![]() |
|
![]() |
![]() |
Залученню інвестицій нині приділяється значна увага на всіх рівнях. Адже в умовах напружених бюджетів, як ніколи стає актуальним вирішення різних соціальних проблем з допомогою спонсорів або, висловлюючись по-сучасному, із залученням донорів. Над питанням пошуку інвесторів для нашого району постійно працюють депутати обласної ради Олександр Пресман, Сергій Бринза та Людмила Акімова. А коли нещодавно Олександр Семенович Пресман, як голова постійної комісії обласної ради з питань міжрегіональної та міжнародної співпраці та інвестиційної діяльності на запрошення начальника Головного управління зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції обласної державної адміністрації Сергія Тетюхіна побував на одному з форумів, то відкрив для себе чимало нових ідей, що можуть бути корисними громаді. Тісно співпрацюючи з фахівцями зазначеного управління та маючи бажання ознайомити з наявними інвестиційними проектами громади північних районів, Олександр Пресман запропонував їм організувати у Фрунзівці засідання робочої групи, на яке також прибули представники органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, депутати Одеської обласної та місцевих рад з Любашівського, Великомихайлівського, Ширяївського, Красноокнянського, Ананьївського і Миколаївського районів. Звичайно, найбільше запрошених було із Фрунзівського району – до їх числа увійшли керівники району, їхні заступники, сільські та селищні голови, депутати районної ради, директори шкіл, керівники окремих організацій та підприємці.
Присутніх ознайомили з одним із найпривабливіших для сільських і селищних рад проектів, який має назву „Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Це спільний проект найпотужніших донорів світу – Європейського Союзу та Організації Об’єднаних Націй. Перший етап впровадження Проекту в Одеській області було розпочато у березні 2008 року і завершено у 2010 році. З 2011 до 2013 року триватиме його другий етап. Загальна мета Проекту – створити сприятливе середовище для сталого соціально-економічного розвитку на місцевому рівні шляхом самоорганізації та соціальної активізації громад, розроблення та впровадження невеликих за обсягом громадських ініціатив. Розрахована на сільські та селищні ради з населенням до 10 тисяч осіб, дана Програма надає громаді можливість вирішувати нагальні соціальні проблеми за умови ініціативності людей та готовності бюджетів і спонсорів брати фінансову участь в реалізації задуманого. Незважаючи на те, що фінанси надходитимуть від Європейського Союзу та ООН, для реалізації ініціативи потрібне співфінансування за рахунок внесків членів громади, приватного сектору та коштів державного, обласного чи місцевого бюджетів. Проектом передбачено, що 50% від кошторису ініціативи фінансується Європейською Комісією та Програмою розвитку ООН в Україні, мінімум 45% – з бюджету та приватного сектору і 5% має зібрати громада. Таким чином, буде налагоджено механізм співфінансування між громадою, центральною та місцевою владами, донорською спільною та приватним сектором.
Сфера дії Програми поширюється на такі галузі, як охорона здоров’я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів – ремонт, модернізація обладнання); природне довкілля (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів, каналізація, пасовища тощо); енергозбереження (енергоощадні заходи, освітлення, заміна вікон, даху, збільшення використання відновних джерел енергії тощо); водопостачання (прокладання водогонів, заміна фільтрів тощо).
Говорячи про деталі втілення в життя Програми «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», фахівці Головного управління зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції, зокрема його керівник Сергій Тетюхін, начальник управління європейської інтеграції та транскордонного співробітництва Анастасія Андронова, координатор Проекту в Одеській області Тетяна Маяк, неодноразово наголошували на необхідності серйозного ставлення громад до участі в Проекті, порадили приділити значну увагу виготовленню необхідної документації, що також відіграватиме важливу роль у відборі громад-учасниць.
У першому етапі впровадження Проекту взяли участь 8 районів області, де вдалося покращити стан не одного об’єкта соціальної сфери – замінено вікна у школах, облаштовано медичні амбулаторії, відремонтовано водопровідні мережі, дахи закладів освіти тощо. Організатори засідання робочої групи продемонстрували присутнім фільм про те, як була реалізована Програма в Іванівському та Миколаївському районах, де завдяки участі в Проекті капітально відремонтовано дитячий садочок і прокладено водопровід. Таких прикладів по області чимало, адже в межах Програми вже приведено до ладу 45 об’єктів. У другому етапі можуть брати участь усі громади, що викажуть таке бажання. Все залежатиме від активності сільських та селищних голів, самоорганізації жителів громади, підтримки спонсорів, керівників району та області.
Ні в кого не викликає сумніву, що це справді корисний Проект – як для окремо взятої людини, так і для керівників різних рівнів. Адже такі приклади залучення інвестицій, бюджетних, спонсорських коштів та безпосередньої фінансової участі громадян дають змогу вирішити чимало соціальних проблем і зменшити навантаження на місцеві бюджети. А це, повторюся, в нинішніх непростих умовах вельми важливо.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |