ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
З ДОБРИМИ НАМІРАМИ ТА СВІТЛИМИ ДУМКАМИ
16.12.2010 / Газета: Одесские известия / № 139(4121) / Тираж: 23655

Вироби савранських умільців полонили столичних цінувальників народної творчості на Всеукраїнській виставці сувенірної продукції «Український сувенір-2010», що тривала 15-16 листопада в м. Києві. Там павільйон від Одеської області, разом із іншими мистецькими витворами, прикрашали і савранські вінички, підкови, домовички, глиняні фігурки. Подібні виставки Національним центром ділового та культурного співробітництва «Український дім» проводяться щороку. Однак інтерес до цьогорічної був особливий, оскільки організатори мали за мету розпочати заготовку національних сувенірів до футбольних змагань «Євро-2012».

Наш район на виставці представляли савранчанки Наталя Крохмалюк та Олена Мікулінська. Вони виставили власноруч виготовлені обереги, які викликали чималу зацікавленість у відвідувачів і користувались неабияким попитом у покупців. Кілька оберегів савранських майстринь було добрано і для Адміністрації Президента.

Окрім розмаїття природного матеріалу, з якого виготовлено ці обереги, вони також мають широкий спектр тематичного застосування. Як правило, ці символи використовують для оберігання житла, членів родини, домашньої живності і навіть для охорони робочого офісу чи автомобіля.

Виготовленням оберегів Наталя Анатоліївна захопилася з десяток років тому. І якщо це заняття так і залишилось для неї на рівні захоплення, то її молодша колега Олена Яківна відкрила власну підприємницьку справу. Тож декоративно-прикладне мистецтво для неї – це ще й певний прибуток до сімейного бюджету. Особливістю оберегів, виготовлених подружжям Крохмалюків, є обов’язкова наявність в них глиняних або гіпсових фігурок: подружньої пари, хатинки, плоту, глечиків, баранчика, поросятка і неодмінно — сонечка. При цьому виготовляє і розмальовує фігурки чоловік Сергій Федорович, а дружина вже компонує з них вироби. Практикуються Крохмалюки і у виготовленні гіпсових сувенірів на магнітах, які також є досить популярними серед поціновувачів народно-ужиткового мистецтва.

Олені Мікулінській допомагає фантазувати з природнім матеріалом її старша донька Настя, яка навчається в класі образотворчого мистецтва. На оберегах, виготовлених майстринями, є і сухі квіти, причім із власних присадибних ділянок, і найрізноманітніше збіжжя, і вишивка, і лісові та польові плоди, і навіть цілющі лікарські рослини. Однак все ж головним у їхніх виробах є позитивна енергетика, що передається разом з теплом умілих долонь. «З поганими думками творити не вдається, — зізнаються жінки. — Все ніби навмисне випадає з рук». Тож за роботу беруться тільки з добрими намірами та світлими думками.

Напевне, саме це відчули у савранських сувенірах організатори Всеукраїнської виставки, які нагородили їх авторів Почесними дипломами. Така висока оцінка майстерності народних майстринь, безперечно, додала їм наснаги і бажання втілювати свою творчу уяву в нових виробах.

Автор: Ольга ХІЛЬ, Савранський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту