![]() |
|
![]() |
![]() |
Інститут Горшеніна провів чергове загальнонаціональне опитування «Відносини між Україною та ЄС». Своими думками щодо результатів опитування на прес-конференції поділилися консул генерального консульства Польщі в Одесі Адам Адамчук, кандидат філософських наук, професор кафедри політології ОНУ ім. І.І. Мечникова Василь Попов та співробітник Центру міжнародних досліджень ОНУ Денис Кузьмін.
За даними досліджень, третина українців вважають відносини між Україною та Європою дружніми, при цьому 42% опитаних переконані, що ці стосунки у майбутньому ще покращуватимуться.
— Не секрет, що для Євросоюзу Україна — не останній партнер у сфері візової політики. З 2008 року діє процедура спрощеного отримання віз, і 14 категорій українських громадян, серед яких студенти, журналісти, пенсіонери, отримують шенгенські візи безкоштовно, — зазначив Денис Кузьмін. — Але відміна візового режиму — це досить чітка процедура, для здійснення якої необхідно виконати чимало вимог.
Політологи вважають, що головна проблема для отримання українцями безвізового режиму — це законодавство і реалізація міграційної полі тики. Так, нашій державі дано шанс забезпечити своїм громадянам ци вілізоване пересування європейським простором, а не, як у часи чумаків, валандатися возом від пагорбка до пагорбка, від прикордонної служби до прикордонної служби. Та щоб отримати право в’їзду на терени ЄС без віз, від України вимагають чіткої роботи міграційних служб, наведення порядку в процедурі видачі паспортів і наявності відповідної бази даних. Зокрема, Україна повинна перейти на біометричні паспорти, у яких уся інформація закладена в мікрочіп усередині паспорта. Українські кордони повинні відповідати європейським стандартам, необхідно змінити роботу прикордонної та митної служб. Найважче, на думку політологів, прийняти пакет антикорупційних заходів, щоб зробити процес отримання українського громадянства більш прозорим. Адже основна проблема у тому, що Україна — транзитна держава, і відміна візового режиму може стати стимулом для отримання українського громадянства біженцям з третіх країн.
76% українців вважають, що безвізове пересування громадян може стати доцільним заходом для подальшого зближення України з ЄС. Друге місце посідає культурний обмін — 69%, і третє — спільний митний простір — 51%. Переважна більшість опитаних українців — 88,5% — позитивно ставляться до спрощення візового режиму між Україною та ЄС.
— Сьогодні українці відчули, що вони вже майже громадяни ЄС, — зазначив Адам Адамчук. — У 2010 році польське консульство в Одесі вже видало 14 тисяч віз українцям, які бажають поїхати до Європи. Отри мання візи займає не більше трьох днів. Лише близько 2% громадян відмовляють у такому документі.
— У ЄС вже схвалено план дій, у якому йдеться не про відміну візового режиму в цілому, а про його спрощення. Увесь цей комплекс заходів можна провести за два роки, але зближення з ЄС вимагає зміни якості життя в Україні, — зазначив Денис Кузьмін.
Сьогодні ж 61% українців вважає, що економічна ситуація в країні за останні півроку погіршилася. На переконання 42% респондентів, погіршилася також ситуація зі свободою слова та демократією.
Майже половина українців — 45% — відповіли, що рівень корупції в державі не змінився. Така ж кількість громадян переконана, що вибори в Україні пройшли недемократично. Близько 60% опитаних зазначили, що під час місцевих виборів мали місце порушення законодавства і фальсифікації.
Загалом експерти відзначать пожвавлення інтересу українців до теми євроінтеграції. На думку Василя Попкова, таке пожвавлення пов’язане з тим, що люди після всіх політичних потрясінь більшою мірою стали почуватися особистостями, захотіли приймати самостійні рішення, захотіли жити гідно.
Насамкінець варто, мабуть, зауважити, що у 2009 році шенгенські візи отримали 1 мільйон 200 тисяч українців. Найбільше європейських віз видали консульства Республіки Польща. Менше довіряють нашим співвітчизникам Греція, Італія та Іспанія, диппредставництва яких відмовляють в отриманні візи кожному шостому українцеві.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |