![]() |
|
![]() |
![]() |
В одеських виборів – тверда шістка
Спостерігачі від міжнародної організації «За справедливі вибори» Петер Юрак, Сергій Мірзоєв, Міхаель Хоендал та Агата Мірзаєва 1 листопада увечері провели другу за рахунком зустріч із представниками ЗМІ. І зробили заяву: минулим виборам до місцевих рад в Одесі та області вони дають шість із десяти балів за неофіційною «шкалою справедливості».
– Ця оцінка, висловлюючись спортивною термінологією, виставлена «за грою», – сказав Сергій Мірзоєв. – А черги на дільницях, велике скупчення людей у міській виборчій комісії, чомусь порожні наметові містечка, – ми розглядаємо як символи прагнення до чесних виборів. Це, швидше, навіть норма для демократичної країни.
За словами спостерігачів, вони помітили багато порушень – чи то голосування поза кабінкою, присутність у кабінках кількох людей, або наявність «підозрілих» молодих людей, які вештались між членами різних комісій. Але для того, щоб говорити про фальсифікацію виборів, недоліки виборчого процесу повинні бути системними, а поодинокі факти їх прояву – обурливими. Наприклад, підрахунок голосів за закритими дверима, відсутність на своїх місцях секретарів, «пропажа» та подальше «виявлення» бюлетенів, непрозора робота виборчкомів. Усього цього в регіоні не було.
Подібну оцінку нинішнім виборам до місцевих рад, за поодинокими винятками, дають і інші міжнародні спостерігачі.
До речі, із такими висновками про минуле голосування згодний і голова Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко, який нерідко критикував підготовку до них.
– Вибори в Одеській області пройшли у конкурентній та вільній атмосфері, – заявив він. – Немає підтвердження фактам масового тиску на виборців. Хоча й не обійшлося без цілої низки процедурних і технічних порушень.
Анатолій МИХАЙЛЕНКО, «Одеські вісті»
Думськамітингує
Щовечора на Думській площі в Одесі збираються прихильники Едуарда Гурвіца, незадоволені інформацією про підрахунок голосів територіальною виборчою комісією. На їхню думку, наявна фальсифікація результатів на користь основного супротивника чинного мера, хоча низка екзит-полів підтверджує лідируючу позицію Олексія Костусєва.
Позавчора учасники мітингу звернулися з листом до Президента України Віктора Януковича, щоб протидіяти фальсифікації. Звучать страшилки про кінець якщо не світу, то Одеси з приходом нової влади. А сам Едуард Гурвіц обіцяє місто не здавати за жодних умов.
Світлана МАРШИНА
Суцільна «чорнуха»
Представники різних політичних партій, місцеві та закордонні спостерігачі на виборах до місцевих рад поспішають поділитися своїми враженнями про побачене та почуте на виборчих дільницях.
Якщо узагальнити їхні висловлювання, то вони зводяться до одного: так, порушень виборного процесу було чимало, але вони істотно не вплинули на результати голосування.
На цьому тлі різким дисонансом пролунали виступи представників Комітету «За відкриту демократію». Ще вранці 1 листопада голова цього Комітету Том Нолан (США) поширив повідомлення: «Місцеві виборчі комісії показали себе щонайменше некомпетентними і, можливо, корумпованими в процесі адміністрування виборів 31 жовтня». На «доказ» американський гість навів кілька прикладів, коли УВК не одразу розпочинали підрахунок голосів, затягували перерву на кілька годин. Такі епізоди бачили багато телеглядачів: виснажені члени комісій у буквальному значенні падали на підлогу і одразу засинали.
Але спостерігачі зі згаданого Комітету ведуть до іншого категоричного висновку: «Виявлено настільки серйозні огріхи в адмініструванні цих виборів з боку місцевих виборчих комісій, що виникають серйозні питання щодо оголошення цих виборів сфальсифікованими. Як міжнародна громадськість, так і українські громадяни, що цінують свої виборчі права, мусять бути розчаровані (авт.) тим, як адмініструвалися ці вибори».
Химерна «дипломатична» мова не може приховати справжнього бажання спостерігачів очорнити увесь процес проведення голосування не лише в Одеській області, але й по всій Україні.
Це підтвердилося й на самій прес-конференції, де пан Том Нолан і четверо його колег (зокрема й бухгалтер із далекої Австралії) наводили лише негативні факти, які фіксували навіть прихованою камерою. І бюлетені повільно видавали, і черги були довгими, і урн було замало, і приміщення затісні тощо. Але де ж конкретні «страшні факти», які дають підставу визнати вибори сфальсифікованими?
І ось пролунало запитання одного з моїх колег:
– Ми вже зустрічалися з багатьма закордонними спостерігачами. Росіяни, представники Польщі, Болгарії, Чехії та інших країн заявляли, що вибори відбулися в обставинах вільного волевиявлення. А вас називали «оплаченими агентами закордонних служб». До речі, хто оплатив ваші витрати?
Що тут почалося у тісній залі клубу «Контекст-Причорномор’я»! Гості почали схвильовано переговорюватися, не турбуючись про перекладача. Вони явно забули про те, що журналісти можуть знати англійську мову. Але треба було щось відповідати.
І пан Том Нолан промовив лише кілька слів для перекладу:
– Я до Одеси приїхав власним коштом.
Решта посоромилися сказати навіть це. Вони-то знали, що їм просто не повірять.
…Ось таким вийшов урок демократії. Безперечно, на цих виборах було допущено немало помилок, чимало з яких були обумовлені недосконалим законодавством, слабкою роботою місцевої влади із забезпечення виборчих дільниць необхідними умовами для роботи, непродуманістю самої техніки проведення виборів.
Усе це було і стане, вважаємо, ще предметом дискусій, суперечок, нових виправлень до Закону про вибори до місцевих рад.
Але нікому не дано права так безапеляційно заявляти, що Україна настільки далека від принципів демократичних процедур.
Згадалася прес-конференція голови облдержадміністрації Едуарда Матвійчука, яку він дав напередодні виборів. Тоді губернатор звернув увагу на те, що серед іноземних спостерігачів будуть представники Комітету «За відкриту демократію» – 92 особи. Приїхавши, вони вдалися до всіляких провокацій. Зрозуміло, що їхнє завдання, – заявив Е. Матвійчук, – не забезпечувати демократичний процес на виборах в Одеській області, а дискредитувати виборний процес.
Голова облдержадміністрації також повідомив, що звернувся до Міністерства закордонних справ України з офіційною вимогою не допускати втручання закордонних громадян у внутрішні справи країни.
Тепер усе стає ясним…
Олексій СТЕПАНОВ
Поки що триває підрахунок голосів
Одеська обласна організація Комітету виборців України далі здійснює моніторинг виборчого процесу на його завершальному етапі. Пропонуємо вашій увазі кілька матеріалів, розміщених на інформаційному сайті організації.
Нові-старі мери міст
Представники від Партії регіонів та «Сильної України», за попередніми даними, лідирують на виборах міських голів в Одеській області.
Так, в Ізмаїлі член партії «Сильна Україна» Андрій Абрамченко набрав уже близько 8 тисяч голосів, що майже удвічі більше, ніж у його найближчого конкурента Сергія Павлухіна.
У Білгороді-Дністровському лідирує Ігор Нановський («Сильна Україна»). Кандидат набрав близько 50% голосів. Партія регіонів, швидше за все, одержить крісла мерів в Іллічівську (Валерій Хмельнюк), Теплодарі (Леонід Печерський) і Котовську (Анатолій Іванов). Всі троє є чинними мерами цих міст.
У місті Южному поки що лідирує чинний мер – член Народної партії Володимир Новацький.
Більшість голосів виборців на виборах у міські ради, згідно з попередніми даними, одержала Партія регіонів.
Вибори до сільради визнані недійсними
Виборча комісія 23-ї дільниці в селі Любопіллі Комінтернівського району визнала недійсними вибори до сільської ради.
Приводом для такого рішення комісії послужили дії голови Любові Степаненко. Голова ДВК, за словами кандидата в депутати Людмили Прокопечко, відмовилася передавати бюлетені й протоколи про вибори до сільської ради в районну територіальну виборчу комісію і, забравши всю документацію, виїхала. Причиною цього, на думку Л. Прокопечко, стали порушення, зафіксовані спостерігачами. На вимогу перерахувати голоси голова відповіла відмовою. Комісія вирішила зібрати засідання, на якому планувалося розібратися в ситуації, однак голова комісії відмовилася на нього з’явитися. У результаті ДВК ухвалила рішення щодо недійсності результатів голосування на своїй дільниці.
Перерахували голоси
Члени одеської дільничної комісії № 261 після повторного перерахування голосів одержали результати, що відрізняються від початкових. Про це повідомив кандидат у депутати Ігор Димитрієв.
Він заявив, що має у своєму розпорядженні копію протоколу до перерахування голосів з мокрою печаткою і підписом усіх членів комісій. За словами кандидата, при початковому підрахунку у нього було на 50 голосів більше, ніж у опонента. А після перерахування, у І. Димитрієва стало на 40 голосів менше, ніж у того ж самого кандидата. Димитрієв звернувся зі скаргою до голови міськвиборчкому Олександра Ахмерова. Заяву було прийнято і нині розглядається.
П’яний таксист «вкрав» бюлетені
Дільнична комісія № 27002 у місті Роздільній найняла автомашину за п’ятсот гривень. При цьому комісія уклала договір з водієм. Як повідомляв спостерігач від громадської організації «Комітету виборців України», із цим водієм і стався інцидент, коли члени ДВК вирушили до районної територіальної комісії для передачі бюлетенів щодо виборів до Одеської обласної ради. Доки йшов цей процес, водій виїхав і відвіз із собою документи, що залишилися. Жартівника довелося ловити правоохоронцям. Він виявився у стані алкогольного сп’яніння.
Тервиборчкоми призупиняють свою роботу
Ананьївська і Котовська районні територіальні виборчі комісії перервали свою роботу.
Як повідомив спостерігач від Комітету виборців України, причина в тому, що дільничні комісії не встигають обробляти дані, що надходять до них. Крім того, ще 2 сільські територіальні комісії Ананьївського району не привезли документи через те, що дільничні комісії були укомплектовані недосвідченими людьми й припускалися помилок при складанні протоколів.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |