ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВИБОРИ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ ВІДБУЛИСЯ
02.11.2010 / Газета: Одесские известия / № 120(4102) / Тираж: 23655

Усі територіальні виборчі комісії в Одеській області визнали, що вибори депутатів до місцевих рад, а також міських, селищних і сільських голів відбулися. Проте відбулися вони за низької явки. За попередніми даними, з 1811673 виборців взяли участь у виборах 861452, або 47,6 відсотка. Голосування відбувалося на 1400 виборчих дільницях.

Найбільшу активність продемонстрували виборці Котовського та Фрунзівського районів, де явка перевищила 60 відсотків.

Зовсім інша картина в Одесі та містах обласного значення. В Ізмаїлі проголосувало 36,4 відсотка виборців, у Котовську – 37,7. Це найнижчі показники по регіону.

Докладнішу інформацію читайте у повідом­леннях наших власних кореспондентів.

Одеса

Вибір зроблено, настрій спокійний

На виборчу дільницю № 05174, що на проспекті Гагаріна, в Одесі, голова облради Микола Скорик прийшов разом із дружиною Наталею та донькою Маргаритою. Чесно відстояв свою чергу за бюлетенями, заповнив їх у кабінці для голосування і опустив до виборчої урни. Увесь процес зайняв близько 40 хвилин.

– Це ще нормально, тому що черга до нашого столика була не найбільшою, – поділився враженнями М. Скорик. – Я можу зрозуміти, чому деякі люди обурюються, процес справді виходить довгим. Але, з іншого боку, складно організувати його якось краще. Головна проблема – темп проходження. Під час Президентських виборів на дільницях теж було багато людей, але вони заповнювали один бюлетень. А зараз бюлетенів багато. Складно навіть людині, яка заздалегідь визначилася, за кого вона буде голосувати. А якщо виборець визначається у день голосування? Або у літньої людини погано із зором?

Важко і тим людям, які працюють у виборчих комісіях. Це маленький подвиг: практично дві доби без сну, за досить нервових обставин, у приміщенні із великою кількістю народу (виборці, спостерігачі, працівники правоохоронних органів, преса). То ж вибори, звичайно, непрості. Але сьогодні я голосував за Одесу та її майбутнє. Наше місто неодноразово переживало складні часи, але завжди виходило переможцем. Тому настрій у мене сьогодні – піднесений, спокійний та впевнений.

Якщо згадати нещодавнє минуле, то 8 лютого, одразу після другого туру Президентських виборів, у сім’ї Миколи Леонідовича з’явилося поповнення – син Віктор. На жартівливі розпити журналістів, чи не пошириться сім’я і цього разу, голова облради лише відмовлявся. Але вважає, що його синові пощастило народитися за діючої влади.

Голоси виборців: закатали в асфальт...

Виборча дільниця № 05095 Приморського району. Стою у дворі, чекаю на виборців, щоб поспілкуватися, з’ясувати їхні нас­трої.

Ось з дверей дільниці виходить чоловік і жінка середнього віку. По обличчях помітно: вони чимось незадоволені. Розпочинаю з ними розмову, запитую, що або хто їм зіпсував настрій?

– Та от ішли голосувати за кандидата у депутати міськради. Але його не допустили до виборчого процесу. А він нам за свої кошти двір заасфальтував. Як за таку людину не прого­лосувати?

– А у нас ЖЕДівці напередодні виборів заприсяглися відремон­тувати дах, – долучилася до розмови літня пенсіонерка. – Змусили розписатися за матеріали, які нібито підуть на ре­монт, а самі зникли. Куди, пита­ється, пішли руберойд, бітум? А цей кандидат пообіцяв розі­братися, до того ж частину двору заасфальтував...

– Але це ж елементарний підкуп! Як ви могли піти на це? – дивую­ся я.

– Ну й що? Скільки разів звер­талися у ДЄЗи та ЖЕДи, але від них жодної відповіді немає. Що ж так і жити увесь час у багнюці, з дахом, що тече?

І як тут звинувачувати людей за їхню непринциповість?!

Кодимський район

І в 104 робить власний вибір

Сточотирирічна Марія Мак­симівна Єрошкіна, жителька села Круті, належить до тієї категорії виборців, які голосували вдома. Бабця аж ніяк не хоче відставати від життя, і заявила про своє бажання зробити власний вибір. До зустрічі членів виборчої комісії готувалася, як на свято: вбралася в найкращий костюм, пов’язала шовкову хустку на голову. А коли комісія вручила їй шість бюлетенів, попросила зачитати всіх, хто бере участь у виборному процесі. Потім віддала перевагу тим, кого знала і хто подобався найбільше.

Виконавши свій громадянський обов’язок, Марія Максимівна залишилася задоволеною. Аякже, і в 104 відчула власну причетність до того, що відбувається в країні.

– Слава Богу, немає голодоморів та воєн, – говорить Марія Максимівна, на долю якої випали Жовтнева революція, три голодомори, воєнне лихоліття, виснажлива праця нормовиці, догляд за чоловіком, котрий повернувся хворим із війни.

Було всього: і партизанські стежки, якими била ноги, і веселі сільські вечорниці, на яких була першою танцівницею. А тепер – літа вже не ті та коники стомились. А Марія Максимівна все ж не втрачає інтересу до життя. Ноги не носять, а вона за милиці – і на город, садити чи шарувати, полоти чи просто оглянути хазяйським оком. Тож не дивно, що і в хаті, і у дворі панує затишок, який так любить господиня і який допомагають створити сусідка Ніна Іванівна Пазюк та її сім’я. Вони і зігрівають надвечір’я Марії Максимівни, мудрої простої селянської жінки, яка вірить в Бога і дотримується заповідей Божих, не втрачає почуття гумору і добре пам’ятає, що вчора їла.

Пам’ятає і те, як на сторічний ювілей тодішній голова Кодимської райдержадміністрації вручив повідомлення про призначення їй довічної стипендії у розмірі 100 грн, яка мала виплачуватися щомісячно управлінням праці та соціального захисту населення Кодимської райдержадміністрації за рахунок коштів, передбачених обласним бюджетом. Проте Марія Максимівна отримувала стипендію лише кілька місяців, а потім за неї забули. Як і забули про те, що милиці видаються на чотири роки, а вона, інвалід першої групи, користується ними вже 14 літ.

– Може, про мене згадають нинішні обранці? – сподіваючись, запитує бабця.

Іванівський район

Відновили оперативно

За лічені хвилини відновили постачання електроенергії на одну із сільських виборчих дільниць. Замикання сталося рано вранці, у день виборів.

Коротке замикання високовольтної лінії, яка подає струм до Червонознам’янки, сталося через перелітних птахів. Зграя вирішила перепочити на дротах. Маса круків виявилася критичною, і дроти перемкнуло. Інформація про відсутність струму одразу ж надійшла до місцевого РЕМу та до голови райдержадміністрації Наталії Бянової. Ремонтна бригада РЕМу швидко зреагувала, перемкнувши постачання дільниці електроенергією на інший фідер.

Білгород-Дністровський

Голосування – відповідальний крок

Стародавній Білгород-Дніст­ровський не пам’ятає такого масштабного застосування брудних технологій і напруження передвиборного процесу, який спостерігався у місті, селищах Затоці та Сергіївці. Гучними подіями в Затоківській селищній виборчій комісії ознаменувався навіть передвиборний день «тиші».

Так, наприкінці передвиборної доби члени цієї комісії зняли з реєстрації кандидата на пост селищного голови Надію Ярцеву. На нічному засіданні Одеського апеляційного суду рішення Затоківської селищної виборчої комісії було скасовано.

Подальшу ситуацію прокоментувала голова Білгород-Дністровської міської ТВК Тетяна Рачицька:

– Під час роботи відбулося кілька судових засідань, зокрема, щодо зняття з реєстрації тих або інших кандидатів. Але жодну кандидатуру, внесену для голосування до передвиборних списків на чергових виборах місцевих рад, селищних голів і міського голови, знято не було. Незважаючи на тиск з боку окремих кандидатів та їхніх довірених осіб, наша комісія доклала усіх зусиль для проведення чесних і прозорих виборів.

Єдиною, що затримала на півгодини відкриття у день виборів, виявилася дільниця № 20. Обставини на інших виборчих округах до миті їх закриття залишалися спокійними. Протягом усього дня було оформлено лише 4 акти із зауваженнями щодо процесу голосування вдома, агітації кандидатів у день виборів, відсутності вихідних даних, включаючи тираж, на бюлетенях по виборах до обласної ради. Хід виборчого процесу ускладнювали черги. Деякі виборці, простоявши за бюлетенями по півгодини й більше, залишали дільниці, не проголосувавши. Певні складнощі для людей похилого віку склали особливості нинішнього виборчого процесу. До 15.00 по Білгороду-Дністровському проголосувало 28% виборців, до кінця дня цифра зросла до 46,2%. При цьому в Затоці проголосувало 69% населення, що має право голосу.

Підготували: Анатолій МИХАЙЛЕНКО, Олександр НЕБОГАТОВ, Любов КУЗЬМЕНКО, Тетяна ГУРИЧЕВА, «Одеські вісті»

Болградський і Ренійський райони

І усвідомлено, і з натхненням

У Болградському і Ренійському районах вибори пройшли спокійно, без ексцесів. Звичайно, явка виборців залишала бажати кращого. Так, у Болградському районі, за попередніми даними, свою думку висловили лише 47% виборців, решта не вважала за потрібне прийти і проголосувати.

Низька явка, з одного боку, пояснюється розчаруванням частини електорату, з другого – великими чергами, які доводилося вистояти тим, хто ще не втратив надії змінити своє життя на краще. Щоб одержати бюлетені, потрібно було вистояти чергу – у найкращому разі 40 хвилин, у гіршому – години півтори.

Черги виникали і перед кабінками для таємного голосування – спробуй швидко розібратися у сімох бюлетенях! Деякі явно «плавали» у питанні й ставили хрестики з навмання. Інші подовгу вивчали «простирадла», вчитуючись у прізвища, щоб зробити усвідомлений вибір.

Не можна не сказати, що процес виборів стосовно членів виборчих комісій, до спостерігачів явно антигуманний: люди працюють безупинно понад добу. Через наплив людей, обумовлених великою кількістю бюлетенів, члени комісій не могли дозволити собі ані сніданку, ані обіду – навіть короткочасна відсутність за робочим столом могла вилитися у протест тих, хто стояв у чергах.

Роздільнянський район

За справедливість і чесність

При бойових і трудових нагородах прийшов у Роздільній на виборчу дільницю № 27001 один з найстарших мешканців міста, інвалід ВВВ Михайло Киреєвич Бубнов, який нещодавно відзначив свої вісімдесят п’ять славетних років.

– За кого голосувати на виборах, – говорить ветеран, – я визначився давно. Читав у газетах автобіографії кожного кандидата. Особисто знайомий з багатьма. Мені приємна команда Партії регіонів. Тому на цих виборах я підтримав саме цю партію. І я впевнений у правильності свого вибору. Вірю, що обрані мною на цих виборах люди вирішуватимуть не тільки економічні і політичні питання, але і соціальні. Щоб мої земляки могли побачити у владі справедливість і чесність. Щоб більше піклувалися про людей. Хоча мій вибір був зроблений ще задовго до виборів, прийшовши на виборчу дільницю, я, чесно кажучи, трохи розгубився від великої кількості бюлетенів, особливо від безлічі списків партій. Але все уважно прочитав. Хотілося, щоб у майбутньому система виборів була спрощена.

Любашівський район

Скарг не надходило

В Любашівському районі вчасно запрацювали всі 33 виборчі дільниці. За інформацією районного відділу міліції, скарг щодо порушення виборчого законодавства до них не надходило. Щоправда, на самих дільницях люди були невдоволені тим, що доводилося довго вистоювати в чергах, щоб отримати бюлетені.

За попередніми даними, свою довіру майбутнім депутатам та очільникам територіальних громад висловили 48,15 відсотка жителів району, а це 11562 осіб із 24 014 зареєстованих.

За результатами перегонів лідирують у депутати районної ради представники Партії регіонів, хоча на 10.00 1 листопада ще не порахували голоси на найбільш масових любашівських дільницях. Вже можна привітати регіонала Олега Вахрушева і народника Анатолія Артеменка, які представлятимуть Любашівщину в Одеській обласній раді. Що стосується виборів сільських та селищних голів, то з 16 наявних посад на 9 прийдуть нові керівники.

Савранський район

На дільницях було людно

З самого ранку в селищі люди вітали одне одного зі святом. По тому, що з усіх вулиць впродовж всього дня йшли, їхали, навіть шкутильгали на костурах мешканці Саврані до своїх виборчих дільниць, відчувалось, що вибори до місцевих рад для багатьох справді свято. До тих, хто не міг сам пересуватись і завчасно подав заяву, виїжджали члени комісії в супроводі працівника міліції. Як розповіла голова дільничної (28016) виборчої комісії, що розташувалась в приміщенні районного Будинку культури, Лідія Молдавська, з самого ранку виборчий процес проходив спокійно, по-діловому.

Щоправда, враховуючи те, що велика кількість бюлетенів, трохи замало членів комісії. У нас, наприклад, на 1945 виборців тільки 19 членів комісії. Тим паче, троє з них, що представляють різні партії, разом із працівником міліції обслуговують людей на домівках. Всього маємо 22 заяви. Ще одна незручність полягає в тому, що члени комісії мають голосувати на виборчих дільницях за місцем проживання. З нашої комісії є кілька осіб, яким необхідно відлучитись для того, щоб відвідати свою виборчу дільницю. Раніше членам комійсій дозволялось голосувати там, де вони залучені до роботи, – ділиться своїми думками Лідія Михайлівна.

Проте, незважаючи на наявність незначних черг, люди виходили із виборчої дільниці із веселим настроєм.

Арцизький район

Подумати є над чим

53 відсотки – показник активності жителів «Комсомольця», котрі взяли участь у виборах на Арцизькій виборчій дільниці № 09006. Першим опустив бюлетені до прозорої урни водій І. Дімов.

– Голосую з надією та сподіваннями на добрі зміни, – сказав він.

А для студентки вузу Ганни Гульди це були перші в її житті вибори. Дівчину тепло привітали із цією подією. Свою думку висловили і ті, хто за станом здоров’я прийти на виборчу дільницю не зміг. Вони проголосували у себе вдома. Ветеран поштової служби В. Жечева, яка перенесла серйозну травму стегна, віддала свою перевагу Партії регіонів. А знову обраних депутатів до міської ради просила взяти до уваги:

– Дорога на стику вулиці Комсомольської та містечка – це 200 метрів випробувань. Дітей шкода. До школи йдуть – не знають, як ями обійти. По коліно у багні. Негоже.

По цій виборчій дільниці із переважною більшістю голосів лідирувала Партія регіонів.

– Комісія працювала злагоджено. Фактів порушень, тиску на виборців не було, – сказала голова виборчої комісії Є. Фомичова. – Коли підраховували голоси, 12 бюлетенів визнано недійсними. 32 виборці не підтримали жодного кандидата. Депутатам є привід над цим поміркувати вже на самому початку своєї діяльності.

Підготували: Антоніна БОНДАРЕВА, Лариса ПІВТОРАК, Таїсія БАРАНОВА, Юрій ФЕДОРЧУК, Ганна БОРЦ, «Одеські вісті»

Масштабні фальсифікації неможливі?

Після завершення голосування на місцевих виборах 31 жовтня, о 23.00, відбулася робоча зустріч спостерігачів від міжнародної організації «За справедливі вибори» Петера Юрака, Сергія Мірзоєва, Міхаеля Хоендаля та Агати Мірзаєвої із представниками засобів масової інформації.

Спостерігачі репрезентували Чехію, Росію та Німеччину. Звертаючись до журналістів, вони підкреслили, що їхня мета – переконатися, наскільки швидко Україна рухається до реальних демократичних порядків та процедур, зокрема, виборчих. Як було відзначено під час зустрічі, представникам міжнародної організації «За справедливі вибори» вдалося бути присутніми при відкритті трьох виборчих дільниць. А всього вони відвідали понад 50 з них – як в Одесі, так і в області.

– На нашу думку, робота дільничних виборчих комісій відрізнялася деякою перевантаженістю, що пояснюється великою кількістю документів, – відзначив Сергій Мірзоєв. – У той же час, жодних серйозних порушень та відступів від правил проведення виборів ми не виявили. Були деякі незручності, але вони не могли вплинути на виборчий процес.

Це, насамперед, скарги та акти представників тих або інших політичних сил, черги, брак місця на багатьох виборчих дільницях. Найгрубіше порушення було відзначено у Білгороді-Дністровському, де уздовж усієї вулиці Кишинівської у день виборів не було знято агітаційних плакатів.

– Характерно також, – за словами С. Мірзоєва, – що національних спостерігачів, які репрезентують ті або інші політичні сили, на дільницях було досить-таки багато.

І це, за словами міжнародних спостерігачів, є позитивним фактом та свідчить про посилення громадського контролю над процесом голосування. Крім того, вони впевнені, що така кількість місцевих спостерігачів, журналістів, а також великий інтерес суспільства до виборів не дозволять провести масштабні фальсифікації жодній із політичних сил. Що ж стосується так званого наметового містечка біля міськвиборчкому, який увесь день стояв пусткою, то спостерігачі розцінюють його як технологічний прийом однієї із політичних сил, що прагне вплинути на хід виборів, але…

– Історія повторюється двічі – одного разу у вигляді трагедії, другого разу – у вигляді фарсу, – прокоментував даний факт Сергій Мірзоєв. – Тому немає нічого дивного, що це наметове містечко виникло саме у день виборів.

Спостерігачів у гарному розумінні здивували технічні новинки, застосовувані місцевими колегами. А саме використання відеокамер, які працюють у автономному та безперервному режимі.

– Цей «хай-тек» непогано було б застосовувати і в наших країнах, – підкреслив Сергій Мірзоєв.

В оцінках минулих виборів представники міжнародної організації «За справедливі вибори» були одностайними. Але докладніший їх аналіз буде зроблено пізніше.

Анатолій МИХАЙЛЕНКО, «Одеські вісті»

МОЛОДЬ НЕ ЙДЕ ГОЛОСУВАТИ…

Про проблеми, що виникли під час голосування, ми розмовляємо із керівником Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолієм Бойком.

– Анатолію Михайловичу, до редакції нашої газети звертаються виборці, яким суд відмовив у праві брати участь у виборах. Чому так вийшло?

– Під час виборів 31 жовтня 2010 року в Україні чергового разу не дотримувалося гарантоване статтею 38 Конституції України право громадян обирати органи влади та місцевого самоврядування. З одного боку, виборчий закон передбачає можливість включення виборця до уточненого списку у день голосування за рішенням суду. А з другого, – згідно із частиною третьою 183 КАСУ суди ухвалюють позови не пізніше, ніж за два дні до голосування.

Помилка у Реєстрі виборців – вина держави, а не громадянина. Тому виправити її зобов’язана держава.

– Друга проблема – голосування вдома. Мені доводилося спостерігати, як старі люди, просто інваліди з останніх сил добиралися до виборчих дільниць.

– На заяву із проханням забезпечити їм голосування вдома дільничні виборчі комісії безпідставно відмовляли людям похилого віку.

Але ж виборчкоми добре знали про здоров’я цих громадян навіть без усіляких додаткових медичних довідок. Ця перестраховка пояснюється одним: комісії не хочуть бути винними при виникненні будь-якого конфлікту.

– Аналітики заявляли, що у виборах візьме участь 60 – 80 відсотків виборців. У підсумку не було і п’ятдесяти. Чому так сталося?

– Соціологічні дослідження, які провела Одеська філія Інституту Горшеніна, виявили, що у голосуванні бере участь 55 відсотків жінок та 45 відсотків чоловіків. Серед тих, хто проголосував, 34 відсотки – пенсіонери, 29 відсотків – люди 45 – 59 років, а молодь становить лише 15 відсотків.

Це результат того, що виборчі комісії займаються чим завгодно, але не виборцями.

Молодий виборець голосувати, за поодинокими винятками, просто не йде. Це пожива для подальших міркувань.

– Дякую за бесіду.

Степан СЕРБІНОВ, «Одеські вісті»

Автор: Анатолій МИХАЙЛЕНКО, Олександр НЕБОГАТОВ, Любов КУЗЬМЕНКО, Тетяна ГУРИЧЕВА, Антоніна БОНДАРЕВА, Лариса ПІВТОРАК, Таїсія БАРАНОВА, Юрій ФЕДОРЧУК, Ганна БОРЦ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.011
Перейти на повну версію сайту