![]() |
|
![]() |
![]() |
У вівторок розпочалася восьма сесія Верховної Ради, яка відповідно до календарного плану має тривати до 8 липня.
ВИСТУПАЮЧИ в парламенті з нагоди відкриття сесії, Президент Віктор Янукович закликав всіх політиків об’єднатися заради проведення реформ та модернізації країни. «Глибоко переконаний, що нам необхідно назавжди перегорнути сторінку протистояння. Політики, безумовно, можуть мати різні погляди на ідеологію, політичний устрій або економічну політику, але є проблеми, які не мають партійності, — бідність і безробіття, неефективна економіка, нереформовані Збройні сили, збіднілі лікарні та школи, корупція. Вирішення цих проблем — спільна державна справа всіх без винятку політичних сил, які вважають себе патріотами своєї країни», — сказав глава держави. Він також висловився за проведення національного «круглого столу» за участю всіх політичних сил для налагодження діалогу. Віктор Янукович зауважив, що основним завданням Верховної Ради у 2011 році є законодавче забезпечення здійснення реформ. «Ми повинні зробити все, щоб люди не на словах, а на власному щоденному житті відчули, що реформи проводяться заради них, заради наших дітей, заради майбутнього країни. Наше загальне завдання — зробити необхідні реформи якомога менш болісними для суспільства, довести на практиці результативність нашої боротьби з корупцією на всіх рівнях», — додав він.
Зі свого боку Голова Верховної Ради Володимир Литвин закликав тих, хто не підтримує реформи, ініційовані Президентом Віктором Януковичем, не заважати їх проведенню. Він також висловив думку, що кожен депутат повинен підвищити планку своєї професійної, політичної та моральної відповідальності.
Не має наміру об’єднуватися із фракціями більшості, зокрема з фракцією Партії регіонів, у процесі проведення реформ фракція «Блок Юлії Тимошенко—Батьківщина». «Я думаю, кожен почув, що і Президент, і спікер заради одного закликали об’єднатися — щоб пролонгувати строк повноважень цього парламенту, щоб прийняти антинародне рішення щодо пенсійної реформи, реформи трудового законодавства, мовної реформи, реформи освітніх програм. Я думаю, навколо цього ні нація, ні країна ніколи не об’єднається», — сказав журналістам заступник голови БЮТБ Сергій Соболєв, додавши, що заява влади про намір провести «круглий стіл» з опозицією є нещирою.
У свою чергу фракція блоку «Наша Україна — Народна самооборона» закликала більшість у Верховній Раді підтримувати законодавчі ініціативи депутатів, що представляють парламентську меншість. «Наша фракція закликає парламентську більшість згадати нарешті про інтереси держави й підтримувати рішення, які пропонує меншість з огляду на один простий принцип: їх користь для країни», — заявив лідер фракції «НУ — НС» Микола Мартиненко.
На думку депутата, діяльність більшості ВР звелася до автоматичного натискання кнопок за ініціативи, запропоновані владою. «У результаті цього кнопкодавства з’являються закони, що просто шкодять суспільству... На жаль, законопроекти меншості демонстративно ігноруються, їх відхиляють, не обговорюючи, і навіть не читаючи», — додав Микола Мартиненко. За його словами, протягом попередньої сьомої сесії Рада схвалила тільки 13 законопроектів, запропонованих депутатами з опозиції. «Це 2 відсотки від всіх проектів законів, які пачками штампує більшість», — обурився парламентар.
ТИМ ЧАСОМ більшість (з допомогою частини нардепів, що входять до опозиційних фракцій), як і передбачалося, насамперед подбала про те, щоб подовжити повноваження як для себе, коханих, так і для Президента, закріпивши зміни у Конституції щодо строків проведення виборів.
Отож відповідно до волі 310 народних депутатів (до речі, Володимир Литвин ще напередодні знав і називав цю цифру) вибори до Верховної Ради мають відбутися в останню неділю жовтня 2012 року, а Президента — в останню неділю березня 2015-го. «За» проголосували: 180 депутатів із фракції Партії регіонів, 7 — «Блок Юлії Тимошенко — Батьківщина», 41 — «Наша Україна — Народна самооборона», 25 — Комуністичної партії, 20 — Народної партії та 37 позафракційних.
Таким чином термін повноважень парламенту збільшився з 4 до 5 років. Так само з 4 до 5 років подовжився і строк повноважень обраних на чергових виборах депутатів Верховної Ради Криму, місцевих рад і сільських, селищних та міських голів.
Нагадаємо, після прийняття Конституційним Судом рішення про повернення Конституції в редакції 1996 року виникла дискусія про те, коли повинні пройти чергові парламентські вибори, оскільки редакція Основного Закону 2004 року передбачала, що чергові вибори ВР проводяться в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень парламенту, а за Конституцією 1996-го — в останню неділю березня четвертого року повноважень. Опозиційні сили виступали за проведення чергових парламентських виборів у 2011 році.
Внесені зміни до Конституції втішили голову фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, який заявив: «Ми зробили те, що протягом багатьох років намагалися зробити інші, але в них це не виходило. Ми зістикували в Конституції строки повноважень депутатів місцевих рівнів, мерів міст, депутатів Верховної Ради і виборів Президента. І тепер у Конституції буде нормою, що всі обираються на 5-річний строк».
Прийняте рішення, впевнений Голова Верховної Ради Володимир Литвин, внесе стабільність у життя України.
Такими змінами в Основний Закон нардепи його ж і порушили, впевнені у БЮТБ. «Це вже черговий раз, коли парламент, голосуючи за Конституцію, порушує саму Конституцію, 84 статтю. Принаймні 25 осіб, які натиснули кнопки «за», не були присутні в сесійному залі... Голосування проходило, прямо порушуючи навіть не регламент, а Конституцію України», — сказав Сергій Соболєв. А ще, на його думку, внесені зміни в Основний Закон убезпечили депутатів, які не впевнені у своїй електоральній підтримці, від проведення виборів у березні. «Що вирішили ці зміни? Вони тільки врятували ту більшість, що є, від реальної оцінки, яку їм виставив би український народ уже на виборах 27 березня», — додав він.
До речі, фракція «Блок Юлії Тимошенко—Батьківщина» виключила зі свого складу сім депутатів, які проголосували за внесення цих змін у Конституцію. Це, зокрема, Олег Бабаєв, Руслан Богдан, Анатолій Семинога, Антон Яценко, Віктор Павленко, Павло Мовчан та Іван Куровський.
Народний депутат, лідер Європейської партії Микола Катеринчук переконаний, що внесені парламентом зміни до Конституції не мають юридичних підстав, а є винятково політичним кроком. «Сьогодні в парламенті відбулися банальні торги між народними депутатами й Президентом. В обмін на збереження своїх мандатів вони незаконним чином продовжили повноваження Президента України», — підкреслив Микола Катеринчук.
Внесення парламентом змін до Конституції спрямовано на узурпацію влади в країні. У цьому впевнений народний депутат, лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк. «Продовження Верховною Радою своїх повноважень на рік є ще одним яскравим прикладом справжніх цілей нинішньої влади — узурпація повноважень і повна приватизація країни».
Змінити ситуацію у державі слід шляхом проведення позачергових виборів парламенту й Президента, вважають у НРУ. «Народний Рух України закликає парламентську опозицію дійти політичного консенсусу й домогтися проведення дострокових парламентських і президентських виборів. Ми повинні зробити все можливе, щоб повернути державу в правове поле», — сказано у заяві цієї партії.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |