ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВИБОРИ В ОДЕСІ: ПІД ПРИЦІЛОМ — УКРАЇНСЬКА ДЕМОКРАТІЯ
06.11.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 114(21155) / Тираж: 8525

НАЙГОЛОВНІШЕ сьогодні -захистити результат і відстояти чесність і справедливість виборів в Одесі», — такими словами розпочав у середу свою прес-конференцію лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк. Через ЗМІ він звернувся до владної партії з проханням рахувати голоси, а не красти їх. Найбрудніші вибори, на думку політика, проходять саме в Одесі. «Ми без зайвих емоцій будемо боротися за чесне і справедливе волевиявлення одеситів. По кожній дільниці, а їх в Одесі триста сорок сім, будуть подані скарги у виборчу комісію і суди. По кожній дільниці є факти порушень», — констатував Арсеній Яценюк.

Його підтримав кандидат на пост мера Едуард Гурвіц: «Щось приховати в Одесі неможливо: були влаштовані «каруселі», вкидання, застосовані різноманітні нові технології, що дало можливість сфальсифікувати вибори». І якщо все це, за його словами, відбувалося в день виборів, вночі було ще «веселіше»: протоколи переписувалися, печатки «гуляли» по кишенях деяких членів комісій, по руках ходили чисті, але вже підписані бланки, мішки з бюлетенями возилися по домах голів комісій тощо.

Едуард Гурвіц зауважив, що в міській ТВК працюють п'ять осіб, які проходять за різними кримінальними справами, і це від самого початку насторожувало. Йшлося на прес-конференції і про склад дільничних комісій, сформований територіальною, де керівні посади розподілялися між нікому не відомими партіями, як-от «Товариш», «Діти війни», «Відродження», «Селянська Україна» тощо. І хоч назви у них різні, партійні збори, за словами Едуарда Гурвіца, у них проходили за однією адресою разом з «регіоналами». У той же час така потужна партійна організація, як «Фронт змін», отримала лише два місця: у пологовому будинку і тубдиспансері, «Рух отримав три місця, «За Україну»—нуль, і ще низка партій нічого не отримали. А ось ці видатні партії, про які ви не знаєте, — всі були з однієї банди», — сказав Едуард Гурвіц. Арсеній Яценюк, у свою чергу, назвав єзуїтським закон про вибори і підкреслив, що саме завдяки цьому «демократичному» закону члени комісій по всій країні підконтрольні партії влади.

За словами голови Одеської обласної організації партії «Фронт змін» Володимира Немировського, спостерігачі від їхньої політичної сили в ході виборчого процесу в Одесі станом на 4 листопада подали 326 актів про правопорушення, 63 скарги – у ТВК та 35 позовів до судів. За його словами, робота продовжується, а відтак актів, скарг та позовів буде ще більше. У зв'язку з усім вищепереліченим Арсеній Яценюк звернувся до представників різних партій, у тому числі до тих, хто спочатку підтримував «регіоналів», а потім зрозумів, що дружба з ними забирає не тільки рейтинги, а й голоси. «Було б добре, якби всі партії, які постраждали від «правильного» підрахунку голосів, сьогодні об'єдналися для захисту справедливості виборів. Такий захист має здійснюватися у судах, тому я звертаюся до партій діяти спільно. У вас є зафіксовані порушення, у нас вони є, тож ми повинні з гарячим серцем і холодною головою в юридичній площині захищати волевиявлення виборців в Одесі», — звернувся до всіх постраждалих політсил лідер «Фронту змін».

І поки Арсеній Яценюк закликав до об'єднання, окремі кандидати від абсолютно різних політичних сил вже почали спільні дії проти одного з «регіоналів». Так, кандидати у депутати Одеської міськради по мажоритарному округу №46 Ігор Барсуков від партії «Сила і честь», Дмитро Бочев від «Фронту змін» та Олена Стефанюк від «Сильної України» в спільній заяві для ЗМІ розповіли, що Одеська міська ТВК проігнорувала рішення Одеського адміністративного апеляційного суду про порушення Павлом Серебреником, кандидатом у депутати міськради від Партії регіонів по цьому мажоритарному округу, виборчого законодавства України. За їхніми словами, Павло Серебреник не лише приховав інформацію про три судимості від виборців, а й подав у ТВК свідомо неправдиву інформацію про свою кар'єру, зокрема про службу в правоохоронних органах. «Він не просто обдурив своїх виборців, він вказав, що з 1998-го по 2000-й служив у спецпідрозділі «Беркут». Насправді у цей період він перебував у місцях позбавлення волі», — заявив Ігор Барсуков. Згідно з чинним законодавством громадянин України не має права не зазначати інформацію про свої судимості в біографії. Таке порушення може істотно вплинути на результати волевиявлення людей. Таке правопорушення — це пряма підстава для територіальної виборчої комісії зняти кандидатуру Павла Серебреника з виборів. І хоча в ТВК завчасно отримали рішення суду, кандидата не зняли.

СПОСТЕРІГАЧІ від партій «Сила і честь», «Фронт змін» і «Сильна Україна» зафіксували також багато порушень на виборчих дільницях округу №46. Зокрема, члени виборчих комісій усіх без винятку дільниць блокували візуальний контакт спостерігачів і довірених осіб з бюлетенями під час підрахунку голосів. Насильницьким шляхом виганяли зареєстрованих спостерігачів з приміщень дільниць. У результаті — невідповідність екзит-полів різних політичних сил з офіційними даними сягає 30 — 40 відсотків. За словами представника «Сильної України» Ліліана Стефанюка, при підрахунку бюлетенів на дільниці в школі №80 спочатку за Павла Серебреника було 213 голосів, а потім різко захотіли перерахувати — і стало на 50 бюлетенів більше. «Ми, представники різних політичних сил, сходимося в одному — вибори на мажоритарному окрузі №46 пройшли із значними порушеннями на користь Павла Серебреника, які вплинули на результати волевиявлення городян. Ми наполягаємо на відкритому і неупере-дженому розгляді, а також маємо намір опротестувати результати голосування в суді», — йдеться в спільній заяві від трьох кандидатів в депутати.

Було озвучено і той факт, що людина, яка протягом передвиборної кампанії керувала агітаційними заходами Павла Серебреника, згодом була призначена головою комісії 264-ї дільниці, неодноразово зриваючи зустрічі з виборцями кандидата Олени Стефанюк, як самостійно, так і «за допомогою бабусь». Однак навіть не це стало найцікавішою «знахідкою» агітаційної кампанії кандидата від Партії регіонів. У день виборів з 9-ї ранку до 14-ї дня, тобто саме тоді, коли проходило найбільш інтенсивне голосування, Павло Серебреник возив по дільницях свого округу голову .комітету ветеранів війни Одеської обласної організації ветеранів, генерал-лейтенанта Миколу Лейфуру у формі і з медалями. Кандидат завбачливо прорахував, що поблизу аеродрому «Шкільний» живе багато військових. Ветеран, ще й справжній генерал — авторитетна людина і для пенсіонерів, і для військових, і для молоді. Кандидат разом з генералом «проїхалися» по всіх дільницях округу, біля кожної пофотографувалися і порозмовляли з виборцями...

і «за допомогою бабусь». Однак навіть не це стало найцікавішою «знахідкою» агітаційної кампанії кандидата від Партії регіонів. У день виборів з 9-ї ранку до 14-ї дня, тобто саме тоді, коли проходило найбільш інтенсивне голосування, Павло Серебреник возив по дільницях свого округу голову .комітету ветеранів війни Одеської обласної організації ветеранів, генерал-лейтенанта Миколу Лейфуру у формі і з медалями. Кандидат завбачливо прорахував, що поблизу аеродрому «Шкільний» живе багато військових. Ветеран, ще й справжній генерал — авторитетна людина і для пенсіонерів, і для військових, і для молоді. Кандидат разом з генералом «проїхалися» по всіх дільницях округу, біля кожної пофотографувалися і порозмовляли з виборцями...

ТАК, з точки зору законності виборчого процесу робота дільниць 46-го округу досить цікава, однак і міжнародні спостерігачі, і представники українських громадських організацій та різноманітних політичних сил сходяться у тому, що справжній кримінал відбувався на 311-й дільниці. Голова цієї комісії Ірина Синюк завдяки журналістам і спостерігачам вже встигла стати «зіркою» ютубу (відомого інтернет-сайту, де викладаються різні відеоролики). Популярним стало відео, де Ірина Борисівна намагається вигнати знімальну групу одного з телеканалів. Журналістка спокійно пояснює, що знімальна група має право знаходитися на дільниці, однак голова комісії впевнена, що оператор — не журналіст, тож приміщення має покинути хоча б він. Закон говорить про інше: на виборчих дільницях можуть бути присутні по два представники від одного ЗМІ. Кількість же видань або теле- чи радіокампаній взагалі не обмежується.

Далі — «веселіше». Спостерігачі та журналісти, які працювали на дільниці, помітили, що замість списків виборців на руках у членів комісії знаходяться їх ксерокопії. Тут Ірина Синюк почала плутатися у власній брехні: спочатку повідомила, що оригінали списків хтось вкрав, потім розповіла, що уточнений список виборців спочатку частково складався з ксерокопій. У результаті з'явилася міліція, робота на дільниці тимчасово зупинилася, а пані Синюк змушена була давати з приводу інциденту свідчення.

Одразу ж після того, як виборча дільниця була зачинена, голова комісії заявила, що при проведенні підрахунку голосів заборонена фото-та кінозйомка. Ті «сміливці», які намагалися довести, що заборона проведення фото- та відеозйомки — це порушення закону, рішенням комісії та за допомогою співробітників міліції були видалені з приміщення. Місця для офіційних спостерігачів, кандидатів у депутати та інших осіб знаходилися приблизно на відстані 10-12 метрів від членів комісії. Далекоглядна Ірина Борисівна одразу попередила, що втручання у роботу комісії карається видаленням з приміщення, тож побачити підрахунки на власні очі спостерігачам не вдалося.

До речі, на цій же дільниці виборча комісія винесла постанову про дострокове припинення повноважень члена комісії від «Фронту змін» Ірини Левицької. Причина — ігнорування засідань комісії. Насправді ж Ірину Левицьку про плановані засідання просто не повідомляли. Кандидат у депутати міськради Володимир Та-расенко з цього приводу звернувся із скаргою до Київського районного суду. Рішенням суду постанова комісії була скасована і повноваження члена комісії відновлені. Проте голова комісії рішення суду виконувати відмовилася.

Правота слів Арсенія Яценюка про небезпечність дружби з партією влади вже підтверджується ситуацією з деякими кандидатами. Скажімо, спробу підмінити протоколи результатів голосування виявив на своєму виборчому окрузі кандидат-мажоритарник від партії «Родина» Ігор Дімітрієв. За його словами, після підрахунку голосів він випереджав свого опонента-«регіонала» Дмитра Копилова — 202 голоси проти 148.

Але, поділився він зі ЗМІ, після певних махінацій комісії кількість голосів у кожного з кандидатів помінялася: стало 290 на 148, причому у лідера — Дімітрієва стало 148. І хоча кандидатові від партії «Родина» вдалося довести спроби фальсифікацій на користь «регіонала», чим закінчиться історія — невідомо.

Виникає питання: якщо вчорашні партнери по виборчій кампанії почали гризню уже на етапі підрахунку голосів, що вони робитимуть, коли справа дійде до розподілу портфелів у міській, обласній радах?

Взагалі інформації про те, що після «грамотного» перерахунку голосів кандидати від ПР виходили вперед, — багато. Не менше зафіксовано випадків, коли після підрахунку з'ясовувалось, що бюлетенів в урнах більше, аніж було отримано. Чимало свідчень і про перешкоджання роботі ЗМІ, про безпідставне видалення спостерігачів з дільниць та навіть про погрози, адресовані останнім. Є навіть свідчення про застосування до спостерігачів та працівників ЗМІ фізичної сили. Були випадки, коли комісії в повному складі йшли спати замість того, щоб рахувати бюлетені. Навіть Одеська ТВК, за оцінкою Комітету виборців України, дозволяє собі протизаконні перерви.

Про фальсифікації виборів в Одесі та затягування процесу підрахунку голосів розповідала і координатор моніторингу виборів «Опора» в нашому регіоні Віра Грузова. За її словами, по всій Одесі зафіксовано безліч випадків, коли дільничні комісії затягували процес підрахунку голосів, приступали до нього о восьмій — дев'ятій ранку. «Є реальні підстави вважати, що подібні дії заздалегідь були продумані і сплановані. Ситуація розпалюється і доводиться до абсурду явно спеціально», — підкреслила Віра Грузова. Розповіла вона і про «любов» комісій до спостерігачів. Так, у селі Лиманське Роздільнянського району на дільниці №27013 після того, як комісія закінчила підрахунок бюлетенів і почала заповнювати протоколи, відкрили вхідні двері, і щойно спостерігачі вийшли подихати свіжим повітрям, як двері зачинилися. «Комісії будь-якою ціною прагнули позбутися спостерігачів, норми закону при цьому ігнорувалися», — наголосила Віра Грузова.

ЯК ЗАЯВИЛА на прес-конференції у Києві голова правління «Опори» Ольга Айвазовська, місцеві вибори в Україні відбулися не згідно з міжнародними стандартами, тому їх неможливо визнати чесними, прозорими та демократичними. За її словами, висновки «Опори» ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях оцінювання належної практики організації та принципів проведення виборів, які викладено в документах Венеціанської комісії, Копенгагенської конференції та ОБСЄ.

Зі свого боку, секретар Громадянської асамблеї України Андрій Когут наголосив, що організація та перебіг місцевих виборів-2010 засвідчила чіткий поворот політичної влади країни назад — до нехтування демократичними стандартами і свободами. «Ця кампанія, за оцінками представників Громадянської асамблеї України, в регіонах є найгіршою за п'ять останніх років. Загальна оцінка виборів (від прийняття закону, який значно звузив права, встановив окремі преференції та обмежив суспільний контроль, до процесу встановлення результатів виборів) дає підстави стверджувати про невідповідність місцевих виборів-2010 стандартам вільних, чесних, справедливих та прозорих виборів», — заявив він у п'ятницю.

Та повернімося до ситуації в нашій області. Голова міжнародного комітету «За відкриту демократію» Том Нолан упевнений, що вибори в Одесі 31 жовтня були серйозно сфальсифіковані, а місцеві виборчі комісії проявили себе, як мінімум, некомпетентними і, можливо, навіть корумпованими. «Вибори в Одесі не відповідали міжнародним нормам. Я це перевірив на собі, коли на одній з дільниць відчув тиск міліції», — розповів Том Нолан. Представник цього ж комітету — професор політології університету штату Канзас, автор кількох статей і книг про вибори Ерік Херрон відзначив, що був у числі волонтерів, які відвідали кілька виборчих дільниць в Одесі. «Я спостерігав за сімома виборами в пострадянських країнах, включаючи чотири тури виборів в Україні. На жаль, те, що я побачив на виборчій дільниці номер 311, — найгірше з усього, що бачив на попередніх виборах. Це повна некомпетентність і провал комісії!» — дав оцінку професор.

«На дільниці номер 181 та декількох інших спостерігалося недружнє до нас.ставлення, нас не пускали, залякували, ображали. На деякі дільниці наших спостерігачів просто не пустили. На одній з дільниць ми відзначили порушення процедури підрахунку невикористаних бюлетенів. Після того, як упакували і запломбували невикористані бюлетені, — їх знайшлося ще сто. Ми підозрюємо, що їх хотіли кинути в урни пізніше», — розповів спостерігач з комітету «За відкриту демократію», депутат литовського парламенту, доктор філософії університету Кембріжд Мантас Адоменас.

Міжнародні спостерігачі констатували, що порушення на одеських виборах були дуже поширені. Поширені настільки, що свідчать про скоординовану стратегію або зусилля з метою впливу на результат виборів. На їхню думку, такі вибори можуть завдати шкоди іміджу української демократії на світовій арені.

ЗА ПІДРАХУНКОМ ТВК

У четвер ввечері голова Одеської міської територіальної виборчої комісії Олександр Ахмеров оголосив результати виборів міського голови та депутатів міськради у багатомандатному виборчому окрузі.

Заданими ТВК, Олексій Костусєв набрав 166281 голос, Едуард Гурвіц— 100762. Усього в голосуванні взяли участь 327248 виборців. Недійсними визнано 6685 бюлетенів. Понад 21000 виборців проголосували проти всіх кандидатів. Майже 397000 одеситів проігнорували вибори. Нагадаємо, право голосу в Одесі має 724259 осіб.

У багатомандатному окрузі ТВК оголосила такі результати: Партія регіонів — 99755 голосів (30,4%), «Родина» — 44186 (13,5%), «Фронт змін» — 41849 (12,7%), «Сильна Україна» — 34313 (10,4%), КПУ- 12443 (3,8%), «Батьківщина» — 12037 голосів (3,7%). Інші парті? не подолали трипроцентного бар'єра.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту