![]() |
|
![]() |
![]() |
Ніяких важливих порушень у роботі виборчих комісій не побачили спостерігачі міжнародної організації «За справедливі вибори». Про це вони розповіли журналістам на прес-конференції, яка відбулася у понеділок. Ця команда спостерігачів, головний офіс якої знаходиться в Росії, складається з правознавців різних країн. Організація «За справедливі вибори» не вперше спостерігає за волевиявленням громадян у різних пострадянських країнах, зокрема у Чехії, Грузії, Таджикистані, Росії та Україні.
Сергій Мірзоєв, спостерігач з Росії, підкреслив прозорість роботи територіальних виборчих комісій і зазначив, що всі вони вчасно і без серйозних інцидентів почали підрахунок голосів. Він вважає, що велика кількість спостерігачів та представників від різних кандидатів, журналістів не дасть можливості серйозних фальсифікацій.
— Якщо об’єднати наші враження, то робота територіальних виборчих комісій відрізнялася поміркованістю. Комісії були завантажені документами і кількістю виборців. Ніяких серйозних порушень ми не побачили. Були певні курйози і помилки, скарги, які готували за нашої присутності представники від певних партій. Були черги, труднощі з відвіданням кабінок. Але все це, ми вважаємо, не позначилося на загальній легальності і процедурній законності виборів.
Один із спостерігачів цієї місії, чех Петер Юрак відзначив, що йому імпонувала висока явка виборців, які прийшли, щоб виявити свою громадянську позицію.
— На останніх муніципальних виборах у Чехії явка була вкрай низькою — 12 відсотків, — зауважив він.
Втім, члени місії відмовилися відповідати на запитання журналістів, які стосувалися того, що комісії складаються переважно з представників Партії регіонів. Сергій Мірзоєв назвав такі питання провокаційними і намагався перервати прес-конференцію.
— Ці вибори відрізняються від попередніх великою кількістю представників різних політичних сил, на деяких дільницях їх було до 53, тоді як членів комісій — 18 — 25 осіб, — поділився своїми враженнями Сергій Мірзоєв. — Це свідчення того, що посилюється контроль громадськості за виборами, а це зводить до мінімуму можливість великих фальсифікацій.
За ступенем справедливості за десятибальною шкалою спостерігач поставив місцевим виборам в Одеській області 6 балів, якщо вважати за 1 — Північну Корею, а 10 балів поставити Німеччині. Сергій Мірзоєв зазначив, що прозорий хід голосування в черговий раз підтверджує: Україна рухається в бік демократії.
Буквально через годину відбулася прес-конференція іншої місії спостерігачів, і склалося таке враження, що ці дві місії були на різних виборах у різних містах і навіть у різних країнах.
Комітет «За відкриту демократію» був створений для сприяння відкритим і демократичним виборам по всьому світу. На місцеві вибори в Україну за власний кошт прибуло 96 волонтерів з 14 держав.
— Місцеві вибори в Одесі були серйозно сфальсифіковані, — заявив голова комітету «За відкриту демократію» Томас Нолан. — Місцеві виборчі комісії виявилися некомпетентними і корумпованими.
Як з’ясувалося у ході розмови, спостерігачі виявили величезну кількість порушень, які дають можливість припустити фальсифікації та обман виборців. Кількість і характер допущених порушень дозволяють говорити про істотне спотворення волевиявлення громадян. Зокрема, хоча у це важко повірити, акредитованих і зареєстрованих іноземних спостерігачів та журналістів не допускали на виборчі дільниці, зазначив представник Литви Мантас Адоментас. Були випадки тиску на спостерігачів, яких змушували залишити дільниці раніше, ніж голоси будуть підраховані, спостерігачів словесно ображали і залякували. Мантас Адоментас зафіксував, наприклад, цілу низку порушень, що стосувалися невикористаних бюлетенів, на дільниці №181. Після того, як невикористані бюлетені порахували і запломбували, було знайдено ще 100 незаповнених бюлетенів для голосування за кандидатів у депутати по одномандатних округах. Склалося враження, що це було зроблене навмисно. Члени комісій на деяких дільницях відмовилися готувати протоколи підрахунку голосів по завершенню виборів. «Після нашого зауваження лише одна комісія почала складати такий протокол. Три інші відмовилися», — розповів Мантас Адоментас.
За словами спостерігачів, через 10 годин після завершення голосування більшість комісій ще не почала підрахунок голосів. Спостерігачі вважають, що це спеціальна стратегія, спрямована на те, щоб затримати процес доти, поки іноземні спостерігачі не стомляться і не залишать свої пости на виборчих дільницях.
Професор Ерік Херон із США, автор кількох книг про вибори, зазначив: він був вражений тим, що відбувалося в Одесі 31 жовтня, зокрема на виборчій дільниці №311. Це було найгірше, за його словами, з чим довелося зустрітися на виборчих дільницях за всю діяльність спостерігача. Ерік Херон звернув увагу на масову некомпетентність членів комісії і загальний непрофесіоналізм. Він розповів, що у кількох списках виборців замість мокрих печаток були фотокопії. В одній з переносних урн був відсутній контрольний купон, і до бюлетенів мав доступ будь-хто.
Австралієць Марк Льюіс підтвердив, що став свідком масових порушень на дільницях, які довелося відвідати. Зокрема, на дільниці №147 кількість бюлетенів для голосування за кандидатів у депутати обласної ради і за кандидатів-мажоритарників була в чотири рази більшою, ніж потрібно.
На 311-й дільниці через 10 годин після закриття дільниці було пораховано лише кількість невикористаних і зіпсованих бюлетенів, а також кількість бюлетенів за міського голову і за депутатів-мажоритарників.
— Це все можна було б зробити за 2—3 години, — вважають спостерігачі.
Експерт з Канади Рон Хічі зазначив, що виборчкоми приховували будь-яку інформацію, яку просили надати іноземні спостерігачі. Для нього також був незрозумілим процес навмисного затягування підрахунку бюлетенів.
— Тиждень тому я голосував у Канаді, де голосування проходить у режимі реального часу. Тобто, якщо вибори закінчилися о 20.00, то о 20.05 уже відомі їх результати. Я переконаний, що жителі Одеси та області заслуговують на те, щоб вибори були чесними і відкритими, — зазначив Рон Хічі.
Голова комітету «За відкриту демократію» Том Нолан підсумував, що представники комітету розчаровані українськими місцевими виборами. Вони можуть зіпсувати репутацію України як демократичної країни на міжнародній арені. Том Нолан підкреслив, що така оцінка виборів зумовлена великою кількістю порушень саме у день виборів і у ніч, коли підраховувалися голоси та бюлетені доставлялися у територіальну виборчу комісію. За словами Тома Нолана, сто міжнародних спостерігачів мають беззаперечні факти порушень в Одесі чинного законодавства про вибори і міжнародних стандартів їх проведення.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |