![]() |
|
![]() |
![]() |
Не вгавають пристрасті довкола 14 розділу проекту нового Податкового кодексу. Підприємці вимагають зберегти систему спрощеного оподатковування. Делегати від чотирьох мільйонів українських «спрощенців» представляють їхні інтереси на Майдані.
Експерти намагаються осмислити ситуацію. Тема для обговорення на прес-конференції в ІА «Міст Україна», була такою: «Чи є шанси у підприємців домогтися змін у такому сумнівному кодексі?»
Президент наклав вето на законопроект, після чого парламентарі внесли зміни. Але бізнесмени не заспокоїлися. Виявлено відступників, які, на думку гарячих голів, «вступили в змову із урядом». Лунають заклики створити в піку владі свою політичну партію.
Проте ясно, що конфлікт має суто економічний характер. І не тільки між підприємницькою гільдією та керівниками держави, вважає завідувач кафедри світового господарства та міжнародних економічних відносин ОНУ ім. І.І. Мечникова Сергій Якубовський. Тоді між ким?
Для початку експерти піддали проект аналізові. Депутат Одеської облради Микола Шутов знайшов позитивні сторони у пропонованому законі. Наприклад, в обіцяному зниженні ставок податку на прибуток і ПДВ. Але одразу зауважив, що кодекс оминає увагою проблему відмивання грошей у тіньових конвертаційних центрах, прозваних у народі «ямами». Він не передбачає обмежень прогресуючої корупції. Зате ущемляє малого, а скоріше – дрібного підприємця своєю явно вираженою фіскальною спрямованістю – податкова «атака» на бізнес може здійснюватися без суду. Це спотворює ідею про те, що податкова служба захищає підприємців, регулюючи їхню діяльність. Звідси й запитання: чи готові та і друга сторона до нових відносин.
Якесь резюме дискусії підбив С. Якубовський. Він вважає, що податкові вершки з доходів дрібних підприємців істотно не впливають на наповнюваність бюджету. Так само, як і відсутність податкового кодексу не є перешкодою до ухвалення бюджету на наступний рік. Тому вибух невдоволення на Майдані спровокований як маневр, що відволікає від головного: від боротьби великого бізнесу зі своїми «братами меншими». У підґрунті зазначених негараздів стоїть бажання олігархів затвердитися у своїй монополії. А ті сидять у Верховній Раді. Звідси й ростуть ноги скандального кодексу.
Однак, вважає С. Якубовський, новий податковий закон загострить ситуацію вкрай, після чого владі доведеться взяти на озброєння європейський зразок подібного документа, а не винаходити власну «податкову біблію». Вона, як показують події, – не свята.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |