ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК ОБ’ЄДНУЄ ПЛАТЕЖІ ДО ФОНДІВ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ
30.11.2010 / Газета: Одесские известия / № 132(4114) / Тираж: 23655

01 січня 2011 року набирає чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (надалі – Закон), який опублікований в газеті “Урядовий кур’єр” 26 серпня 2010 року.

Законом внесено суттєві зміни до чинного законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування. Замість окремих внесків до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування тим­часової втрати працездатності, на випадок безробіття та від нещасних випадків на виробництві буде кон­солідований страховий внесок – єдиний соціальний внесок. Уникнення дублювання страховими фондами функцій, пов’язаних із формуванням та оперуванням страховими активами, приведе до суттєвого зменшення витрат на створення та підтримання інформаційної системи реєстрації та обліку страхувальників та застрахованих осіб, спростить як ведення звітності платниками, так і здійснення контролю за повнотою та своєчасністю сплати внесків з боку фондів, сприятиме скороченню адміністративних та операційних витрат, зменшенню кількості помилок при нарахуванні внесків, скороченню паперового обігу та здешевлення витрат на проведення фінансових операцій, а також суттєво зменшить ризик виникнення невідповідностей у системі в цілому.

Збиранням єдиного соціального внеску, контролем за повнотою та своєчасністю його сплати, веденням Державного реєстру загальнообов’язкового дер­жавного соціального страхування будуть займатися органи Пенсійного фонду України.

З метою забезпечення захисту прав застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування Законом передбачена обов’язкова та на регулярній основі сплата внеску.

До платників єдиного внеску на­лежать роботодавці, фізичні особи – підприємці та інші особи, які нараховують заробітну плату, виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, отримують доходи, що підлягають обкладанню податком на доходи фізичних осіб.

Єдиний внесок сплачуватиметься під час кожної виплати заробітної плати але не пізніше 20 числа місяця наступного за звітним на рахунки органів Пенсійного фонду в обласному управлінні Державного казначейства України з послідуючим розподіленням серед фондів соціального страхування.

Для підприємців на загальній системі оподаткування базою для нарахування єдиного внеску визначена сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та сума доходу, що розподіляється між членами сім’ї фізичних осіб – підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Підприємці на спрощеній системі оподаткування повинні будуть сплачувати єдиний внесок, нарахований на суму, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім’ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Мінімальний страховий внесок визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений Законом.

Серед нововведень слід підкреслити, що з 01 січня 2011 року обов’язковому державному соціальному страхуванню підлягають виплати фізичним особам, що надають послуги за договорами цивільно-правового характеру. Для осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу або надані послуги, строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення зарплати (доходу), виплаченої за результатами цієї роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

З 01.01.2011 року підставою для фі­нансування роботодавців робочими органами відділень фондів соціального страхування для здійснення страхових виплат застрахованим особам за місцем їх роботи (у тому числі допомоги по тимчасовій непрацездатності) стане оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, яка повинна містити інформацію про нараховані цим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Суми допомоги, які на сьогодні призначаються та виплачуються не пізніше дня, наступного за днем звернення, з нового року будуть виплачуватись не пізніше наступного робочого дня після отримання страхувальником страхових коштів від фонду соціального страхування. У свою чергу фонди здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження від них заяви.

До речі, контроль за використання страхових коштів будуть здійснювати фонди соціального страхування.

Платники єдиного внеску повинні перевіряти під час прийняття на роботу наявність у громадян посвідчення застрахованої особи в системі за­гальнообов’язкового державного соціального страхування та, у разі його відсутності, отримувати такі посвідчення в органі Пенсійного фонду та видавати їх застрахованим особам.

До запровадження подання до Пен­сійного фонду звітності щодо пер­соніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено єдиний внесок, та інших відомостей стосовно всіх за­страхованих осіб роботодавці, фі­зичні особи – підприємці та особи, які забезпечують себе роботою са­мостійно, зобов’язані подавати до територіальних органів Пенсійного фонду персоніфіковані відомості про застрахованих осіб, з якими стався нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, а також осіб, яких звільнено з роботи за період після подання останнього звіту щодо персоніфікованого обліку.

У разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості із сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що виникла до 1 липня 2010 року, заборгованість із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) підлягає списанню.

Заборгованість із сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашена станом на 1 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних місяців, починаючи з 1 січня 2011 року.

Слід звернути увагу, що відповідно до положень зазначеного Закону, діючі Закони, що регулюють пенсійну систему та систему соціального страхування в Україні будуть діяти лише у частинах, що не суперечить Закону про єдиний соціальний внесок, таким чином, законодавчо змінюється весь механізм адміністрування системи державного соціального страхування.

Автор: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту