ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Дві причини Матковського
10.02.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 12(21182) / Тираж: 8525

Ще в п’ятницю, 4 лютого, стало відомо про звільнення з посади заступника одеського міського голови Валерія Матковського. Він, нагадаємо, займався питаннями ЖКГ. Оскільки офіційних коментарів про причини ані від звільненого за власним бажанням, ані від Олексія Костусєва не було, в електронних ЗМІ народилося безліч здогадок та чуток з цього приводу. Та після нетривалого затишшя, в понеділок, 7 лютого, відбулося одразу дві прес-конференції, де порушувалися питання кадрових перестановок у мерії: на одній про причини свого звільнення розповідав сам Валерій Матковський, на іншій про це говорив Олексій Костусєв.

На своїй прес-конференції тепер уже екс-віце-мер Валерій Матковський розповів, що на рішення звільнитися його наштовхнули одразу дві речі. По-перше, він не згоден із структурою управління містом у сфері ЖКГ, яку прописали за його спиною. Друга причина — непорядність найближчого оточення нинішнього мера. Зараз Валерій Дмитрович дуже переймається долею своєї команди. Він припускає, що скоро почнуться масові звільнення, тож подальше працевлаштування колег називає «своїм головним болем». Особливо його хвилює доля начальника управління ЖКГ Євгенії Абрамової. Він попросив її не звільнятися, оскільки таких професіоналів у місті більше нема і гідну заміну буде важко знайти. Сам екс-віце-мер ще не вирішив, чим займатиметься далі.

Як би там не було, Валерій Матковський впевнений, що навіть за три місяці перебування на цій посаді йому вдалося зробити для міста багато. Серед досягнень назвав передноворічний запуск 107 ліфтів, відміну квартплати для людей, які проживають в аварійних будинках, а також встановлення нової норми оплати за утримання будинків і прибудинкових територій. «Я п’ять років мріяв повернутися в систему і довести, що ця система може робити для людей щось хороше», — зізнався він. Звісно, попри певні успіхи в сфері ЖКГ, вона залишається складною. Валерій Дмитрович зазначив, що проблеми накопичувалися протягом багатьох років. Особливо болючим вважає питання теплопостачання: борги за газ сьогодні складають не одну сотню мільйонів.

На своєму місці Валерій Матковський бачить лише колишнього заступника колишнього міського голови Руслана Боделана з питань паливно-енергетичного комплексу Андрія Шишовського, оскільки той «дуже грамотна і порядна людина». Відсутність досвіду і знань останнього у сфері ЖКГ Валерій Дмитрович проблемою не вважає, каже, що це приходить з часом.

На момент прес-конференції обов’язки звільненого чиновника виконував нещодавно призначений на посаду заступника міського голови Олександр Орлов, який став відомий широкому загалові через «фасадний скандал» та відверту ворожнечу з тим же Валерієм Матковським.

У свою чергу, Олексій Костусєв на прес-конференції у понеділок зауважив, що Олександр Орлов на цій посаді, скоріш за все, не затримається. За його словами, зараз на вакантну посаду очільника сфери житлово-комунального господарства Одеси співбесіду проходять три претенденти. Прізвища охочих стати віце-мером Олексій Костусєв, тоді не називав.

Коментуючи ж причини звільнення Валерія Матковського, міський голова насамперед подякував йому за хорошу, хоч і не тривалу роботу. «Валерій Дмитрович, на мою думку, з чимось внутрішньо не погодився. Не став у собі це тримати і вчинив по-чоловічому: написав заяву. Що тут незрозумілого?» — озвучив свої здогадки з приводу мотивів звільнення заступника Олексій Костусєв.

З-поміж іншого він зазначив, що працювати в його команді не лише дуже відповідально, а й почесно, тому якщо хтось забажає піти, стримувати проти волі і вмовляти ніхто нікого не буде. «Якщо будь-який співробітник, якого б рівня він не був, скаже про те, що бажає звільнитися, він буде звільнений або цього ж дня, або протягом кількох днів», — підкреслив міський голова, сказавши, вочевидь, не зовсім правду. Чутки про те, що Валерій Матковський написав заяву «за власним бажанням», ходили ще наприкінці минулого року. На своїй прес-конференції екс-віце-мер підтвердив правдивість цих чуток і додав, що тоді Олексій Костусєв його заяву не підписав.

Стосовно ж здогадок про причетність до звільнення Валерія Матковського «сміттєвого скандалу», то і чинний мер, і сам Валерій Дмитрович цю інформацію заперечили. Мабуть, не хочуть виносити, як-то кажуть, сміття з хати. Олексій Костусєв зазначив, що такого скандалу взагалі не існує, а от Валерій Матковський визнав, що у нього є певні зауваження з цього приводу, однак не вони наштовхнули його на рішення звільнитися.

Нагадаємо, що на початку січня, нинішня міська влада розірвала договір з німецькою компанією «Ремондіс», яка займалася вивезенням сміття у кількох районах Одеси. Дехто вважає, що це було зроблено для того, аби цю сферу знову контролювала компанія мерського соратника Ігоря Маркова «Союз». Представників «Ремондіса» (до слова сказати, це одна з найвідоміших у світі компаній, що спеціалізується на сортуванні та переробці побутових і промислових відходів) обурило таке рішення мерії. Зчинився міжнародний скандал з залученням німецьких дипломатів. У ситуацію довелося втручатися прем’єр-міністрові України Миколі Азарову. За словами Валерія Матковського, після цього Одесу відвідала комісія на чолі із заступником профільного міністра. Вона не знайшла порушень в тендерній документації та розірванні договору з німецькою фірмою. Колишній заступник мера спрогнозував, що «Ремондіс» навряд чи виявиться у списку переможців тендеру, оскільки в документації фірми виявлені порушення. Сам же Валерій Матковський вважає, що для забезпечення якісного прибирання сміття в Одесі на ринку має працювати кілька компаній, які конкурують одна з одною. «Я дуже жорстко висловлювався, що має бути кілька підприємств, які займатимуться вивезенням сміття. Тоді міська влада завжди може обирати умови, які її влаштовують. Ніхто не зможе диктувати своїх умов», — зазначив він.

Чиє звільнення точно не має стосунку до скандалів зі сміттям, то це голови комунального підприємства «Міськелектротранс» Світлани Кобилянської. Вона, сидячи поряд з Валерієм Матковським, розповіла журналістам, що звільнилася через лист, підписаний двома фракціями — «Родиною» і Партією регіонів. Втім, остання, за словами вже колишнього директора «Міськелектротрансу», від листа відхрестилися. Щодо змісту написаного, то в листі йшлося, оскільки, мовляв, Світлана Кобилянська співпрацювала з колишнім мером, її подальша робота на цій посаді неможлива. До речі, Олексій Костусєв на своїй прес-конференції запевнив журналістів: Світлану Кобилянську звільнено за те, що «Міськелектротранс» під її керівництвом працював незадовільно. На його думку, сьогодні необхідно виводити цю галузь з кризового стану і займатиметься цим новий директор КП «Міськелектротранс» Дмитро Полуніч.

Світлана Кобилянська з наріканнями на свою роботу не погоджується. Каже, борги очолюваного нею підприємства були пов’язані не з неефективним менеджментом, як кажуть у нинішній мерії, а з тим, що КП змушене було самотужки розраховуватися за величезний кредит, взятий на придбання нових тролейбусів. За її словами, щомісяця «Міськелектротранс» сплачував по кредиту близько 800 тисяч гривень. Крім того, торік підприємство недофінансували з бюджету міста. Звісно, це призвело до проблем з виплатою заробітної плати працівникам (лише в листопаді минулого року було погашено заборгованість). Світлана Кобилянська побажала своєму наступникові удачі та успіхів в роботі.

А ще розповіла, що вже зараз не погоджується з деякими новими рішеннями керівництва міста щодо електротранспорту. Так, на останній сесії міськради було вирішено списати застарілі транспортні засоби й оновити парк. Світлана Кобилянська впевнена, що оновлення парку можливе з меншими витратами. Так, за її словами, доцільніше буде реконструювати старі трамваї. Такі роботи обійдуться приблизно в 400 тисяч гривень за вагон, тоді як придбання нового сягне 2,5 мільйона гривень. Шляхом реконструкції, зауважила вона, пішла більшість великих українських міст.

Незадоволений розподілом грошей, тільки вже у сфері ЖКГ, і Валерій Матковський. Він попередив: найближчим часом в Одесі можуть почастішати випадки падання старих дерев на людей, машини і балкони. Це пов’язано із тим, що в бюджеті цього року на потреби комунального підприємства «Міськзелентрест» виділено лише 10 мільйонів гривень, тоді як минулого року ця сума сягла майже 13 мільйонів.

P.S. Буквально наступного дня, у вівторок, Олексій Костусєв дав чергову прес-конференцію. Він повідомив, що житлово-комунальним господарством Одеси відтепер знову буде опікуватися Микола Рубля, який пропрацював у сфері ЖКГ понад 20 років і відносно недавно — у 2005 — 2007 роках — був керівником цього управління. Міський голова дав своєму заступнику (до сесії Микола Рубля працюватиме у статусі виконуючого обов’язки) 3 — 4 тижні на те, щоб вивчити ситуацію у господарці міста та визначитися з пропозиціями щодо її реформування.

На думку самого Миколи Рублі, становище ЖКГ Одеси «важке, але не безнадійне». Зауваживши, що пріоритетом вважає житловий фонд, він пообіцяв: робота підприємств ЖКГ будет вибудувана так, «щоб вона була для людини, яка живе у цьому місті».

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту