![]() |
|
![]() |
![]() |
У календарях усіх країн 4 лютого позначене як Всесвітній день боротьби проти раку. У такий спосіб увага світової спільноти прикута до теми профілактики раку та підвищення рівня життя людей, які перехворіли на нього.
Говорити про це тяжко. Однак треба, адже сьогодні тисячі людей долають цю складну недугу, а ще скільки довкруж них рідних, близьких і знайомих переймаються тим болем і тривогами, підтримують недужих, часто віддаючи все, що мають, аби лише рідна, дорога людина одужала.
Онкологічні захворювання, стверджують фахівці, не знають кордонів, не різнять людей ні за расами, ні за статтю. Це біда людства, яке силою науки та практичної медицини не полишає нас надії ось-ось віднайти ліки від згуби. Треба вірити, що вже скоро буде успіх. Він нам дуже потрібен.
В інформації, поданій прес-службою МОЗ України, говориться, що в нашій державі щороку на рак захворює понад 160 тисяч осіб. Щоденно в Україні діагностується 442 нових випадки раку, або 18 — щогодини. Медичні аналітики припускають, що ризик захворіти на рак впродовж життя в Україні має кожен третій-четвертий чоловік та кожна п’ята-шоста жінка. Станом на 1 січня 2011 року на обліку онкологічних установ України перебувало понад 960 тисяч онкохворих, в тому числі 5,5 тисячі дітей.
Якщо говорити про Одещину, то, за інформацією головного лікаря обласного онкологічного диспансеру Миколи Добровольського, станом на 1 січня на обліку в закладі перебувало понад 58 тисяч осіб, більше 30 тисяч із них — одесити. Вже цього року в Одесі чотирьом тисячам громадян діагностовано рак. У структурі захворюваності найбільше випадків раку шкіри (до 16%), раку молочної залози (12%), раку легенів (до 10%).
Медична статистика переконує, що рівень захворюваності на рак міського населення України на 15 % вищий, ніж сільського.
Серед можливих причин виникнення онкопатологій медики називають неправильне харчування, куріння, не вилікувані вірусні інфекції, зловживання алкоголем, несприятливий для здоров’я стан довкілля, спадковість.
Ми вимушені відкрито говорити й про непоправні людські втрати, спричинені хворобою. У нашій державі щодня від раку помирають 239 осіб, або 10 — щогодини.
Втім, маємо й обнадійливий факт: з року в рік простежується тенденція до зниження смертності від раку. Так, за останні п’ять років показник смертності зменшився на 1,6 відсотка, що обумовлено поліпшенням діагностично-лікувального процесу.
Діагноз «рак» — не вирок. Запорука подолання хвороби полягає у її виявленні на ранніх стадіях, адже якщо хворобу «впіймано» на 1 — 2-й стадіях, то майже в 100% випадків гарантується одужання. Було б неправильним сказати, що приречені й ті, хто долає запущені стадії недуги. Шанс на порятунок має кожен. Щоправда, при запущених формах раку лікування стає набагато тривалішим і затратнішим.
Мережа онкологічних лікувальних закладів МОЗ України станом на 1 січня представлена 46 онкологічними закладами та Національним інститутом раку. В нашій області діє комунальна установа «Одеський обласний онкологічний диспансер». При кожній місцевій районній та міській лікарнях працює лікар-онколог, який приймає пацієнтів в обладнаному онкокабінеті. Маємо досвідчених хірургів-онкологів, онкодіагностів, маємо необхідне обладнання для діагностики та лікування недуги. Основний же профілактичний акцент робиться на організацію профоглядів, на масово-роз’яснювальну роботу серед людей.
Державна політика у сфері охорони здоров’я щодо задоволення потреб населення у спеціалізованій онкологічній допомозі керується Програмою боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року, діє й програма «Дитяча онкологія». Маємо обласну та районні програми боротьби з раком.
Щоправда, сьогодні, зважаючи на бюджетний дефіцит, рівень забезпечення засобами для лікування онкологічних хворих, передбачений програмами, як такий, що покриває всі витрати бюджетними грішми, у більшості областей (у нашій також) не перевищує 50% від потреби, тому основний фінансовий тягар на придбання необхідних ліків все ж лягає на плечі хворого та його родини.
Медики запевняють, що стандарти діагностики та лікування онкологічних хворих постійно переглядаються й оновлюються, що наука просувається далі. Допоки ж для кожного з нас загроза захворюваності на рак залишається великою, тож найпершим порятунком можуть стати рання діагностика та здоровий спосіб життя.
Віри й найшвидшого одужання кожному, кого зачепила хвороба, витримки й сили тим, хто бореться за своїх рідних і близьких!
За матеріалами, наданими редакції Одеським обласним центром здоров’я, підготувала Ніна ЗАЛЕВСЬКА
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |