ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«Бандерівці» проти «бандитів», або Як молодь долає стереотипи
10.02.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 12(21182) / Тираж: 8525

Непроста історія нашого народу. Тривалий поділ українських земель між різними імперіями призвів до того, що українці, які населяють різні регіони нашої держави, мають певні точки зору один про одного. Тих, хто живе на заході, східняки з негативним відтінком кличуть «бандерівцями», жителів східних теренів українці з заходу дуже часто мають за «бандитів». Люди ображають одне одного, не маючи на те жодних підстав. Такі стереотипи мислення стають суттєвою перешкодою як у розбудові єдиної країни, так і на шляху інтеграції України до світових та європейських структур...

Інститут політичної освіти у партнерстві з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні вже кілька років поспіль реалізовує проект під назвою «Пам’ятати заради майбутнього», який покликаний вирішувати цю проблему. Відомо, що молодь — найпрогресивніша частина людства, тож цей проект скерований на аспірантів, студентів старших курсів гуманітарних факультетів ВНЗ, активістів місцевих громад, юних політиків та журналістів з різних куточків нашої держави.

Програма «Пам’ятати заради майбутнього» Інституту політичної освіти спеціально створена з метою гармонізації відносин між громадськістю з різних областей України. Зустрічі відбуваються таким чином. За «круглим столом» формуються змішані групи учасників з різних областей, і для них проводяться навчання, під час яких молоді люди разом долають стереотипи минулого та шукають шляхи для спільного майбутнього. За п’ять років учасниками програми стали 150 осіб, які представляють 12 областей.

Проект стартував у 2007-у, об’єднавши учасників з двох найбільш «антагоністичних» областей — Донецької та Львівської. У 2008 році участь у проекті взяли представники Луганської та Чернівецької областей. У 2009-у зустрічалися посланці Волині, Дніпропетровщини та Криму. Цьогорічна програма «Пам’ятати заради майбутнього», спільна для Закарпаття, Одещини та Харківщини, стартувала минулих вихідних в Одесі.

Перший з трьох заходів відкрили директор Інституту політичної освіти Андрій Странніков та керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланге.

— Я із задоволенням беру участь у цій програмі від самого початку, ще з її концепції, — зазначив Ніко Ланге. — Фонд Конрада Аденауера, як німецька організація, робить усе можливе, оскільки тема консолідації народу для німців також дуже важлива, і ми можемо поділитися своїм досвідом. На жаль, в Україні ця тема занадто політизована. Раніше вона розглядалася в одному напрямку, тепер — у діаметрально протилежному. Але однозначно — без переосмислення минулого не можливе об’єднання суспільства і його демократичний розвиток.

Цього разу молодь із Закарпаття, Одещини та Харківщини обговорювала такі теми: «Що таке переосмислення минулого і для чого воно потрібне?», «Мовна політика в Україні: тернистий шлях від імперсько-тоталітарної до демократичної», «Психологічні аспекти подолання стереотипів», «Ціннісно-орієнтований підхід до історії та політики в Україні» тощо.

У дискусії брали участь й експерти — координатор проектів Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Євген Богодістов та віце-президент законодавчих зборів Берліна, співзасновник громадської організації з питань подолання наслідків діяльності Служби державної безпеки (Штазі), доктор Уве Леманн-Браунс.

Учасники навчання дійшли висновку, що стереотипи та міфи, які живуть і передаються з покоління в покоління, подолати не так просто. Вони настільки глибоко в’їлися в наші голови, що потрібно докласти величезних зусиль, аби зрозуміти їх, знайти причини та відповіді на питання, які виникають.

— У живому спілкуванні, у невимушеній обстановці за «круглим столом» молодь з різних регіонів України бачить, що насправді їй нема чого ділити. Навпаки, молоді люди бачать спільні проблеми і знаходять спільні рецепти їх вирішення, адже у молоді спільні цінності, незалежно від місця проживання, — підкреслив директор Інституту політичної освіти Андрій Странніков.

Координатори програми відзначили, що п’ять років тому, коли тема «Пам’ятати заради майбутнього» прозвучала вперше, учасників переважно цікавило питання історичної пам’яті. А зараз молодь майже кожну тему переводить у дискусію про майбутнє.

— Це надзвичайно цікаво, адже за ці п’ять років виросло покоління, яке формувалося в інших умовах. Хоча, звичайно ж, багато стереотипів щодо історії України залишаються незмінними, — зауважив координатор програми Любомир Грицак.

Серед нових тем, які розглядатимуть у майбутньому, — питання федералізації країни. Учасники планують обговорити, які наслідки може мати федералізація для подальшого розвитку країни і наскільки вона доцільна в нинішніх умовах.

Наступний захід програми відбудеться у травні в Ужгороді.

Відомо, що молодь дуже легко знаходить між собою спільну мову. Два дні в Одесі стали для учасників семінару не лише стартовим майданчиком для подолання стереотипів, а й допомогли налагодити дружні зв’язки для майбутньої співпраці. Коли різні точки зору об’єднуються в одній площині — тільки тоді й з’являється спільне поле гри.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту