ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Верховенство права чи ерозія демократії?
05.02.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 11(21181) / Тираж: 8525

Президент Європейського парламенту Єжи Бузек на конференції «Збираючи широку Європу після Лісабонської угоди», яка відбулася у четвер у Брюсселі (Бельгія), висловив стурбованість згортанням свобод в Україні та тенденцією до кримінального переслідування опозиційних політиків.

«Україна була кращим студентом… у регіоні два роки тому. Тепер це не так. Я стурбований погіршенням ситуації щодо свободи слова і свободи ЗМІ», — цитують інформагентства президента Європарламенту.

Говорячи про Україну, він також висловив занепокоєність у зв’язку з тенденцією, що проявилася останнім часом, до кримінального переслідування опозиційних політиків. «Це ставить питання щодо незалежності судової системи та прозорості верховенства права», — сказав Єжи Бузек, висловивши при цьому сподівання, що ситуація в Україні зміниться і країна повернеться «на правильний шлях».

Нагадаємо, що на початку лютого на запрошення европарламентарів до Брюсселя мала приїхати Юлія Тимошенко, зокрема і для зустрічі з Єжи Бузеком. Але Генпрокуратура не дала екс-прем’єр-міністрові, проти якої, як повідомляли «Чорноморські новини», порушено кримінальні справи, дозволу на виїзд за кордон. Мотив: час поїздки збігся із запланованими раніше слідчими діями, а також занепокоєння, що після поїздки до Брюсселя Юлія Тимошенко могла не повернутися (намір втекти за кордон сама Тимошенко категорично спростовує).

Як повідомила прес-служба БЮТ, посилаючись на телефонну розмову між Єжи Бузеком та Юлією Тимошенко, президент Європарламенту назвав ситуацію, що склалася в Україні, неприпустимою та висловив жаль, що екс-прем’єр-міністр не змогла приїхати до Брюсселя. «Зараз в Україні відбувається абсолютно вибіркове застосування кримінального правосуддя владою. Це стосується і справи проти вас. Це є неприпустимим у демократичній країні», — цитує прес-служба БЮТ слова президента Європарламенту.

У відповідь Юлія Тимошенко сказала: «В Україні відбувається ерозія демократії, яка сьогодні поглиблюється. Я і партія, яку я очолюю, докладаємо всіх зусиль, щоб Україна залишилися на шляху демократії та європейської інтеграції».

Відмову української влади надати дозвіл лідерці партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко здійснити поїздку до Брюсселя нищівно розкритикував і президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс. «Я дуже розчарований рішенням української влади заборонити візит Юлії Тимошенко до Брюсселя, але я також зовсім не здивований таким розвитком подій, адже він є ще одним підтвердженням висловленої ЄНП критики щодо ескалації авторитарної практики чинної адміністрації», — заявив Вільфред Мартенс. Він також наголосив, що «без упередженого ставлення до слідчого процесу, зрозуміло: українська влада погано розуміє європейські цінності та обрала шлях політики сили, яка нагадує часи до Помаранчевої революції».

Про стурбованість американського уряду, яка виникає у зв’язку зі справою, порушеною проти екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, заявив у четвер у Брюсселі заступник помічника Держсекретаря США, що відповідає за відносини з Росією, Україною, Молдовою та Білоруссю, Деніел Рассел. «І, хоча, повірте, все міжнародне співтовариство, включаючи США, підтримує боротьбу з корупцією, уряду України треба бути дуже обережним у питанні, що стосується вибіркового переслідування, зокрема опозиційних політиків», — сказав він.

Іншої думки дотримується Президент Віктор Янукович, який, перебуваючи з візитом у Польщі, запевнив, що для українського правосуддя не має значення, до якої політичної сили належить порушник закону. «Для правосуддя не має жодного значення, якого кольору прапор, до якого належить та чи інша людина, яка порушила закон, до якої церкви вона ходить або якої національності», — цитує ВіВіСі Віктора Януковича.

Зі свого боку заступник голови Адміністрації Президента Ганна Герман зауважила, що українська влада хотіла б мати потужних опонентів. «Ми зацікавлені мати сильну, розумну і авторитетну опозицію. А не опозицію, яка живе ілюзіями, яка марить», — сказала вона.

А тим часом в Україні, за даними УНІАН, порушено 18 кримінальних справ проти опозиційних політиків і членів попереднього уряду. Більше того, у п’ятницю українські ЗМІ поширили інформацію про чергові факти переслідувань опозиційних полі­тиків та їхніх родичів.

Так, в інтерв’ю «Газеті по-київськи» екс-міністр економіки Богдан Данилишин, проти якого в Україні також порушено кримінальну справу і якому Чехія надала політичний притулок, заявив, що його українському адвокатові в прокуратурі відмовляються показувати документи щодо порушеної справи. Більше того, за словами Богдана Данилишина, за­знають тиску його рідні. «Сестра, яка працювала головним фахівцем в управ­лінні гуманітарної політики Кабміну, вже отримала попередження про звільнення. Чому — невідомо», — сказав він. А ще повідомив, що влада ліквідувала й Раду з вивчення продуктивних сил, де він був директором. «До речі, — підкреслив Богдан Данилишин, — це одна з найстарших інституцій НАНУ, створена ще 1919 року академіком Вернадським. До цього раду ліквідовували лише раз — у 1937-му при Сталіні, а її членів репресували».

Через дітей, схоже, хтось намагається тиснути і на голову Верховного Суду України Василя Онопенка. На сайті «Дзеркало тижня, Україна» повідомляється, що Генпрокуратура порушила кримінальну справу стосовно його молодшої дочки з чоло­віком. Слід нагадати, що чоловіка старшої дочки Василя Онопенка заарештували ще в грудні. Зараз це затримання оскаржене в Європейському суді з прав людини.

Втім, глава нашої держави, перебуваючи у Польщі, запевнив: «Верховенство права в Україні буде працювати. Я впевнений у цьому». Віктор Янукович підкреслив, що винятково правосуддя повинно визначати провину тієї чи іншої людини: «Правосуддя розставить, як то кажуть, усі крапки над «і».

А про те, які «крапки» розставляють суди, зокрема у нас, на Одещині, дуже промовисто висловився цими днями Едуард Матвійчук. Як повідомив сайт «Думская.net», на думку голови облдержадміністрації, головною проблемою Одещини є «наявність серед суддів своїх олігархів». «Едуард Матвійчук вважає, що такі судді нагромадили власні капітали завдяки схемам, що дозволяють ухва­лювати незаконні рішення. Більшість олігархів в Одеській області — це судді. Вони приймають незаконні рішення, наприклад, у сфері земельних відносин, а потім стають власниками ресторанів, магазинів, акціонерами підприємств», — йдеться у повідомленні цього сайта.

Автор: Підготував Олег СОКІЛ.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту