ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЗА ПОДАТКОВИМ БУДЕ МИТНИЙ?
02.12.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 121(21162) / Тираж: 8525

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», митна служба захотіла стати обличчям до людей, принаймні так називається концепція її реформування. Спеціально для того, щоб розповісти громадськості про нововведення і проект нового Митного кодексу, прийняття якого, запевняють, має наблизити Україну до міжнародних стандартів, на Одещину завітав заступник голови Державної митної служби Віктор Бондар.

Як зазначив він на прес-конференції, реформування вже йде повним ходом. За його словами, протягом останнього півроку жорстко наводився порядок у структурі митної служби. Зокрема, було проведено потужну реорганізацію: з 46 українських митниць залишилося 28. «Це значна економія коштів. Реформа дає можливість скоротити п’ятсот осіб керівного складу Держмитслужби, регіональних керівників і передати таку велику кількість посад в оперативні підрозділи», — сказав посадовець.

Віктор Бондар розповів, як протягом останніх кількох місяців працівники митної служби співпрацювали з представниками бізнесу, активно реагували на їхні заяви щодо вантажно-митного оформлення тощо, завдяки чому на світ з’явилася концепція реформи митної служби під назвою «Обличчям до людей», де розписано 60 ключових проблемних питань і шляхи їх вирішення. А вже після уважного вивчення роботи своїх закордонних колег українські митники зрозуміли, що наш кодекс необ хідно міняти і разом з народними депутатами, профільними комітетами ВР підготували нову редакцію Митного кодексу України. Сьогодні від готується на розгляд Верховної Ради.

Що ж принципово нового можна побачити в Митному кодексі? Насамперед, за словами Віктора Бондаря, скасовується так зване «кріпосне право». Він пояснив, що сьогодні суб’єкт зовнішньої економічної діяльності може провести митне оформлення тільки там, де він зареєстрований як юридична особа. Після скасування цієї норми бізнесмен зможе здійснювати оформлення, де йому забажається. «Це створює внутрішню конкуренцію між митницями, кожен керівник митниці шукатиме засоби заохочення бізнесу. А сам бізнес, в свою чергу, буде їхати туди, де нема черг, де його нормально зустрічають, де нема хамства», — розповів заступник голови митної служби й особливо підкреслив, що така норма давно діє по всій Європі.

Наступна важлива реформа, передбачена новим кодексом, — спрощення законодавства України щодо реекспорту, реімпорту. Віктор Васильович зазначив, що адаптація цих норм до європейського законодавства збільшить транзитний потенціал нашої країни та дасть можливість скористатися, нарешті, своїм географічним становищем. Також у бізнесу з’явиться можливість оформлювати товари до їх прибуття на кордон України. «Ми сподіваємося, що це нововведення на шістдесят відсотків скоротить час оформлення товарів», — зазначив він.

Чи не найцікавішим нововведенням вважається передбачена новим Митним кодексом декриміналізація контрабандного товару. Віктор Бондар розповів, що зараз у разі виявлення контрабанди починаються слідчі дії та судові «розбирання», які тривають по півроку. В результаті над справою однієї особи працює безліч людей, а вона все одно отримує умовний термін. З новою нормою людина не нестиме кримінальної відповідальності за контрабанду. Вона просто залишається без вантажу і змушена сплатити штраф — 100 відсотків вартості конфіскованих товарів. «Контрабандист ще сто разів подумає, чи хоче він таким займатися. Якщо хоче — історія повторюватиметься, поки не закінчаться гроші або не з’явиться бажання нормально працювати», — впевнений Віктор Бондар.

Нововведення, запозичене у грузинських колег-митників, — відео спостереження. «Таким чином вони подолали дрібну корупцію, а роз слідування скарг громадян стало легшим», — розповів заступник голови Держмитслужби.

Технічний прорив має спростити і декларування товарів. Так, ще одним нововведенням має стати електронне декларування. Віктор Бондар пояснив, що обмін документами може здійснюватися через Інтернет в режимі он-лайн. Звісно, це стосується лише сумлінних бізнесменів, які в «білому списку» митної служби.

Дуже важлива реформа — ліквідація суміжних служб. «Фактично ми єдині залишилися, де на кордоні, в пунктах перепуску, на митних постах під час процедури митного оформлення задіяна половина державних органів України: санітарна служба, ветеринарна, екологічна, фітосанітарна тощо», — зауважив Віктор Васильович. Після скасування норми про суміжні служби митник зможе викликати експертів, якщо у нього виникли підозри щодо вантажу, але постійна їх присутність на кордонах, на думку заступника голови Держмитслужби, не потрібна. Він запевнив, що до 90% товарів, які перетинають кордон, — стандартні.

Певні зміни очікуються і в зв’язку з «Євро-2012». Наприклад, на кордонах України має з’явитися 21 новий пункт перепуску, що відповідатиме всім міжнародним стандартам. Також спеціально до «Євро-2012» почнуть діяти «зелені коридори» для вболівальників та інших людей, що задіяні в спортивній події. «Відповідно, на державному рівні необхідно затвердити перелік визначальних документів, серед яких, наприклад, квиток на гру», — зазначив заступник голови Держмитслужби.

Підсумовуючи сказане, Віктор Бондар сказав: навіть працівники митної служби не очікували, що їх керівництво піде на такі радикальні зміни. «По суті, руйнуються всі дрібні годівнички», — додав він. Заступник голови Держмитслужби розуміє революційність таких нововведень, однак сподівається, що новий Митний кодекс Верховна Рада прийме вже на початку наступного року. Чи справді завдяки розробленому документу вдасться подолати дрібну та середню корупцію, чи покращить він життя бізнесменів і чи не стане ще одним «податковим кодексом», — покаже час. Наразі представники бізнесу отримали примірники проекту кодексу і зведених концепцій реформи «Обличчям до людей», тож митна служба чекає від них коментарів і пропозицій. Чи прислухаються — знову-таки, покаже час.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту