![]() |
|
![]() |
![]() |
За першу половину 2010 року в Україну надійшло всього 0,5 мільярда доларів іноземних інвестицій — майже у 2,5 раза менше, ніж у 2009-у. Інвестиції з Європи скоротилися в 14 (!) разів, таку невтішну інформацію поширили центральні ЗМІ. Ми ж вирішили з’ясувати, як на цьому фоні виглядає Одеський регіон, можливо, у нас є привід для гордості, бо заяви про важливість залучення інвестицій чуємо мало не щодня.
Для з’ясування ситуації ще й нагода слушна випала — минулого тижня відбулося обговорення документа під назвою «Стратегія залучення інвестицій в Одеську область на 2011 — 2015 роки». Проект розроблено головним управлінням зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції облдержадміністрації спільно з Одеським регіональним інститутом державного управління НАДУ при Президентові України. За задумом авторів, стратегія має стати сполучною ланкою між ринком інвестиційного світового капіталу та існуючими ресурсами і можливостями нашої області.
Але спочатку про цифри. Заступник голови облдержадміністрації Людмила Варавва із задоволенням поінформувала: за даними статистики, прямих іноземних інвестицій за 9 місяців 2010 року було залучено 48 мільйонів доларів, а в 2009-у — 27 мільйонів.
Втім, у «стратегії залучення інвестицій» наводяться інші статистичні дані, які варто процитувати: «Протягом першого півріччя 2010 року в економіку області іноземними інвесторами вкладено 1,5 мільйона доларів. За аналогічний період 2009 року в економіку області іноземними інвесторами було вкладено 8,7 мільйона доларів, що майже в 5 разів більше, ніж в поточному році».
За словами Людмили Варавви й озвученою нею статистикою, Одеська область сьогодні входить у сімку регіонів Україні за обсягом залучених прямих іноземних інвестицій…
Найбільші вкладення спрямовані у додаткові транспортні послуги — 239,6 мільйона доларів, виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів — 127,4 мільйона, фінансову сферу — 127 мільйонів, оптову торгівлю та посередництво — 90,1 мільйона, виробництво продуктів нафтопереробки та хімічну промисловість — 79,5 мільйона, будівництво — 79 мільйонів.
Розподіл інвестицій між містами нашої області нерівномірний. У «Стратегії» найпривабливішими містами визнано Одесу та Іллічівськ, середньої привабливості вважаються Теплодар та Южне, а серед найменш привабливих — Білгород-Дністровський, Ізмаїл і Котовськ.
Людмила Варавва зазначила, що «кредит довіри в інвесторів ми трохи зіпсували». Тож тепер одним із шляхів розв’язання такої проблеми є покращення інвестиційного клімату. Не чекаючи пропозицій від інвесторів, адміністрація вирішила сама вийти до них з пропозиціями. Заради цього й було розроблено два документи, один з яких вже згадана «Стратегія», а інший — «Програма залучення інвестицій в економіку Одеської області на 2011 — 2012 роки». Останній проект за своєю суттю є більш конкретизованим документом «Стратегії». Зокрема, в ньому пропонується розробка та реалізація пілотного проекту «Територія пріоритетного розвитку туризму» у Кілійському районі, проведення на конкурсних засадах відбору інноваційних та інвестиційних проектів у реальному секторі економіки (державна підтримка яких здійснюватиметься за рахунок коштів стабілізаційного фонду), створення комп’ютерної бази даних з інформацією про демографічну та економічну ситуацію, забезпечення функціонування інвестиційної карти Одещини тощо. З обласного бюджету також профінансують створення «єдиного вікна» для інвесторів, за допомогою якого буде забезпечено оперативне оформлення необхідних документів для початку інвестиційного процесу.
Одна з цілей інвестиційної стратегії — підвищення рівня життя та соціального захисту громадян. У 2010 — 2012 роках за рахунок інвестицій планується створення не менше 8 тисяч робочих місць і підвищення середньої заробітної плати на 30 відсотків. У 2013 — 2014 роках має з’явитися мінімум 10 тисяч робочих місць, а зарплати зрости на 80 відсотків. На останньому етапі реалізації проекту, а це 2015-й, передбачається обсяг залучених інвестицій у сумі 1,5 мільярда доларів і, відповідно, 30 тисяч нових робочих місць.
Але поки що ці плани та очікувані результати існують лише на папері. Одещина — перспективний регіон з точки зору капіталовкладень, і це повторює нам кожна нова влада. Якщо взяти до уваги інформацію Людмили Варавви щодо залучених цьогоріч 48 мільйонів доларів інвестицій, то виникає запитання: які ж конкретні проекти реалізовано або реалізуються зараз за ці кошти? Заступник голови ОДА відповіла: про інвестиції не можна говорити так однозначно. За її словами, капітал сьогодні вкладається в розробку і підготовку бізнес-процесу, який отримає розвиток в 2011 — 2015 роках. І саме наступний рік, на думку Людмили Анатоліївни, стане знаковим і показовим у цьому аспекті. А в перспективі — зведення терміналу скрапленого газу і, насамперед, будівництво дороги Одеса — Рені.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |