![]() |
|
![]() |
![]() |
Навчаючись, діляться знаннями
Триває цикл нарад-навчань, які провадять голова райради Євдокія Байдиш та голова райдержадміністрації Олексій Вовк з селищними та сільськими головами, секретарями, бухгалтерами та землевпорядниками. На них провідні спеціалісти державних установ та організацій знайомлять представників органів місцевого самоврядування зі змінами у чинному законодавстві та багатьма питаннями, які майже щодня доводиться вирішувати у процесі роботи.
Так, на недавньому зібранні про зміни до Закону України «Про державний реєстр виборців» поінформувала присутніх начальник відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації Оксана Момонт. Вона акцентувала увагу на тому, що, починаючи з 7 січня поточного року, набирає чинності стаття 22 «Порядок періодичного поновлення персональних даних Реєстру», згідно з якою селищні та сільські ради щомісяця надаватимуть дані про своїх виборців. Також реєстратор порушила питання щодо юридичного узаконення назв сільських вулиць. Цю роботу в районі провели лише на території Троїцької сільської ради. Розпочато її в селах Познанка-Перша, Познанка-Друга та Покровка. У решти сільських рад відсутні найменування вулиць, провулків та нумерація будинків. Це, в свою чергу, унеможливлює ведення персоніфікованого обліку громадян належним чином.
Про роботу виконавчих комітетів сільських, селищних рад із звертаннями громадян присутнім розповів начальник загального відділу апарату райдержадміністрації Віктор Олійник.
Головний спеціаліст відділу економіки райдержадміністрації Леонід Головаченко надав вичерпну інформацію про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами органів місцевого самоврядування.
Докладно зупинилася на декларуванні доходів громадян та резервах наповнення місцевих бюджетів начальник відділу оподаткування доходів фізичних осіб Любашівської МДПІ Тетяна Богдан. Вона повідомила, що за підсумками 2010 року підрозділами оподаткування фізичних осіб забезпечено надходження до бюджету у сумі понад 13,6 мільйона гривень. Від плати за землю додатково надійшло близько мільйона гривень. Завдяки податку з доходів фізичних осіб від оренди земельних паїв, який перерахували фермери, вдалося мобілізувати 2,2 мільйона гривень.
Щодо резервів наповнення бюджету, то в районі зареєстровано понад 1,5 тисячі одноосібників, які самостійно обробляють свої наділи, але не декларують свої доходи. Наприклад, торік лише 261 землекористувач задекларував доходи, сплативши з своїх прибутків майже 20 тисяч гривень.
Також одним з головних напрямів роботи податківців є робота з підприємствами, котрі виплачують заробітну плату нижче мінімальної. За звітними даними, допустили такі порушення на 78 підприємствах. З їхніми керівниками проведено відповідну роботу.
Потребує врегулювання основний бюджетоутворюючий платіж — плата за землю, що формується із земельного податку та орендної плати. Всі аспекти цієї злободенної теми озвучила податківець Тетяна Кирган. Вона акцентувала увагу на основних завданнях, які стоять перед керівниками органів місцевого самоврядування щодо врегулювання земельних відносин з усіма землекористувачами.
Традиційно на цих нарадах надається слово кільком селищним і сільським головам, які детально розповідають про свою роботу, діляться проблемами і надбаннями.
Першому слово було надано Зеленогірському селищному голові Анатолію Бевзенку, який зазначив, що у нього більше проблем, ніж досягнень. А всі біди селища пов’язані із закриттям у 2006 році Заплазького цукрового заводу. Люди в пошуках роботи змушені покидати насиджені місця. Лише наприкінці минулого року вдалося, завдяки коштам з обласного бюджету, вирішити проблему із забезпеченням жителів містечка якісною питною водою, частково відремонтувати дороги, а за власні – дитсадок. Невирішеними залишаються опалення Будинку культури, благоустрій території, тощо. Вся надія – на нових власників цукрового заводу, які обіцяли відновити роботу головного бюджетоутворюючого підприємства району у нинішньому році.
Більш оптимістичним був виступ Новоселівського сільського голови Ганни Головаченко. Так, в селах сільради зареєстровано більше народжень, ніж смертей, в дитсадках сіл Новоселівка і Демидівка налагоджено водогони, переукладено угоди із землекористувачами. Незважаючи на відсутність автотранспорту, працівники сільради регулярно проводять прийом громадян у селі Демидівці. Одна з найбільш гострих проблем – ремонт вкрай понівеченого тракту Любашівка – Новоселівка. Викликає занепокоєння подальша діяльність дитсадків: сільським малюкам в них вже затісно, їх потрібно розширювати. Обговорюючи тему, Г. Головаченко запропонувала Демидівську ЗОШ І-ІІ ст. і Новоселівську ЗОШ І-ІІ ст. переобладнати у школи-дитсадки, що в подальшому вбереже їх від закриття.
Щоденно контролює надходження платежів до місцевого бюджету Троїцький сільський голова Віктор Бондаренко. Завдяки такому підходу сільрада щороку перевиконує всі пункти бюджетних потоків, а головне – раціонально використовує отримані кошти, зокрема для дитсадків та фельдшерсько-акушерських пунктів. Тим більше, що територія громади охоплює 5 сіл з усією соціально-культурною інфраструктурою. Разом з тим, наприкінці минулого року на сільрадівський баланс була передана ще й Троїцька школа-дитсадок, де виховується і отримує початкову освіту дітвора з кількох навколишніх сіл. Як зазначив Віктор Бондаренко, перше, що він зробив, це врегулював роботу педагогічного колективу. Відтепер вчителі і вихователі отримують зарплату в сільраді. Але, за словами Віктора Митрофановича, він не буде економити на дітях. За розрахунками бухгалтерії, на повноцінне утримання однієї дитини з урахуванням заробітної плати персоналу школи-саду витрачатиметься 10 тисяч гривень. Кошти немалі, зважаючи на те, що взимку тут навчається двадцять малюків, а влітку і того більше. Вихід з цієї ситуації сільський голова бачить у тісній співпраці з міцними фермерськими господарствами та підприємцями. Правда, з ремонтом розбитих сільських доріг все ж повинна допомогти держава. Власними силами жодній сільраді з цією проблемою не справитися.
Переймається відкриттям дитячого садка Ясенівський сільський голова Василь Герасименко. Сьогодні в селах Ясенове-1 і Ясенове-2 мешкає 163 дошкільняти. Вже виготовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію будівлі. Є надія, що найближчим часом цей проект буде профінансовано з обласного бюджету.
А щоб забезпечити належне дошкільне виховання шестирічок, за рахунок сільської ради при школі було відкрито групу для 15 дітей. Проте благим намірам сільського голови завадила санстанція. Нині дошкільнята навчаються азів наук лише три години на день…
Василь Герасименко також розповів, що в останні роки кошти, отримані від транспортного збору, використовувалися на ремонт доріг. Нинішнього року його скасовано, тож головним джерелом залишається земельний податок. Вирішенням земельних питань в сільраді приділяється велика увага.
У свою чергу, заступник голови райради Тетяна Мовчан розповіла присутнім, що район вперше залучено до співпраці з проектом ЄС та ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», і кожна громада може запропонувати свій мікропроект.
Після перегляду рекламного кінофільму голова райради Євдокія Байдиш додала, що таким чином, маючи лише невеликі кошти, можна вирішити проблеми з благоустроєм села. За останні два роки в багатьох районах області таким чином було завершено 45 мікропроектів: ремонт шкіл, дитсадків, ФАПів, спорудження водопроводів тощо.
Насамкінець наради голова райдержадміністрації Олексій Вовк зауважив, що «під лежачий камінь вода не тече», тому кожен сільський голова повинен проявляти ініціативу, адже від цього залежить розвиток кожної сільської ради, кожного села. Є чимало резервів, які потрібно задіяти, щоб поповнити бюджети сільських рад. Насамперед, це дотримання належного контролю щодо ведення правовстановних документів на земельні ділянки, вчасні і в повному обсязі розрахунки за оренду земельних паїв, ефективне використання земельних ресурсів, нарахування та сплата прибуткового податку з доходів фізичних осіб, дотримання орендарями угод про соціальне партнерство, легалізація робочих місць тощо.
Юрій ФЕДОРЧУК, власкор «Одеських вістей», Любашівський район
Що зароблять – те й матимуть
Сказано так про наповнюваність бюджетів місцевих рад, які цього року, в основному, залежать від власних надходжень. Скажімо, десятки разів пропонувала затвердити депутатам Малігонівської сільської ради доходи і видатки бюджету сільський голова Любов Іванівна Ясніцька. Різними були щоразу суми надходжень і витрат, але для того, щоб вкластися в кошторис використання сільського гаманця, обов’язково отримували малігонівці дотацію з районного бюджету. А цього року дотації не передбачено зовсім – бюджет сформовано на основі прийнятого нещодавно Верховною Радою Податкового кодексу.
– Справді, – стверджує Любов Іванівна, – будемо бажати успіху нашим платникам податків у реалізації всіх їх добрих справ, виконанні зобов’язань перед бюджетом.
Якщо заплановане виконають, то буде все гаразд. Насамперед, для мешканців Малігонового, Копійкового та Володимирівки, які чекають від місцевої влади конкретних дій з реалізації плану соціально-економічного розвитку населених пунктів, поліпшення якості сільського життя.
Збільшення власних надходжень очікується, передусім, від земельного податку. Його раніше надходило до сільського бюджету 60 відсотків від перерахованої землекористувачами суми, нині ж – всі 100 відсотків. Найбільше коштів мають перерахувати ТОВ «Ольга» та ПП «Альфа-ком», які обробляють значні земельні площі. Ці ж сільгоспформування, разом з деякими іншими підприємствами, організаціями, установами, формують доходну частину місцевого бюджету за рахунок податку з доходів фізичних осіб. Ця стаття в бюджеті, має скласти понад 100 тисяч гривень.
Сталися зміни й у видатковій частині бюджету. Два фельдшерсько-акушерські пункти, у Копійковому та Малігоновому, віднині фінансуватиме районний бюджет, а торік на сільську медицину у сільській раді використано понад 60 тисяч гривень. Тож, можна більше коштів затрачати на інші потреби? Безумовно, що так. В цьогорічному бюджеті заплановано більше, ніж торік, на матеріальну допомогу соціально незахищеним сільчанам, виділено кошти на підвезення дітей до школи. Така стаття видатків у місцевому бюджеті з’явилася вперше, раніше це важливе питання вирішувалося з допомогою спонсорів. Щодня із Затишшя до Копійкового приїжджає шкільний автобус, і 22 школярики вирушають до навчального закладу села із сусіднього району.
Володимир КАНЕВСЬКИЙ, Ширяївський район
До Визирки по досвід
У селі Визирка пройшов виїзний семінар-практикум за темою «Роль державно-приватного партнерства у соціально-економічному розвитку території Визирської сільської ради». Захід було організовано Центром підвищення кваліфікації кадрів Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Його учасниками стали вчені сільські, селищні, міські голови.
Учасники семінару-практикуму ознайомились із історією заснування Визирки та колективом працівників сільської ради, яка цього року відзначатиме 90-річчя з дня утворення. Сільський голова О. Токменінов ознайомив гостей з приміщенням і штатним розписом сільської ради та запропонував екскурсію до ТОВ «Трансінвестсервіс», партнерство з яким триває вже більше п’яти років. За цей час спонсорська допомога ТОВ «Трансінвестсервіс» селу Визирка перевищує суму сім мільйонів гривень.
Дуже цікаву екскурсію на підприємстві для учасників семінару-практикуму провів головний інженер ТОВ «Трансінвестсервіс» В. Котвицький, який, до речі, є депутатом Визирської сільської ради.
Після екскурсії, повернувшись до села, учасники семінару оглянули дитячу установу «Пролісок», реконструкція якої була проведена за кошти ТОВ «Трансінвестсервіс».
В Будинку культури села, гордістю якого по праву є «Зразковий дитячий духовий оркестр» (він – лауреат та переможець багатьох всеукраїнських та обласних конкурсів-оглядів духових оркестрів), під керівництвом заступника директора – начальника Центру ПКК ОРІДУ НАДУ С. Давтяна пройшло засідання круглого столу, на якому сільський голова Визирської сільської ради О. Токменінов поділився з присутніми досвідом територіальної громади щодо взаємодії з приватними підприємствами та установами у вирішенні багатьох питань. А це: школа, дитячий садок, церква, дороги, допомога ветеранам, пенсіонерам, малозабезпеченим родинам. Є багато проблем, вирішення яких відбувається за допомогою ТОВ «Трансінвестсервіс», ТОВ «Консул» та інших приватних структур, що функціонують в межах Визирської сільської ради.
Після цього заходу учасники семінару-практикуму пройшлись вулицями села та ознайомились з умовами, в яких сільські діти здобувають шкільні знання.
Всіх присутніх вразила нова школа, комп’ютери, плазмові телевізори, безкоштовне харчування учнів. Все це – підсумок партнерства сільської ради з ТОВ «Трансінвестсервіс».
Гості з Автономної Республіки Крим, Миколаївської, Херсонської та Одеської областей висловили думку, що адресу практичного прикладу державно-приватного партнерства у соціально-економічному розвитку території керівництвом Одеського регіонального інституту державного управління при Президентові України було обрано вдало і з користю для них.
Олександр БІЛЕВИЧ, Комінтернівський район
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |