповідний знак у квадраті навпроти графи «не підтримую кандидатів у депутати ні від жодної місцевої організації політичної партії».

– У Списку депутатів – мажоритарників до міської ради прізвища кандидатів розташовані за абеткою, біля прізвища зазначено рід занять кандидата і назва партії, яка висунула його у кандидати. Виборцеві необхідно поставити позначку «плюс» або галочку у квадраті навпроти одного з прізвищ, або, у разі, якщо він не підтримує жодного кандидата, поставити відповідну позначку внизу бюлетеня навпроти відповідного рядка.

– У Списку партій до обласної ради виборцеві необхідно вибрати у списку партію, яка заслужила його довіру, і поставити у квадраті навпроти назви цієї партії позначку «плюс» або іншу, яка свідчить про волевиявлення. Якщо Ви не підтримуєте жодну партію, можете вказати це, поставивши відповідний знак у квадраті навпроти графи «не підтримую кандидатів у депутати ні від жодної місцевої організації політичної партії». Увага: номери, під якими партії йдуть до міськради, можуть не збігатися з номерами, під якими ці ж партії йдуть до обласної ради.

– У Списку депутатів-мажоритарників до обласної ради прізвища кандидатів розташовані за абеткою, біля прізвища зазначено рід занять кандидата і назва партії, яка висунула його у кандидати. Виборцеві необхідно поставити позначку «плюс» або галочку у квадраті навпроти одного з прізвищ, або, у випадку, якщо він не підтримує жодного кандидата, поставити відповідну позначку внизу бюлетеня навпроти відповідного рядка.

Увага! Виборець може голосувати тільки за один список кандидатів у депутати від місцевої організації партії у відповідному багатомандатному окрузі, одного кандидата у депутати у відповідному одномандатному мажоритарному окрузі, за одного кандидата на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови.

Проте дуже важливо не перестаратися! Якщо Ви поставите будь-які інші позначки навпроти прізвища, навіть дуже нелюбимого Вами, іншого кандидата або напишете йому якесь «побажання» або «пораду», то Ваш бюлетень можуть визнати недійсним.

Виборець може перебувати у приміщенні для голосування протягом часу, необхідного для голосування.

Крок 5. Зробивши свій вибір, складаєте бюлетені і сміливо крокуєте до урни.

Виборець не має право передавати свої виборчі бюлетені іншим особам. Одержання виборчого бюлетеня від інших осіб (крім члена виборчої комісії, який видає бюлетень), заохочення або примушування виборців передачі бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом забороняються.

Виборець особисто опускає заповнені виборчі бюлетені до виборчої урни. При поданні відповідного посвідчення або при наявності фізичних вад, які не потребують документального підтвердження, виборець має право за згодою голови або іншого члена комісії доручити зробити це іншій особі, крім члена комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, уповноваженої особи місцевих організацій партій, довіреної особи кандидата, офіційного спостерігача.

У випадку, якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів виборчої комісії, які видали йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Члени ДВК видають інший виборчий бюлетень тільки один раз і тільки в обмін на зіпсований.

ЗЛОЧИНИ Й ПОКАРАННЯ

На жаль, частина наших співвітчизників, чи то з політичних міркувань, чи то за «скромну» винагороду (перебуваючи у статусі члена виборчої комісії, представника політичної сили, працівника державного органу або навіть просто виборця) зазіхають на одне з головних громадянських конституційних прав – право обирати.

Арсенал подібних засобів і методів давно відомий: підкуп виборців, «вкидання» бюлетенів, використання ручок зі спеціальним зникаючим чорнилом, навмисне пошкодження протоколів, печаток на урнах, іншої виборчої документації. Але кожен виборець, член виборчої комісії, офіційний спостерігач або представник політичної сили, представники державних органів та ЗМІ повинні пам’ятати – будь-який відступ від букви закону спричиняє юридичну відповідальність (зокрема адміністративну і кримінальну). Для правоохоронних органів забезпечення законності у виборчому процесі є першочерговим завданням, і кожна заява про фальсифікації буде належним чином розглянута.

Комітет виборців України, ґрунтуючись на ст.ст. 157-159 Кримінального кодексу України, НАГАДУЄ й ПОПЕРЕДЖАЄ:

– Голосування виборця більше одного разу, зокрема за домовленістю з членом виборчої комісії

Карається штрафом до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн) або виправними роботами на термін до двох років, або позбавленням волі на термін до трьох років.

– Незаконне знищення або пошкодження виборчої документації

Карається обмеженням волі на термін до п’яти років або позбавленням волі на термін до чотирьох років, або позбавленням волі на термін до п’яти років з позбавленням права посідати певні посади або займатися певною діяльністю.

– Навмисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів, що полягає у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах

Карається штрафом до п’ятисот неоподатковуваних податками мінімумів доходів громадян (8500 грн) або виправними роботами на термін до двох років, або обмеженням волі на термін до трьох років, або позбавленням волі на термін до трьох років з позбавленням права посідати певні посади або займатися певною діяльністю.

– Перешкоджання вільному здійсненню громадянином його виборчого права, перешкоджання діяльності іншого суб’єкта виборчого процесу, члена виборчої комісії або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, а також відхилення члена виборчої комісії від роботи у комісії без поважних причин або незаконне втручання службової особи з використанням службового становища у здійсненні виборчою комісією повноважень з метою вплинути на рішення виборчої комісії

Караються штрафом до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн) або обмеженням волі на термін до п’яти років, або позбавленням волі на термін до п’яти років з позбавленням права посідати певні посади або займатися певною діяльністю.

Підробка та використання незаконно виготовлених виборчих бюлетенів та інших виборчих документів;

незаконна передача іншій особі виборчого бюлетеня виборцем;

викрадення або приховування виборчого бюлетеня, виборчого протоколу або урни з бюлетенями;

незаконне знищення або пошкодження урни з бюлетенями;

підписання членами виборчої комісії виборчого протоколу до остаточного підрахунку голосів;

підміна виборчих бюлетенів;

незаконне внесення до протоколу змін після його заповнення;

навмисне надання членом виборчої комісії можливості проголосувати за іншу особу або проголосувати більше одного разу під час голосування;

надання виборчого бюлетеня особі, не включеній до списку виборців на відповідній виборчій дільниці;

надання виборцеві заповненого виборчого бюлетеня.

Караються штрафом до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн) або виправними роботами на термін до двох років, або обмеженням волі на термін до п’яти років, або позбавленням волі на термін до шести років з позбавленням права посідати певні посади або займатися певною діяльністю.

ПОРУШЕННЯМ МОЖНА

ПРОТИСТОЯТИ!

У разі, якщо ви помітили під час голосування ознаки зазначених вище злочинів, спробуйте зафіксувати їх (відео, фото, мобільний телефон), знайти свідків і звернутися до офіційних спостерігачів, уповноважених осіб, членів виборчих комісій, представників засобів масової інформації або безпосередньо до правоохоронних органів, а також зателефонуйте до Одеської обласної організації Комітету виборців України.

У день виборів і підрахунку голосів в офісі Комітету виборців України в Одесі працюватиме «гаряча лінія» за телефоном (048) 716-46-83 щодо збору інформації про факти порушень і надання безкоштовних юридичних консультацій громадянам. «Гаряча лінія» створена для сприяння жителям Одеської області у здійсненні своїх виборчих прав, роз’яснення норм виборчого законодавства, збору оперативних даних про порушення законодавства у сфері виборів і застосуванні адміністративного ресурсу.

Прес-служба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»

Шановні виборці!

Одеське міське управління ГУ МНС України в Одеській області звертається до вас із проханням дотримуватися правил пожежної безпеки на виборчих дільницях.

Не користуйтеся відкритим вогнем, куріть лише у спеціально відведених для цього місцях, не допускайте скупчення на шляхах евакуації, не приносьте на виборчі дільниці вибухонебезпечні та піротехнічні предмети.

Напередодні та у день виборів пожежно-рятувальні підрозділи МНС будуть нести службу у посиленому режимі. На кожній виборчій дільниці організоване чергування працівників МНС, додатково поставлено на бойове чергування пожежну та аварійно-рятувальну техніку.

Будьте взаємно ввічливі. При виникненні надзвичайної ситуації телефонуєте «101».

На выборах будет порядок

Около 5 тысяч сотрудников милиции будут задействованы для обеспечения охраны общественного порядка и безопасности граждан области во время выборов депутатов местных советов и сельских, поселковых, городских голов, которые состоятся завтра.

Непосредственно на избирательных участках правопорядок будут обеспечивать почти 4 тысячи правоохранителей. Об этом сообщил на пресс-конференции представителям СМИ заместитель начальника ГУМВД – начальник милиции общественной безопасности полковник милиции Дмитрий Фучеджи. Это достаточно большой комплекс мероприятий, в которых принимает участие значительное количество правоохранителей. Так, личный состав органов и подразделений внутренних дел Одесщины в период подготовки выборов уже с 22 октября переведен на усиленный вариант несения оперативно-служебной деятельности.

В целом на улицах областного центра и крупных городов будут нести службу около 400 инспекторов патрульной службы. Контроль за безопасностью дорожного движения будут осуществлять около 700 сотрудников дорожно-патрульной службы ГАИ. Милиция готова также к любому непредусмотренному ходу событий и осложнению оперативной обстановки. Для этого образованы 4 группы резерва в количестве 200 сотрудников милиции. Кроме того, дополнительно образованы 3 передвижные группы документирования и реагирования из числа сотрудников Главного управления. Это нужно, потому что за трое суток до выборов уже зафиксировано около пятидесяти правонарушений этого профиля, среди которых одно преступление. В двадцати случаях вынесен отказ в возбуждении уголовного дела, семь материалов передано в прокуратуру, по остальным – ведутся проверки.

ОСО ГУМВД

У день виборів, 31 жовтня 2010 року, на віддалені виборчі дільниці буде організовано рух додаткового транспорту

З метою забезпечення довезення виборців – пенсіонерів, інвалідів, осіб похилого віку та інших громадян міста, які живуть на віддалених від виборчих дільниць вулицях та провулках, де відсутнє регулярне транспортне сполучення, на підставі розпорядження Одеського міського голови від 25.10.2010 р. № 2201-01р для реалізації виборчих прав громадян у день виборів депутатів Одеської обласної ради, Одеської міської ради та Одеського міського голови.

31 жовтня 2010 р. буде організоване таке транспортне сполучення:

1. «вул. Агрономічна, 120 – вул. Кругова» – до виборчої дільниці № 11, 12.

Маршрут руху: вул. Агрономічна, вул. Героїв Комсомольців, вул. Агрономічна, вул. Хутірська.

2. «вул. Перемоги – просп. Добровольського» – до виборчої дільниці № 34.

Маршрут руху: вул. Перемоги, вул. Центральна, вул. Луцької, вул. Ак. Заболотного, просп. Добровольського.

3. «Балтська дорога, 38 – 8-й Чорноморський провулок» – до виборчої дільниці № 25.

Маршрут руху: Балтська дорога № 38, вул. Долинська вул. 7-ма Пересипська, 8-й Чорноморський провулок – вул. 8 Березня, Балтська дорога.

4. «7-ма Пересипська – 8-й Чорноморський провулок» – до виборчої дільниці № 28.

Маршрут руху: вул. 7-ма Пересипська (від Залізничного переїзду) – вул. 8-й Чорноморський пр., вул. 8 Березня, вул. Локомотивна, вул. 7-ма Пересипська.

5. «Тираспольське шосе, 219 – Моторна, 6» – до виборчої дільниці № 243.

Маршрут руху: Тираспольське шосе, вул. Тракторна, вул. Моторна.

6. «Миколаївська дорога – курорт «Куяльник» – до виборчої дільниці № 16.

Маршрут руху: вул. Лиманна.

7. «Подільська, 32 – Обнорського, 56» – до виборчої дільниці № 239.

Маршрут руху: вул. Подільська, вул. Самарська, Дальницьке шосе, вул. Крайня, вул. Обнорського.

8. «Житомирська, 34-а – Новикова, 12» – до виборчої дільниці № 236.

Маршрут руху: вул. Житомирська, Іванівський шляхопровід, вул. В. Стуса, вул. Стовпова, вул. Новикова.

Режим роботи автобусів: з 8.00 до 20.00.

Інтервал руху 1 година.

Автор: Департамент транспортного комплексу та зв’язку Одеської міськради


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту