ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Ковбасу обіцяють справжню, а за ГМО — відповідальність
27.01.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 8(21178) / Тираж: 8525

Відбулася прес-конференція заступника генерального директора ДП «Одесастандартметрологія» Олександра Смислова, на якій він поінформував про підсумки державного нагляду за дотриманням стандартів, норм і правил при виробництві продуктів харчування.

За його словами, упродовж 2010 року в Одеській області було перевірено майже 350 підприємств, що займаються виробництвом продуктів харчування. Майже третина таких перевірок — позапланові. На 236 підприємствах виявлено різні порушення, видано 214 розпоряджень щодо усунення незначних зауважень, 101 — щодо заборони продукції та 153 — про заборону партії продукції. Олександр Смислов пояснив, що, забороняючи окрему партію товару, «Одесастандартметрологія» дає підприємству можливість привести продукцію у відповідність до державних стандартів. У разі небажання чи неможливості здійснити необхідні заходи випуск певного виду товару забороняється взагалі. Сказати, у виробництві якої продукції виявлено найбільше порушень, чиновник не зміг, зазначивши лише, що порушення є у всіх категоріях. Особливо часто вони стосуються маркування. Він підкреслив, що виробники часом просто не встигають за новими нормами, а іноді не мають технічних чи фінансових можливостей.

Стосовно грошових санкцій, то, за словами Олександра Смислова, торік підприємства Одещини були оштрафовані на 203,9 тисячі гривень, 198 тисяч уже сплачені. Найбільший штраф, приблизно 4 тисячі гривень, довелося сплатити Ізмаїльському винному заводу. На підприємстві вирішили зекономити і розлили вино у пляшки застарілого стандарту. І хоча якість напою не викликала нарікань, підприємству довелося сплатити 25% прибутку від реалізації цієї продукції. Оскільки мова зайшла про вино, заступник гендиректора «Одесастандартметрології» зауважив, що нарікання на якість цього напою від громадян надходять нерідко. Однак перевірки виробників результатів не дають. Як правило, кількість скарг зростає після перепадів температури, я це свідчить, що вино псується в результаті порушення норм його зберігання.

Олександр Смислов розповів, що зараз держпідприємство проводить перевірку виробників ковбасної продукції щодо відповідності їхньої діяльності новим правилам. Під час перевірок питання здебільшого виникають до невеликих підприємств. Добре відомі в регіоні виробники ковбас, як правило, до роботи за новими стандартами готуються заздалегідь. За його словами, на таких підприємствах області, як «Векка» чи «Гармаш», продукцію за новими стандартами почали випускати ще до їх введення в дію.

Не секрет, що майже всі виробники ковбас експлуатують старі і добре відомі назви, як-от «Докторська» чи «Останкінська», тоді як рецептура абсолютно не відповідає нормам виготовлення цих сортів. Так, за новими стандартами, використовувати назву можна лише в тому випадку, якщо рецепт виготовлення ковбаси стовідсотково відповідає ДСТУ. Всім виробам, які стандартам не відповідають, доведеться шукати нове ім’я. Назви зразка «Останкінська-нова» чи «Докторська-екстра» відтепер теж поза законом.

Дещо новеньке з’явилося і в законі про ГМО. Там, нарешті, прописали заходи реагування на порушення правил маркування продуктів. Скажімо, раніше за відсутність інформації про вміст ГМО до виробників штрафні санкції не застосовувалися. Олександр Смислов розповів, що сьогодні перевірити продукт на наявність модифікованих організмів в Одесі можна в кількох лабораторіях і вартість такої перевірки складає від 200 до 400 гривень. І хоча проведені впродовж 2010-го лабораторні перевірки жодного разу не виявили ГМО в продукції, маркування «Без ГМО» іноді нічим не підтверджене. «Власники торговельних підприємств часто не можуть надати документи, які свідчать, що продукти пройшли необхідні для такого маркування перевірки», — зазначив заступник гендиректора «Одесастандартметрології».

Автор: Людмила ІВАЩЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту