ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Піклуватися щодня
02.12.2010 / Газета: Одесские известия / № 133 (4115) / Тираж: 23655

Ми звернулися до начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Ірини МАРКЕВИЧ з проханням розповісти, як на рівні регіональної влади та місцевого самоврядування реалізується державна політика щодо людей з інвалідністю.

– Ірино Вікторівно, ми розуміємо, що тема нашої розмови досить широка і різнопланова. Тож хотілося б, щоб Ви зупинилися на найважливіших проблемах соціального захисту інвалідів. З чого б Ви почали?

– Передусім я хотіла б наголосити, що питання життєдіяльності людей з інвалідністю традиційно перебуває в центрі уваги органів державної влади всіх рівнів та місцевого самоврядування.

Так, на початку вересня поточного року з ініціативи першого заступника голови облдержадміністрації Наталії Анатолівни Чегодар за участю представників громадських організацій інвалідів, керівників профільних управлінь, представників місцевої влади, було проведено круглий стіл на тему: «Взаємодія громадських організацій інвалідів з місцевими органами влади».

– Це дуже цікаво. Представники громадських організацій інвалідів під час проведення подібних заходів, напевне, виступають з якимись конкретними вимогами, пропозиціями?

– Так кому ж як не їм достеменно відомі проблеми, якими живуть інваліди, негаразди, які дошкуляють їм. Тому інформація, яку ми одержуємо таким чином завжди слугує для нас дороговказом для подальших дій. Представники громадських організацій інвалідів входять до складу рад у справах інвалідів при облдержадміністрації та владних структур на місцях.

Цьогоріч у жовтні в облдержадміністрації відбулася розширена нарада представників виконавчої влади та місцевого самоврядування, на якій ґрунтовно обговорювалися питання соціального захисту інвалідів та приготування до відзначення Міжнародного дня інвалідів.

Плануються зустрічі представників влади з інвалідами, відвідання ними домів-інтернатів, інших соціальних установ, перевірка стану матеріально-побутових умов сімей інвалідів на місцях, подання термінової допомоги тим, хто її потребує.

– Ірино Вікторівно, а як ваше шановне відомство на сьогодні дбає про інвалідів?

У нашому регіоні діє кілька соціальних програм. Найбільш масштабною є програма «Милосердя в дії». На сьогодні робочою групою опрацьовується нова регіональна програма соціального захисту та медичного обслуговування ветеранів війни в Одеській області на 2011– 2015 роки. Термін попередньої такої ж програми уже закінчився.

На допомогу сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам уже витрачено понад 993 мільйони грн. Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримують 24,3 тис. громадян.

Можна ще згадати цільові виплати з обласного бюджету громадянам, які зіткнулися з матеріальними труднощами, адресну допомогу ветеранам війни в особливих випадках, подання грошової допомоги за особистим звертанням громадян, натуральну допомогу.

Дещо покращився стан забезпечення ветеранів війни, інвалідів, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, санаторно-курортним лікуванням.

– Для поліпшення свого соціального становища було б добре, якби інвалід, який може й хоче працювати, був працевлаштований.

– Працевлаштуванням у нас займаються кілька організацій, а громадські об’єднання інвалідів мають і свої підприємства. У поточному році з обласного та місцевих бюджетів виділено 251,4 тис. гривень для їх підтримки.

На обліку в місцевих та районних центрах зайнятості області упродовж року перебувало 752 інваліда, з яких після навчання працевлаштовано 275 осіб.

У центрі професійної реабілітації інвалідів, що знаходиться у с. Холодна Балка Біляївського ра йону нині навчаються 42 підлітка з обмеженими можливостями. Відряджено до інших реабілітаційних закладів 15 молодих інвалідів. Працевлаштування інвалідів – справа дуже складна. Поки що позитивних зрушень у цій справі мало.

– Ірино Вікторівно, я розмовляю з Вами, а серце щемить, коли згадаю про дітей-інвалідів, про самотніх понівечених хворобою людей, які потребують стороннього догляду. Яку соціальну підтримку вони одержують?

– В області діють 10 домів-інтернатів, у яких на цілковитому державному утриманні перебувають понад 2 тисячі громадян похилого віку, інвалідів та понад 500 дітей-інвалідів. Тут вони мають умови для соціально-психологічної реабілітації, адаптації, медичного обслуговування, адекватних до стану їхнього здоров’я.

Альтернативою великим стаціонарним установам є територіальні центри, їх у нас 33. Упродовж поточного року вони надали послуги понад 20 тисячам громадян.

– Погодьтеся, що ні про які рівні можливості інвалідів, виконання реабілітаційних програм, працевлаштування і, нарешті, інтеграції в суспільство не може бути й мови, якщо не забезпечити маломобільним людям безперешкодного доступу до всіх об’єктів інфраструктури. Чомусь, коди мова заходить про цю проблему, чиновники починають розповідати про пандуси. А якщо вдуматись, це дрібниця. Тож, що планується зробити в цьому ділі масштабного?

– Останнім часом у нас проводиться значна за масштабами робота щодо створення сприятливих умов для покращення доступу людей з інвалідністю до всіх сфер суспільного життя.

Минулоріч Кабінет Міністрів України затвердив план заходів «Безбар’єрна Україна». На виконання цієї постанови розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено наш план щодо створення в області безбар’єрного середовища для інвалідів. Під цю програму щорічно виділяються відповідні кошти. Останнім часом помітні зрушення відбулися в м. Одесі та в містах обласного підпорядкування. На залізничному вокзалі «Одеса-Головна», КП «Міжнародний аеропорт Одеса», КП «Аеропорт Ізмаїл» створено спеціалізовані транспортні групи, які допомагають інвалідам при посадці в вагони чи в літак, придбано 2 автобуси, які пристосовані для перевезення осіб з обмеженою рухальною можливістю, облаштовано місця для паркування автомобілів.

Службою автомобільних доріг в Одеській області для створення сприятливих умов для інвалідів облаштовано 7613 км тротуарів, переобладнано 8 зупинок, реконструйовано 231 під’їзд до будинків.

– Хотілося б, щоб наші міста день у день, місяць за місяцем, рік у рік перетворювалися б на найзручніше середовище для життя інвалідів.

– Вірю, що нам усім це до снаги. Під опікою нашого управління перебувають 127 тисяч інвалідів. Мені хочеться повітати їх усіх із Міжнародним днем інвалідів, побажати здоров’я, миру і злагоди кожній сім’ї, тепла і доброти, і відчуття того, що ти – частка суспільства, частка держави, якій ти потрібен і яка готова завжди подати тобі руку.

Автор: Станіслав ОРИШАКА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту