ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ХТО ПРАЦЮЄ, ТОМУ Й КРИЗА НЕ ПЕРЕШКОДА
11.01.2011 / Газета: Одесские известия / № 2(4129) / Тираж: 23655

Наше інтерв’ю з головним лікарем обласної клінічної лікарні Сергієм Васильовичем Калінчуком відбулося за день до підписання Одеським міським головою наказу про призначення його виконувачем обов’язків начальника управління охорони здоров’я з 4 січня 2011 року. Вітаючи Сергія Васильовича з новим призначенням, варто серйозніше поставитися до тих успіхів, яких домоглася обласна лікарня під його керівництвом. Адже менеджер, здатний навіть за умов кризи орієнтуватися на перспективний розвиток, одеській охороні здоров’я сьогодні потрібен найбільше.

– Сергію Васильовичу, в умовах кризи будь-яка система намагається мінімізувати свої витрати, щоб вижити. Коли ми говоримо про лікувальний заклад, згортання його діяльності може негативно позначитися на якості подання допомоги пацієнтам. Вам, судячи з усього, вдалося уникнути такого розвитку подій.

– Найголовніше, що вдалося зробити, – це зберегти темпи розвитку лікарні, закладені ще 2-4 роки тому. Зберегти новітні технології, які вдалося опанувати завдяки нашим фахівцям, рівню їхньої професійної кваліфікації. Бо жодна технологія не варта нічого, якщо немає фахівця, здатного її опанувати. Та й найсучасніше обладнання, на яке були витрачені мільйони гривень із державного та обласного бюджетів, залишиться тільки металом без висококваліфікованих фанатів своєї справи, ладних постійно навчатися, вдосконалюватися та розвиватися. Я пишаюся, що обласна лікарня має саме такий колектив.

Попри складнощі, нам не тільки вдалося зберегти раніше опановані технології, але й упровадити нові. Сьогодні клініка може подавати допомогу хворим із серцево-судинною патологією при вроджених і набутих пороках серця, порушеннях ритму (тахікардіях і брадикардіях), патологіях судин самого серця та судинної системи цілого організму (нирки, головний мозок, нижні кінцівки). Працюють малоінвазивні технології та технології інтервенційної радіології, які дозволили впритул підійти до реалізації програми лікування хворих із гострою та хронічною цереброваскулярною патологією.

На жаль, кількість молодих пацієнтів із патологією судин головного мозку постійно зростає. Це і вроджені аневризми, і набуті атеросклеротичні зміни судин. Інтервенційні втручання дають змогу не тільки зберегти життя, але й уникнути глибокої інвалідизації таких пацієнтів.

– 2010 рік став роком упровадження в лікарні високодозної хіміотерапії для лікування онкогематологічних хворих…

– Так, з’явилося нове відділення, де застосовується дуже складна сучасна технологія. На першому етапі в результаті хіміотерапії цілком гине кістковий мозок пацієнта. Потім підсаджуються стовбурні клітини для вирощування нового кісткового мозку. В цей період пацієнт цілком беззахисний перед будь-якою інфекцією, і треба підтримувати максимальну стерильність. Обласна рада та облдержадміністрація виділили кошти на створення такого блоку. За основу ми взяли відділення однієї з німецьких клінік. Гадаю, що 2011 рік стане роком широкого впровадження цієї дуже перспективної та ефективної сучасної технології лікування.

– За останні роки багато що змінилося і в організаційному плані. Адже ви не тільки опановували нові технології, але й вибудовували систему подання допомоги пацієнтам із різними соціально значущими недугами.

– Ми розробили локальні протоколи маршрутів пацієнтів, починаючи з приймального відділення й аж до часу виписки з лікарні. Складні технології подання медичної допомоги, про які ми говорили, базуються не тільки на етапі проведення операції. Не менш важливі післяопераційний етап у відділенні інтенсивної терапії та етап ранньої реабілітації.

У 2011 році ми маємо намір, спільно з санаторно-курортним управлінням, розробити систему ранньої реабілітації пацієнтів із тяжкою судинною патологією. Йдеться про 2-4-тижневий період після операції. Сподіваємося на співпрацю з профільними здравницями – Лермонтовським санаторієм, санаторіями імені Горького та «Біла акація».

– Сергію Васильовичу, на колегіях управління фахівці завжди наголошують: при інсультах та інфарктах, важкій патології вагітних важливо якнайшвидше доставити пацієнта до клініки. Є та «золота година», коли, подавши оперативно допомогу, можна уникнути трагічних і незворотних наслідків захворювання. Як забезпечити таке швидке доставляння в дуже непростих умовах кризи?

– Наприкінці 2009-го та на початку 2010 року, коли розгорілася епідемія грипу Н1N1, який часто вражав саме вагітних жінок, ми розробили систему, що дала нам змогу звести до мінімуму людські втрати. Суть її полягала в оперативному збиранні інформації, зокрема й по каналах телемедицини. І – у швидкому вирішенні: подавати допомогу на місці чи транспортувати пацієнтку до обласного центру. Тобто багато проблем можна розв’язати передусім в організаційному плані – без великих фінансових витрат.

Ми й сьогодні, якщо у якомусь з районів області намірені робити жінці кесарів розтин, довідуємося про причини такого підходу. І якщо виникає бодай найменший ризик, на місце виїжджають акушер-гінеколог, лікар інтенсивної терапії та анестезіології з обласного перинатального центру.

– Отже, проект телемедицини, що досі аналогів в Україні не має, повною мірою себе виправдує.

– Так, це реальний факт. На мій погляд, телемедицина в майбутньому допомагатиме подавати допомогу не тільки при гострих і тяжких патологіях, але й у плановому консультуванні пацієнтів із районів області. Це дасть змогу істотно заощадити кошти, подаючи допомогу на місці, а не транспортуючи пацієнта до Одеси.

– Обласний перинатальный центр, про який Ви вже згадували, – ще одна візитна картка обласної клінічної лікарні.

– Так, обласний пологовий будинок стає дедалі популярнішим через різні види акушерської допомоги, подаваної на передпологовому та післяпологовому етапі.

Не можна забувати й про те, що під егідою Президента України реалізується національний проект зі створення регіональних перинатальних центрів. Їхнє основне завдання – зниження материнської та дитячої смертності.

Наш перинатальний центр був створений наприкінці 2006 року, а активно почав працювати у 2007 році. Його вдалося устаткувати відповідно до європейських вимог, зібрати колектив професіоналів. На базі перинатального центру працює центр нагальної акушерської допомоги, який подає допомогу всім жінкам області із важким перебігом вагітності. Крім того, спеціалізація центру дозволяє народжувати жінкам з вродженими пороками серця, цукровим діабетом, патологією нирок, судин головного мозку.

На мій погляд, дуже важливо, що ми створили сучасний пологовий будинок на базі багатопрофільної клініки. Тут у будь-яку мить до подавання допомоги вагітній жінці можна залучити фахівців кожного з відділків – кардіологів, кардіо- або нейрохірургів, невропатологів, лікарів інтенсивної терапії.

Не випадково приблизно місяць тому Міністерство охорони здоров’я провадило на базі нашого перинатального центру апаратну нараду. Інші регіональні перинатальні центри по всій Україні створюватимуться за аналогією з нашим. Тож є чим пишатися.

Автор: Світлана КОМІСАРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту