ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПОРЯТУНОК ОДЕСИТІВ — СПРАВА РУК САМИХ ОДЕСИТІВ
16.12.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 125(21166) / Тираж: 8525

Недавно, а саме 4—5 грудня, Одеський філіал Інституту Горшеніна провів експрес-опитування на тему «Безпека городян: думка одеситів». В анкеті, яку заповнили шістсот стихійно обраних осіб, містилося вісім запитань. Опрацювавши відповіді, експерти зробили висновок: Одеса — кримінальна провінція…

Принаймні, так виходить зі слів самих одеситів. Адже майже половина опитаних (46,4%) вважає, що живе у місті із середнім показником злочинності. Щоправда, є й радикальніші оцінки: кожен четвертий (25,1%) впевнений, що рівень злочинності в Одесі високий. Знайшлися і щасливчики, які почуваються майже в абсолютній безпеці. Причому таких виявилося не мало: 16% респондентів поставили галочку навпроти графи «низький показник злочинності». Не знали, як оцінити криміногенну ситуацію в місті, 12,5% городян.

У зв’язку зі зміною влади в країні цікава реакція наших земляків на запитання: чи змінився рівень злочинності в Одесі за останній рік? Заперечну відповідь дали 46,6% опитаних. Та 24,8% одеситів запевнили, що рівень злочинності за останній рік зріс. На думку 21,8%, зріс «загальний рівень злочинності», а 3,0% вважають, що він «суттєво зріс». Протилежної точки зору дотримуються 13% городян: 9,5% вважають, що рівень злочинності, навпаки, знизився, а 3,5% взагалі обрали відповідь «значно знизився». Не знайшлися, що на це сказати, 15,6% опитаних.

Судячи з анкетних відповідей, в Одесі є місця, які краще обходити стороною. В цьому впевнені три чверті (73,7%) городян. З них 54,9% згодні, що такі місця є, але запевняють, що їх небагато, тоді як 18,8% переконані у протилежному. Кожен п’ятий опитаний (21,6%) відповів, що таких місць в Одесі взагалі нема. Тобто кожен п’ятий одесит — оптиміст. Чи важковаговик на кшталт братів Кличко? Не змогли оцінити вулиці рідного міста за показником безпечності 4,7% одеситів.

Абсолютна більшість городян (80,3%) побоюються за своє життя, здоров’я та власність. Рідко такі побоювання виникають у 47,4% опитаних, а 28,1% подібні думки тривожать часто. Постійно стурбовані безпечністю свого життя та збереженням матеріальних цінностей 4,8% респондентів. Уникнули коментарів щодо цього 4,3% жителів міста.

Скажи мені, чого ти боїшся, і я скажу — хто ти… Чого ж конкретно бояться одесити? Страшний сон майже половини опитаних (44,9%) — фізичне насилля. Крадіжок остерігаються 24,6% респондентів, шахрайства — 20,1%, хуліганства — 15,8%, хабарництва та корупції в правоохоронних органах — 12,5%, а 5,3% переймаються хабарництвом та корупцією в державних органах. Рекет, якого всі жахалися у лихих 1990-х, тепер майже нікого не лякає: його побоюються лише 3,3% жителів Одеси. Не визначилися зі своїми страхами 16,0% опитаних, а 14,7% обрали відповідь «інше».

Щоб убезпечити себе, половина городян (47,4%) уникає спілкування із «сумнівними незнайомцями». Інші (38,3%) обходять небезпечні місця, а 11,2% намагаються не вибиратися з дому увечері та вночі. Деякі одесити носять із собою газові балончики (9,0%), а 8,3% беруть уроки самооборони. Відповідь «інше» обрали 5,9% респондентів, а 9,7% не знайшли, що сказати. Є серед нас і романтики: 24,6% городян взагалі нічого не роблять задля власної безпеки.

Колись фортеця захищала людей, а тепер — навпаки… Понад третина опитаних (38,3%) не впускає до свого помешкання сторонніх осіб, побоюючись крадіжки. Кожен третій одесит (32,8%) через страх бути обкраденим встановив броньовані двері, кожен четвертий (25,6%) — ґрати на вікнах, а кожен п’ятий (20,1%) — систему сигналізації. Окрім цього, одні (9,5%) залишають дім під нагляд сусідів, інші (8,5%) довіряють його родичам, а 8,8% — своїй собаці. Сподіваються одесити й на вищі сили: 2,8% освятили квартиру. А 10,3% нічого такого не роблять, ще 8,3% обрали відповідь «інше». Не зацікавились цією темою 7,5% опитаних.

Дві третини городян (65,1%) вважають, що реальна загроза особистій безпеці зросте, щойно в Україні буде дозволена безперешкодна торгівля зброєю. Причому 47,6% впевнені, що загроза зросте, а 17,5% — що «зросте суттєво». Протилежної точки зору дотримуються 11,5% респондентів: 8,5% вважають, що небезпека зменшиться, а 3% підкреслили — «значно зменшиться». Майже десять відсотків одеситів (9,4%) не змогли визначитися щодо цього.

За словами доктора психології, керівника консалтингової групи «Сталкер» Юрія Котляревського, тримати вогнепальну зброю українцям поки що зарано: «Вільно володіти пістолетом можна лише у вільній країні. А українцям говорити про свободу історичну, ситуативну та правову поки що не доводиться… В Америці закон працює, тому там люди справді мають право володіти вогнепальною зброєю. Американець може пустити кулю в лоб правоохоронцю і депутату, якщо той посягає на його життя чи власність. І суд його виправдає. Доти, поки в Україні закон працюватиме на людей з мандатами та у погонах, а не на «простих смертних», такий закон запроваджувати не варто. Він просто не матиме реальної сили».

Автор: Олена МИЛОСЕРДНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту