![]() |
|
![]() |
![]() |
Село в усі часи вважалось життєдайним джерелом духовності та добробуту суспільства. Воно не тільки давало хліб і до хліба, а й плекало таланти, дарувало світові геніїв. Моє покоління ще добре пам’ятає розкішні сільські садиби, причепурені білосніжні будинки, багаті городи та щедрі садки. Але вже давно від тієї захоплюючої краси у багатьох українських селах не залишилось і сліду.
За даними статистики, тільки у ХХ столітті з карти України зникло майже 2000 сіл. Як кажуть вчені, масштабність зникнення населених пунктів у мирний час поступово перевищить число знищених у часи воєн та голодоморів. Кодимщину також не обминула ця сумна статистика. Поволі згасає життя таких великих і, здавалося б, перспективних сіл, як Смолянка, Шершенці, Лабушне, Серби, Круті, Писарівка, Загнітків, а разом з ними і маленьких – Кирилівки, Стримби, Малої Слобідки, Семенівки, Котовців, Правди.
Часто буваючи у селах, з болем вдивляюся у сліпі вікна, у хати без дахів, забур’янені подвір’я, занедбані садки. Спливає у пам’яті Шевченкове «село неначе погоріло…» і з жахом усвідомлюєш, що люди, які ще залишились жити тут, приречені на злидні, побутові проблеми.
Коли і як підкрались злидні до тих, хто споконвіку вміє працювати на землі? Чи не однією з вагомих причин є оте невдале реформування сільськогосподарського виробництва 90-х років, яке призвело до руйнації потужної сільськогосподарської машини? Саме тоді багато сільських жителів залишились за бортом, без роботи, без коштів на існування. Разом з тим бідніла і сільська громада, бо бюджетна скарбничка не наповнювалась, а проблеми накопичувались. Люди почали залишати обжиті місця, дбайливо звиті родинні гніздечка і виїздити до чужих міст у пошуках заробітку. Безробіття на селі – нонсенс, а бідність людини праці – парадокс. Віками сформований сільський спосіб життя сьогодні переживає не найкращі часи.
Як розповідають жителі села Загніткового, колись тут жило 8 тисяч чоловік, нині залишилось близько 3 тисяч. У школі навчалась майже тисяча учнів, тепер – трохи більше 200. Вже було споруджено новий Будинок культури з басейном та ігровими кімнатами, але йому так і не судилось прийняти у свої стіни молодь, відчути радість життя. Його розібрано, і зараз на його місці лежить купа каміння, нагадуючи про страшні часи безгосподарності і безвідповідальності. Сьогодні у цьому селі ще жевріє життя, воно базується на співпраці сільради, школи, підприємців, культпрацівників і сільської громади. Борсаючись у тенетах кризи, село не чекає подачок від держави, а шукає шляхи соціально-культурного відродження.
Гірші справи у Смолянці, Малій Слобідці, де поняття «молодь» і «село» взагалі не поєднуються. А у Шершенцях, які колись славились велелюддям і достатком, сьогодні зареєстровано 1326 чоловік, з яких 402 – молодь. Та у сільраді зазначили, що число зареєстрованих значно більше від реальної кількості. Обжитих дворів тут 638, а опустілих осель – 184.
Споглядаючи на колись веселі і, здавалося б, перспективні села, в яких розвивалося тваринництво, птахівництво, а комори колгоспів та його трудівників були наповнені збіжжям, все це здається жахливим сном. Уявіть тільки – одне село Грабове забезпечувало курячими яйцями кілька областей України. Кожен мав роботу, прибуток. Високою була народжуваність і низькою – смертність. Тепер село ледве животіє.
У часи перебудови смертність у районі, як і по всій Україні, стала перевищувати народжуваність. За даними районного відділу статистики, у 1990 році народилося 518 дітей, померло 768 чоловік. У 1989 році сільського населення налічувалось 25516 чоловік, на 2001 рік ця цифра складала вже 22261 зареєстрованих. На 1 січня 2010 року кількість сільських жителів склала 19985 чоловік. І це не факт, що всі вони живуть і працюють у селах. Адже роботу у селі сьогодні нелегко знайти. Зате чарка завжди знайдеться, і чимало селян у відчаї приохотилися до оковитої.
Є такі села, в яких 10 – 15 жителів і всього одна дитина, та й вона живе з бабусею, бо батьків позбавлено батьківських прав.
А ще є на Одещині населені пункти, у яких фактично не живе ніхто. І кому це вигідно?
Не можна сказати, що держава не вживає заходів щодо відродження села. Але вони сьогодні малоефективні і не зупиняють стихійного занепаду сіл. За статистикою, останнім часом в середньому помирають на 163 тисячі чоловік більше, ніж народжуються. Відтак, населення України щорічно скорочується на п’ять адміністративних районів. У сільській місцевості народжуваність залишається низькою. У кожному десятому селі за останнє десятиліття не народилося жодної дитини. У багатьох позакривали школи. Учням, які залишилися, доводиться щодня долати кілометри до найближчих сусідніх шкіл. Наразі в Україні є понад вісімдесят таких, де навчається менше десяти учнів. Ці школи приречені на закриття.
– Своєчасною і актуальною є пропозиція Прем’єр-міністра України Миколи Азарова про створення навчальних комплексів при реконструкції старих і спорудженні нових шкіл у сільській місцевості. Це дозволить сільським дітям не тільки навчатися на території школи, а й сприятиме їх загальному розвитку, що дасть їм можливість не поступатися за рівнем та якістю знань своїм міським одноліткам, – поділився з цього приводу думками голова Кодимської районної ради Валерій Маньковський.
Село, що споконвіку годувало Україну, стрімкими темпами занепадає. Не обробляються землі, бо при збуті сільськогосподарської продукції перекупники та посередники наживаються на нелегкій праці сільських трударів, ошукуючи їх. Для того, щоб підвищити добробут селянина, необхідно врахувати людський, економічний і політичний чинники. Зокрема, як стверджують фахівці, одним з виходів є необхідність реанімації кооперативної справи. Цей рух вже знайшов своє застосування у деяких селах Одещини, і селяни (поки що неофіційно) об’єднують особисті селянські господарства в кооперативи. Як самі вони стверджують, їм тепер не потрібно кланятися агрофірмі чи якомусь фермеру, щоб змолотити пшеницю чи виорати город. Це далеко не усі переваги кооперативу. Але знову ж таки у цій, як і будь-якій іншій справі, селяни мають відчути суттєву підтримку держави.
Земля залишається найактуальнішою економічною і політичною проблемою, яка значно впливає на розвиток інфраструктури села, його життєздатність. Тож у цьому контексті велике значення має зацікавленість власників землі, майна, інвесторів у спорудженні та експлуатації об’єктів соціально-культурного призначення на селі. Тут без державної компенсації зазнаних збитків теж не обійтися. Проте, ніде правди діти, інвестиційні проекти на розвиток соціальної сфери села скоротилися, у порівнянні з попередніми роками, майже на 70 млн гривень.
І, на жаль, деградація села триває.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |