ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПОРУШЕННЯ — ПРОЦЕДУРНІ, ПРОБЛЕМИ — СИСТЕМНІ
04.11.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 113(21154) / Тираж: 8525

Залишилися на Одещині люди, які навіть з виборів можуть зробити свято. Наприклад, члени дільничної виборчої комісії №176. Після її закриття вони вирішили, що займатися підрахунком — справа не цікава, і почали відзначати закінчення виборів. У результаті члени комісії, розташованої в Академії держуправління при Президентові України, так «навідзначалися», що в ході бурхливого застілля зламали урну, а рахувати голоси почали лише о шостій ранку. Як вони там рахували — достеменно не відомо.

Не лише підзаробити, а й «повеселитися» на виборах вирішив також водій, найнятий дільничною комісією номер №27002 у місті Роздільна. Саме на його машині члени комісії вирушили в районну територіальну комісію, щоб передати туди бюлетені з виборів до обласної ради. І поки вони передавали бюлетені, водій кудись втік разом з документами, які залишилися в автівці. Зловили «жартівника» правоохоронні органи.

На жаль, це не єдині порушення, які мали місце на останніх виборах. На прес-конференції голова Одеської обласної організації «Комітет виборців України» Анатолій Бойко розповів, що 31 жовтня активісти КВУ здійснювали моніторинг процесу голосування і підрахунку голосів на виборчих дільницях. За процесом голосування, підрахунком голосів і встановленням результатів виборів в Одеській області в статусі офіційних спостерігачів від Комітету виборців України та журналістів газети «Виборчком» спостерігали понад 100 осіб. А в офісі обласної організації КВУ за номером 716-46-83 цілодобово діяла і досі діє «гаряча лінія» для збору інформації про порушення і надання юридичних консультацій виборцям, представникам ЗМІ та членам виборчих комісій. Уся отримана КВУ інформація оперативно викладається на сайті «Виборчком» (www.izbirkom.od.ua).

За результатами моніторингу Анатолій Бойко констатував, що процес голосування на місцевих виборах у регіоні пройшов загалом у вільній і конкурентній атмосфері. І хоча КВУ не має підтверджених масових фактів тиску на виборців, зафіксовано значну кількість процедурних і технічних проблем та порушень, пов’язаних з недосконалістю виборчого законодавства, низьким професійним рівнем роботи членів виборчкомів і гострим політичним протистоянням на виборчих дільницях. Найбільш поширеними і системними проблемами, на думку КВУ, були черги, обумовлені великою кількістю бюлетенів. На деяких дільницях виборці були вимушені заповнювати бюлетені поза приміщеннями, призначеними для голосування, через їх маленький розмір.

КВУ фіксував чималу кількість порушень, пов’язаних саме з виборчими бюлетенями. На деяких дільницях їх було більше або менше, ніж кількість виборців. Так, за словами спостерігача КВУ, по Приморському району Одеси середня розбіжність кількості бюлетенів в облраду і виборців — 200 — 300 одиниць. А на дільниці №05177 (той же Приморський район) бюлетенів на мажоритарників у міську раду було на 1000 менше, ніж потрібно. Схожа ситуація по області, де, скажімо, в Роздільнянському та Ананьївському районах не вистачало бюлетенів по виборах до обласної ради. Недостача подекуди сягала 500 бюлетенів. Не всі дільничні виборчі комісії встигли до початку голосування завершити найрізноманітніші процедурні моменти. Нерідко фіксувалися випадки орфографічних і фактологічних помилок у бюлетенях або помилкова доставка бюлетенів, віддрукованих для однієї дільниці на іншу. За оцінками КВУ, це може стати підставою для визнання виборів на окремих дільницях недійсними.

Крім іншого, активісти обласної організації КВУ зафіксували низку грубих порушень, пов’язаних з підкупом виборців, спробами «вкидання» бюлетенів. Так, на одній з дільниць Одеси комісія виявила більше бюлетенів в урні, ніж отримала спочатку. До грубих порушень КВУ також відносить недопуск спостерігачів і представників ЗМІ на дільниці, підписання порожніх бланків протоколів про результати виборів. «У частині випадків такі порушення задокументовані і можуть стати підставою для оскарження виборів на цих дільницях», — підкреслив Анатолій Бойко.

У Білгороді-Дністровському виборцям подекуди пропонували «продати» голос за 100 гривень. Як повідомили спостерігачі Комітету виборців України, цим займалися представники одного з кандидатів на посаду міського голови. Факт правопорушення, за даними спостерігачів, зафіксований міліцією. Про те, що представники однієї з політичних партій ходять по квартирах одеситів і пропонують укласти з ними договір про соціальну відповідальність, «Виборчком» повідомив кандидат у депутати Одеської міської ради Олександр Вельможко. За його словами, до нього звернулися літні люди з будинку за адресою Велика Арнаутська, 37, яким за підписання договору пропонували 50 гривень. Зафіксовані в Одесі й інші спроби підкупу голосів на користь одного з кандидатів у міськраду. Жінка, яка проводила оплату, затримана і доставлена в райвідділ міліції. Іншим одеситам надсилали по 5 гривень у поштових конвертах. Крім грошей, у конвертах була інформація від однієї з політичних партій про те, що за певною адресою виборці можуть отримати продовольчий пайок. «Таку ситуацію можна розцінювати як прямий підкуп виборців й агітацію за політичну силу в день виборів», — зазначив юрист Одеської обласної організації КВУ Ігор Бринош.

Окрема тема — перешкоди роботі спостерігачів та представників ЗМІ. Так, за інформацією знімальної групи телеканалу «Медіа-інформ», на дільниці №311 (Київський район Одеси) представник комісії попросив журналіста та оператора покинути приміщення. Своє прохання він мотивував тим, що на дільницю має приїхати група від іншого телеканалу і «журналістів стане забагато». Знімальна група, в свою чергу, посилаючись на закон про місцеві вибори, який передбачає право представників ЗМІ бути присутніми на дільниці в кількості не більше двох осіб від одного ЗМІ, відстояла своє право. Та не скрізь вдавалося вирішити ситуацію у правовому полі. Були випадки, коли знімальним групам погрожували, безпідставно і без відповідного рішення комісії силоміць виставляли за двері. Такі дії, до речі, містять ознаки злочину, передбаченого Кримінальним Кодексом України (ст.171 Навмисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста). А згідно із законом про вибори, журналісти входять до переліку осіб, які можуть бути присутніми на виборчій дільниці і під час голосування, і під час засідання виборчої комісії та не потребують при цьому запрошень або спеціальних дозволів. Зафіксовані й інші факти перешкоджання роботі спостерігачів та представників ЗМІ, непоодинокі випадки, коли правоохоронні органи були не на боці працівників медіа.

Серйозною проблемою залишається незадовільна якість списків виборців. У день виборів до КВУ масово надходили скарги громадян на цю проблему. Одним з суттєвих недоліків чинного законодавства про місцеві вибори КВУ вважає неможливість внести зміни до списку виборців у день голосування навіть за рішенням суду. Виходить, що під час виборів 31 жовтня в Україні в чергове не дотримувалося гарантоване статтею 38 Конституції право громадян обирати органи влади і місцевого самоврядування. Оскільки в день голосування для виборця, який помилково не був включений до списку, практично не існує жодної можливості взяти участь у виборах. Хоча виборчий закон і передбачає можливість включення виборця в уточнений список у день голосування за рішенням суду, проте згідно з частиною третьою статті 183 Кодексу адміністративного судочинства суди приймають позови на неточності у списку не пізніше, ніж за два дні до голосування. Тож у день виборів суди відмовлялися приймати такі позови.

«На нашу думку, помилка в реєстрі виборців є провиною держави, а не громадянина. І громадянин не повинен відстежувати, яких помилок припускається державна установа або державний службовець. Тому забезпечити можливість виправлення такої помилки за будь-яких обставин зобов’язана саме держава. Крім того, ми вважаємо, що відповідачем за таким позовом має бути не виборча комісія, а орган ведення Державного реєстру виборців. Дільнична виборча комісія у такому разі має бути співвідповідачем», — підкреслив Анатолій Бойко і закликав Верховну Раду врахувати цю проблему при вдосконаленні виборчого законодавства та забезпечити відповідними кодексами і законами надійний захист виборчих прав громадян.

Під час встановлення результатів голосування, за словами голови обласного КВУ, активісти зафіксували непоодинокі факти порушення процедури і послідовності підрахунку. Були спроби видалення з підрахунку голосів під надуманими приводами спостерігачів. Відомо також, що у більшості комісій з об’єктивних або суб’єктивних причин затягувався початок підрахунку, на деяких дільницях області підрахунок почався лише опівдні 1 листопада. «Окремою серйозною і системною проблемою є відмова членів комісій вивішувати протокол про результати підрахунку у приміщеннях дільниць та надавати його копії офіційним спостерігачам», — розповів Анатолій Бойко і додав, що саме це порушення особливо характерне для Одеси. КВУ підкреслює, що це грубе порушення виборчого законодавства. Також у протоколах низки дільничних комісій відсутні підписи більшості членів цих комісій. «Непоодинокі випадки, коли в протоколах стоять підписи лише голови комісії, його заступника і секретаря. Справді, з точки зору закону, все легально. Однак виникають запитання: для чого інші члени комісії? Чому вони не підписали протокол? Можливо, на дільниці були масові порушення й інші члени комісії не погоджуються з результатами виборів?» — припустив Анатолій Бойко. Ситуація ускладнюється тим, що в багатьох комісіях усі керівні посади займають представники однієї політичної сили.

Голова обласного КВУ підкреслив, що, як і очікувалося, новий закон про вибори став фундаментом для більшості названих проблем. Цей закон, за словами Анатолія Бойка, не витримує жодної критики ні щодо забезпечення конституційних прав громадян, ні щодо забезпечення демократичності виборчого процесу: «Від самого початку в територіальних комісіях був політичний дисбаланс». Унеможливлює закон і нормальну організацію виборів. «І ми, і міжнародні експерти неодноразово звертали увагу на грубі невідповідності норм цього закону стандартам демократичних виборів, однак Верховна Рада не прислухалася до рекомендацій», — наголосив голова обласної організації КВУ.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту