![]() |
|
![]() |
![]() |
Перший заступник прокурора Одеської області Олександр Мрихин, заступники прокурора області Михайло Чорний та Віктор Товбійчук розповіли на прес-конференції у четвер про підсумки діяльності відомства у 2010 році.
Звіт, здебільшого, складався зі статистичних даних, а статистика, як відомо, річ уперта. Так, за словами Олександра Мрихина, протягом минулого року на Одещині зареєстровано на 15,6% злочинів більше порівняно з попереднім (24623 проти 21300). Рівень злочинності на 10 тисяч населення зріс до 103 злочинів. Збільшилася на 22% кількість тяжких і на 24% середньої тяжкості злочинів, на 55% — крадіжок, на 13% — шахрайств у всіх районах та містах області. Разом з цим можна відстежити і певні позитивні зміни. Зокрема, на 23,4% зменшилася кількість злочинів проти статевої свободи, завдання навмисних тяжких тілесних ушкоджень — на 8,6%, хуліганства — на 6%, незаконного заволодіння транспортними засобами — на 12% і ДТП — на 9%. За словами Олександра Михайловича дещо зріс відсоток розкриття злочинів — на 5%. «Попри це в області залишаються нерозкритими понад дев’ять тисяч злочинів. Серед них — 30 навмисних вбивств, 47 фактів завдання тяжких тілесних ушкоджень, 610 грабежів, 70 розбійних нападів і майже 6000 крадіжок», — підкреслив перший заступник прокурора.
На 5% менше, ніж у 2009-му, скоєно наркозлочинів: близько 2000. Олександр Мрихин навів один з показових прикладів роботи СБУ у цій сфері. Протягом лише липня, нагадав він, було виявлено три факти контрабанди наркотичних засобів в особливо великих розмірах: загалом вилучено майже дві тонни отрути.
Одним з проблемних питань Олександр Михайлович назвав встановлення місцезнаходження зниклих безвісти людей: «На сьогодні розшукуються 306 осіб». Стосовно зниклих дітей, жінок та власників автотранспорту, за його словами, правоохоронці відпрацьовують версії, що вони стали жертвами злочину. Упродовж 2010 року були розшукані 82 зниклі особи.
Виконуючи правозахисну функцію, прокурори Одещини порушили 708 кримінальних справ, понад 80 відсотків з яких вже направлено до суду. За наслідками розгляду документів реагування до відповідальності притягнуто 5920 посадових осіб, у тому числі 780 посадовців органів державного контролю. Відшкодовано понад 148 мільйонів гривень, з них майже 43 мільйони — до бюджету. Судами розглянуто майже 4 тисячі позовів та заяв прокурорів, задоволено позовні вимоги на суму понад 80 мільйонів гривень. Реально виконано рішень судів на суму майже 35 мільйонів.
За минулий рік слідчими правоохоронних органів області направлено до судів 29 кримінальних справ щодо організованих злочинних груп, у тому числі 12 — у сфері економіки. За протоколами про порушення вимог закону «Про боротьбу з корупцією» до відповідальності притягнуто 340 службових осіб. Органи прокуратури у звітний період особливу увагу приділяли виявленню порушень антикорупційного законодавства: розслідувано та передано до суду з обвинувальним висновком 976 кримінальних справ, у тому числі 130 — про хабарництво та 81 — з ознаками корупції. У ході досудового слідства відшкодовано майже 145 мільйонів гривень завданих злочинами збитків.
Розповів Олександр Мрихин і про виявлені факти торгівлі людьми. Торік у регіоні було порушено 4 такі кримінальні справи, 2 з яких вже знаходяться в судах. Обвинувачених у цих справах семеро, шестеро — громадяни України та один — з Арабських Еміратів. Пунктом призначення «живого товару», за словами першого заступника прокурора області, були здебільшого Кіпр, Туреччина, ОАЕ та Німеччина.
Про роботу органів слідчого апарату прокуратури розповів Михайло Чорний. Він запевнив, що злочинам, фігурантами в яких були представники органів влади та місцевого самоврядування, працівники правоохоронних чи контролюючих структур, злочинці, які своїми діями завдали значної шкоди суспільству чи державним інтересам, приділялася особлива увага. За його словами, в минулому році було направлено до судів 109 справ про зловживання і перевищення влади, 118 кримінальних справ за фактами отримання хабарів, 224 — про розкрадання майна шляхом привласнення і розтрати, 175 — щодо злочинів проти трудових та інших прав громадян, 10 — про злочини, вчинені організованими злочинними угрупуваннями, тощо. До судів передано і 45 кримінальних справ за фактами привласнення майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем у великих та особливо великих розмірах.
Окремої уваги заслуговує проблема хабарництва на Одещині. Протягом минулого року до судів направлено 130 справ за фактом хабарництва, з них 118 — за одержання хабарів, інші або давали, або були співучасниками передачі. Так, до кримінальної відповідальності притягнуто депутата Овідіопольської районної ради, який вимагав і отримав 125 тисяч доларів за передачу у власність місця на промтоварному ринку. Це, за словами Михайла Чорного, — найбільший хабар 2010-го. Заступник прокурора зазначив, що хабарі з кожним роком ростуть і 100 доларів — вже не гроші. Певну середню цифру хабара по Одещині він не назвав, та зауважив, що суми зазвичай залежать від рівня посадовця і складності питання, за вирішення якого вимагають гроші.
Щодо злочинів з ознаками корупції, то до кримінальної відповідальності торік притягнуто 19 працівників міліції, 14 податківців, 5 митників, 2 працівники прокуратури, 4 працівники суду, 25 державних службовців та 22 посадові особи органів місцевого самоврядування.
Віктор Товбійчук у свою чергу розповів, що загалом суди Одеської області розглянули близько 17 тисяч кримінальних справ, з них вирок винесено у майже 8 тисячах. Засуджено близько 9 тисяч осіб: за скоєння особливо важкого злочину — 324 особи, тяжкого — 3476, невеликої та середнього ступеня тяжкості — 5153 особи. Багато справ ще знаходяться у судах. «У нас проблема одна, і вона є не тільки в нашому регіоні, а й в інших, — це тривалий судовий розгляд», — підкреслив заступник прокурора. Серед причин такого стану речей Віктор Феодосійович назвав неявку на суд свідків чи підсудних. За його словами, це може бути пов’язане і з тим, що час, проведений на суді, учасникам процесу не оплачується. Часто затягуються суди і шляхом оскарження рішень. Іноді справи, зазначив заступник прокурора, можуть ходити різними судами до десяти років.
На прес-конференції журналісти попросили прокоментувати деякі гучні справи, зокрема і щодо студента-«мажора» Фелікса Петросяна. Олександр Мрихин зазначив, що територіальний та апеляційний суди регіону скасували постанови про порушення кримінальної справи проти юнака, який, нагадаємо, ще в 2008 році скоїв ДТП, в результаті чого постраждало десять автомобілів і загинула одна особа. Прокуратура області направила касацію до Верховного Суду України, однак, за даними Олександра Михайловича, ця касація ще не розглядалася. А щодо розстрілу політика і підприємця Олександра Коробчинського, то розслідуванням справи, порушеної за статтею «навмисне вбивство», займається слідче управління обласного управління міліції. Як розповів Олександр Мрихин, опитано понад 50 свідків злочину, заплановано проведення більше десяти судово-медичних та медико-криміналістичних експертиз. Оскільки по гарячих слідах затримати злочинця не вдалося, створено «потужну оперативно-слідчу групу», повідомив він.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |