ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЧИ ЗДІЙМЕТЬСЯ «БЛАКИТНИЙ ПРАПОР» НА ОДЕСЬКОМУ ПЛЯЖІ?
09.12.2010 / Газета: Одесские известия / № 136(4118) / Тираж: 23655

В офісі регіональної організації НСЖУ України відбулася презентація проекту сертифікації пляжів за програмою «Блакитний прапор». Його презентував член правління Міжнародного фонду екологічної освіти (ФЕО) Петар Даниш.

Ні для кого не таємниця, що головними критеріями, за якими ми оцінюємо пляж, є чистота води і піску. Саме вони і послугували основою для заповзятливих французів, які запропонували ще у 1985 році своєрідну систему сертифікації пляжів. Назвали вони її «Блакитний прапор». Через два роки до системи «Блакитного прапора» приєднався ЄС. На сьогодні цей сертифікат, який гарантує відпочивальникам, насамперед, прийнятні з погляду екології умови, одержали понад 4 тисячі пляжів по всьому світу. Програму веде Міжнародний фонд екологічної освіти (Foundation for Environmental Education – FEE). Тільки він має право видати «Блакитний прапор» терміном на один рік. Через рік пляж повинен заново підтвердити своє право вивісити його над чистим пісочком. Час оновлення сертифікатів у північній півкулі настає десь близько 5 червня. Для південної півкулі – близько 1 листопада.

Є двадцять дев’ять критеріїв, за якими сертифікують пляж. Кожен із них, стосовно одеської ситуації, викликає чимало запитань. Зокрема, доступ на пляж мусить бути вільним. За цим приводом щороку у нас спалахують скандали. Потрапити на деякі пляжі, не сплативши вхідний внесок, виявляється справою непосильною. А оголошення біля входу, що повідомляє про платність тільки послуг, насправді виявляється цілковитою фікцією. Перевірки, штрафи, накладені на орендарів, до якісної зміни ситуації торік, на жаль, так і не призвели.

Другий критерій – чиста вода, що тестується щотижня. Вода у нас влітку тестується навіть частіше – щодня, але частина одеських пляжів не каналізовані. Крім того, під час сильних дощів у морі опиняється велика кількість щільної водно-ґрунтово-глиняної суміші. Купатися в цей період стає не дуже приємно. Є ще й масове цвітіння водоростей у прибережній смузі води. Не кажучи про естетичний бік, варто згадати бік медичний: у декого, хто купався, ці водорості викликали досить сильні алергійні реакції. До єдиної думки, чому море зацвітає, фахівці поки що не дійшли.

Для одержання сертифікату «Блакитного прапора» треба ще забезпечити збирання сміття та очищення піску. Досвід минулих років показав, що лінь-матінка (ну не хочеться їм іти до сміттєвого бака кілька десятків метрів!) змушує наших відпочивальників заривати у пісок пляшки, банки, харчові відходи. Закуплена для очищення пляжів імпортна техніка здавалася: не вміє вона виколупувати з піску те, чого там бути не мусить за визначенням!

Ще однією вимогою є наявність служби спостереження та порятунку, а також можливість подання нагальної допомоги.

На одеських пляжах кілька років тому відродили рятувальну службу та медпункти. Проте оснащені вони досить скромно. На мізерну зарплату рятувальників іноді влаштовуються ті, хто й плавати гаразд не вміє і кого самих рятувати треба навіть при невеликому штормі. Немає й медикаментів, щоб повноцінно подати першу допомогу. А приїзд «швидкої» часто ускладнений і затримується через те, що під’їзди до пляжу забиті автомобілями.

Одержати «Блакитний прапор» не можна без наявності душових кабінок на пляжі та заборони проїзду по ньому моторного транспорту.

Про дефіцит прісної води на окремих одеських пляжах говорилося не раз. Влітку вона нагадує про свою наявність лише рано-вранці та пізно-пізно увечері. Болюча тема – скутери. Вони за останні роки стали однією з основних «принад» на платних пляжах і, одночасно, – причинами зазнавання серйозних каліцтв і травм відпочивальниками.

Звичайно, хотілося б, щоб наші пляжі здобули право підняти над своєю територією «Блакитні прапори». Це й вищий рівень піклування про екологію, і міжнародний імідж туристичної сфери міста. Не випадково присутні на презентації представники орендарів пляжів у Лузановці та Аркадії одразу попросили докладнішої інформації про систему сертифікації. Перспектива їх зацікавила. Але як пощастить розв’язати всі перелічені проблеми? Адже вони, здебільшого, потребують втручання міської влади. Хоча, з іншого боку, можливо, ініціатива підприємців саме і прискорить ухвалення муніципальної програми розвитку одеських пляжів, в основу якої будуть покладені критерії за системою сертифікації «Блакитний прапор».

Автор: Світлана МАРШИНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту