![]() |
|
![]() |
![]() |
Можливо, зовсім скоро, а точніше вже 16 лютого, доля пенсійної реформи буде вирішена. І поки ще не пізно, по всій країні, зокрема й на Одещині, йде її обговорення. Скажімо, в середу прес-центр ІА «Міст-Одеса» запросив на прес-конференцію з гамлетівським питанням: «Пенсійна реформа: бути чи не бути?». Відповідь на це та інші питанням шукали директор Одеського обласного центру зайнятості Ірина Муравіна, заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області Тетяна Яворська та головний фахівець з правової роботи Федерації профспілок в Одеській області Юрій Озеров.
Першою про необхідність пенсійної реформи говорила Тетяна Яворська. Вона розповіла, що хоч пенсії на Одещині виплачуються без затримок, робити це стає дедалі складніше. За її словами, дефіцит Пенсійного фонду в 2009 році складав приблизно 30 мільярдів гривень, в 2010-му — ця сума становила понад 26 мільярдів, а в 2011-му — сягне десь 20 мільярдів гривень. Лише в лютому, аби розрахуватися з 656 тисячами пенсіонерів Одещини, необхідно 760 мільйонів гривень. «Надходження в Пенсійний фонд не дають можливості забезпечити той рівень розміру пенсій, який заробляють наші громадяни», — зауважила Тетяна Яворська. Пенсійна реформа, на її думку, не лише здатна вирішити проблеми з дефіцитом ПФУ, а й виправити диспропорцію між максимальною та мінімальною пенсіями. Наступний же етап реформи, тобто перехід на накопичувальну систему розрахунків, за словами посадовця, дасть змогу забезпечити гідний рівень життя пенсіонерів. (Детальніше з її позицією можна ознайомитись в попередньому номері «Чорноморських новин»).
Наступний промовець, Ірина Муравіна, підійшла до обговорення питання прес-конференції з іншого боку. Пенсійна реформа, впевнена, має супроводжуватися реформуванням освіти, охорони здоров’я та інших сфер. «Пенсійну реформу не можна проводити окремо від інших», — наполягає Ірина Муравіна. Щодо впливу пенсійної реформи на зайнятість населення, тут також є певні проблеми. Безробітні передпенсійного віку, за словами керівника обласного центру зайнятості, потребують особливого захисту. Працівники центру проводять бесіди з роботодавцями з цього приводу, і все ж у більшості вакансій зазначено вік «до 45». Звісно, бувають винятки. Так, розповіла фахівець, нещодавно їй зателефонували і попросили знайти лікарів не молодше 40 років. Це свідчить, що, принаймні в певних сферах, як-от охорона здоров’я, потенційних працедавців більше цікавлять знання і досвід, а не вік. Ірина Муравіна також припустила, що проблема не лише в небажанні брати на роботу передпенсійників, а й у певній інертності старших людей. Так, лише 5 відсотків із 4,5 тисячі громадян цієї категорії минулого року погодилися піти на підвищення кваліфікації заради отримання роботи.
Юрій Озеров також вважає, що пенсійну не можна проводити без супровідних реформ. Неможливо приймати її таким чином і в такому вигляді, як зараз запропоновано урядом. Про позицію Федерації профспілок України, озвучену Юрієм Озеровим на прес-конференції, «Чорноморські новини» вже також повідомляли. Але якщо коротко нагадати, то у Федерації профспілок упевнені: реформу не можна впроваджувати такими темпами. Неприйнятними там вважають і певні норми запропонованих змін, зокрема підвищення пенсійного віку. Побороти дефіцит Пенсійного фонду можна іншим шляхом: необхідно рівень оплати праці, а відповідно і наповнення ПФУ, зробити адекватним. Не менш важливо й ужити заходів щодо легалізації зайнятості та заробітної плати. Тут, на думку Юрія Озерова, приховані такі кошти, які дозволять розв’язати проблеми Пенсійного фонду без болісних реформ.
Відкриттям для багатьох присутніх на прес-конференції стали продемонстровані головним фахівцем з правової роботи Федерації профспілок розрахунки пенсії за новими нормами. Так, шляхом зміни системи розрахунків пенсії… зменшаться! За словами Юрія Озерова, розмір пенсії жінки з 35-річним страховим стажем зменшиться з 1057,5 гривень до 860,1 гривні. На запитання журналістів, яка категорія людей у разі запровадження реформи постраждає найбільше, він відповів коротко і ясно: «Абсолютно всі».
Стосовно ж громадського обговорення, в яке людям не дуже віриться, Тетяна Яворська запевнила: всі пропозиції та зауваження громадян, висловлені і в усній, і в письмовій формі, передаються до Києва. І, можливо, саме завдяки величезній їх кількості реформу все ж збираються доопрацьовувати. Серед найрозповсюдженіших заступник начальника управління Пенсійного фонду Одещини назвала нарікання на порядок нарахування пенсій. У багатьох до 2000 року заробіток був нормальний, а от у кризові роки — малий, якщо й не відсутній взагалі. І той факт, що при нарахуванні пенсійних виплат братимуть до уваги зарплату останніх років, — людей бентежить. Звісно, незадоволені громадяни і збільшенням віку виходу на пенсію, і збільшенням необхідного стажу для отримання мінімальної пенсії. А декому не до вподоби запровадження десятикратної одноразової виплати при виході на пенсію вчителям, лікарям, артистам тощо.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |