ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Ера комфортної нейрохірургії
20.01.2011 / Газета: Одесские известия / № 6(4133) / Тираж: 23655

Проминулий рік став переломним для нейрохірургічної служби Півдня України та Одеської області. Саме в 2010-му почалася ера комфортної нейрохірургії, коли фахівці обласної клінічної лікарні здобули можливість виконувати практично всі хірургічні операції при захворюваннях головного та спинного мозку, периферійної нервової системи.

– Є багато тяжких хворих із ураженням судин головного мозку – з інсультами, – говорить завідувач відділення, заслужений лікар України Валерій Аксьонов. – Раніше ми могли їх оперувати лише відкритим способом, тобто із трепанацією черепа. Але не всім такі операції показані. Тих, кому не можна було виконати відкриті операції, ми були змушені відправляти до Києва. Але часто пацієнти, які перенесли інсульт, до столиці просто не доїжджали… На сьогодні ж устаткування відділку не поступається устаткуванню НДІ нейрохірургії ім. Рамаданова в Києві.

У приймальному відділенні лікарні стоїть ком­п’ютерний томограф, який дає 16 проекцій за одне обстеження. Тобто лікар одержує унікальну можливість максимально візуалізувати проблеми хворого, з якими доведеться боротися. Наприклад, при обстеженні головного мозку видається 364 зрізи менше, ніж за хвилину.

Наприкінці 2009 року у відділенні з’явився нейроангіограф, який дав змогу виконувати обстеження судин головного мозку. У 2010 році їх зроблено близько двохсот. З’явилася змога виконувати операції ендоваскулярно, тобто закритим способом. Крім того, мікроскоп і один із найсучасніших наркозно-дихальних апаратів, придбаних коштом лікарні та обласної ради, дали змогу значно підвищити якість і відкритих втручань. Вони стали у буквальному значенні ювелірно точними.

Слід відзначити, що мікроскоп дав змогу провадити операції при пухлинах головного мозку у важкодоступних місцях. Раніше, до 2010 року, вони вважалися неоперабельними, і пацієнти гинули.

Істотно розширила можливості нейрохірургів і мобільна рентген-установка. При переламах хребта, пухлинах спинного мозку раніше їм доводилося робити по декілька знімків, щоб визначитися, який етап операції пройдено. Це надто зволікало процес – операція могла тривати 5-7 годин. Зараз – лише півтори-дві години. Мобільна рентген-установка дозволяє хірургам бачити все, що відбувається під час операції. Вони можуть входити в уражені та зруйновані хребці, вводити в них спеціальний цемент, який запобігає руйнуванню хребців, переламам хребта та стисненню спинного мозку. Пацієнти, завдяки цим можливостям, не стають нерухомими інвалідами. Вони можуть ходити, а головне – відчувати себе повноцінними людьми. До безсумнівних досягнень відділення варто віднести мікрохірургічні та ендоскопічні методи видалення гриж міжхребетних дисків. Лише через кілька днів після операції пацієнти йдуть додому.

Валерій Васильович мріє доустаткувати відділення сучасними ультразвуковими аспіраторами для видалення пухлин головного мозку, навігаційною системою, що дозволяє хірургові визначити місце розташування та поширення пухлини, та й виконувати деякі операції на хребті через шкіру.

У відділенні накопичено великий досвід щодо видалення пухлин основи черепа та мозочка, стовбура мозку та гіпофізу.

– Раніше говорили, що такі пухлини призводили до 110%-ої смертності, – веде далі Валерій Васильович. – Бо вмирали практично всі пацієнти та декотрі їхні родичі, що не могли пережити втрати. Тепер же смертність від цієї патології знизилася в рази.

Слухаючи завідувача відділення, який з гордістю говорить про технічні можливості, не можу не сказати й про працівників. Адже без них – досвідчених і грамотних – жодна найсучасніша техніка не дозволила б досягнути таких значних результатів.

Загалом у відділенні працюють 9 хірургів. Один з них – лікар-ординатор Олександр Слободянюк. У нейрохірургії він майже чверть століття, з 1986 року. Його спеціалізація – судинна нейрохірургія.

– Коли мені доводилося обирати професію, нейрохірургія була взагалі чимось загадковим, – згадує Олександр Сергійович. – Хірургію нам викладали, а от про розвиток нейрохірургії переважно лише здогадувалися. Та не святі горщики ліплять… Потихеньку навчався й далі навчаюся – мікронейрохірургії в Києві, у НДІ нейрохірургії ім. Рамаданова, ендоваскулярних методів – у Санкт-Петербурзі.

Говорячи про плани на нинішній рік, Олександр Сергійович мріє більше займатися своєю професійною роботою, менше – паперами. Думає про те, як зробити так, щоб пацієнти у найвіддаленіших закутках області знали: є відділок нейрохірургії в обласній лікарні. І там уміють робити головне – рятувати життя. Що ж, у цьому думки лікарів і нашої редакції збігаються. Тому й було підготовлено матеріал, який ви прочитали.

Автор: Світлана КОМІСАРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту