![]() |
|
![]() |
![]() |
Наша планета просто купається у променях сонячної радіації. За твердженням учених, достатньо всього лише 15 відсотків цієї енергії, яка проливається на поверхню Землі, щоб забезпечити життєдіяльність усього людства. А це дорівнює 7700 мільярдам тонн умовного палива.
– Відновлюваним джерелам енергії, зокрема сонячній і вітровій, сьогодні приділяється велика увага, – говорить начальник відділу енергозабезпечення Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення облдержадміністрації Ольга Стоянова. – Це викликано, насамперед, тим, що запаси вуглеводневого палива скорочуються, а ціна на нього невблаганно зростає. Що й змушує замислитися про це не тільки представників бізнесу, але й політиків.
За найоптимістичнішими прогнозами, відновлювана енергія до 2020 року повинна задовольнити потреби Європейського союзу більш ніж на чверть. Це, у свою чергу, істотно знизить залежність країн ЄС від імпорту, дозволить створити понад 2 мільйони нових робочих місць і зменшити викиди парникових газів не менш ніж на 15 відсотків у порівнянні з рівнем 1990 року. Робляться перші кроки у цьому напрямі і в Україні, де вже сьогодні використовувані сонячні колектори дозволяють скоротити викиди CO2 більш ніж на 400 тонн на рік.
– Роботи щодо розвитку альтернативних джерел енергії проводяться і в Одеському регіоні, – далі говорить Ольга Миколаївна. – У межах Державної цільової економічної програми енергоефективності, розрахованої на найближчі п’ять років, ми повинні реалізувати проект щодо спорудження сонячних електростанцій (СЕС) загальною потужністю 220 МВт. До їхнього числа входять Арцизька, Старокозача, Кілійська, Ренійська, Болградська, Випасненська СЕС різних потужностей – від 50 до 10 МВт.
– Уже цього року заплановано спорудження сонячних установок в Арцизькому та Білгород- Дністровському районах, – далі говорить вона. – А в наступному – у Кілійському, Болградському та Ренійському. З цією метою у зазначених районах зареєстровані юридичні особи. Загальна ж вартість цього інвестиційного проекту оцінюється у 16 мільярдів гривень.
Проводяться також роботи щодо використання енергії вітру. Зокрема, в Овідіопольському районі цим займається ТОВ «ПланЕко», яке взяло на себе зобов’язання щодо спорудження вітрової електростанції потужністю 300 МВт. Підприємство ще у 2009 році встановило щоглу для вимірювання параметрів потенціалу вітру. Розглядаються варіанти з встановлення таких щогл в Арцизькому і Татарбунарському районах. Треба сказати, що справа ця не з дешевих. Рік тому встановлення тільки однієї такої споруди з необхідним обладнанням обійшлося у 798 тисяч гривень.
– Крім того, з метою скорочення споживання енергоресурсів в області шириться тенденція щодо заміщення традиційних видів палива альтернативними, – говорить Ольга Миколаївна. – Сьогодні вже працюють 15 підприємств щодо виготовлення брикетів і гранул з відходів виробництва і сільгосппродукції – тирси, трісок, соломи, виноградної лози.
Як приклад наведемо експериментальну комплексну лінію з виробництва брикетів із соломи, встановлену у селі Кам’яному Савранського району. Ними поки що опалюється кілька установ бюджетної сфери. Надалі цей вид палива планується реалізовувати населенню.
– З врахуванням окупності обладнання і виробничих витрат, вартість тонни таких брикетів сьогодні обходиться споживачеві приблизно у 700 гривень, що значно дешевше за вугілля, – констатує Ольга Миколаївна. – Тому цей досвід запозичується і в інших районах області, зокрема у Білгород-Дністровському, Миколаївському та Ширяївському. Як показала практика, найбільший ефект під час опалення будинків і споруд досягається тоді, коли використовується суміш брикетів із соломи та кам’яного вугілля, за значної економії останнього.
Крім цих технологій, в області застосовуються так звані сонячні колектори. Наприклад, у дитячому садку села Кагарлик Біляївського району така установка дає значну економію. Тільки за дев’ять місяців експлуатації економія склала 43 тисячі гривень. На Одещині одержали поширення і теплові насоси. Проте через свою дорожнечу вони використовуються переважно великими підприємствами, власниками баз відпочинку та великих будинків.
Говорячи про перспективи, Ольга Стоянова з великою часткою ймовірності прогнозує значне розширення у найближчі десятиліття використання саме сонячної енергії. Зокрема для опалення та охолодження приміщень, постачання їх гарячою водою та з іншою метою. Цьому сприятимуть нові технології і матеріали, що застосовуються у цій галузі, завдяки яким сонячні установки стануть ефективнішими і доступнішими за ціною. Але, судячи з досвіду, у гонитві за альтернативною енергією переможуть не ті країни, які більше їх потребують, а ті, у кого вищий інтелектуальний потенціал і сучасніші технології. А для цього потрібні значні капіталовкладення.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.046Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |