![]() |
|
![]() |
![]() |
Папа Бенедикт XVI прийняв зречення патріарха Любомира з посади глави Української греко-католицької церкви. Подання щодо відставки вселенському архієрею владика Гузар зробив у 2008 році, коли йому сповнилося 75 літ.
«Сьогодні, коли я вже не маю достатньо сил, хочу передати уряд своєму наступникові, який ефективно продовжуватиме цю працю. Бо це не моя праця і я не є ключем. Ключем є Церква, а мета нашої праці — служіння Церкві, і ми стараємося це виконувати доти, доки можемо це робити ефективно», — пояснив своє рішення Блаженніший Любомир на прес-конференції у четвер.
За словами кардинала, стимулом для прийняття цього рішення став його похилий вік, однак він також повідомив, що ще в часи введення його на престол голови УГКЦ в 2001-му говорив ієрархам церкви про бажання скласти повноваження після досягнення 75-річчя. Тож коли сягнув цього віку, підтвердив це бажання. Упродовж двох років рішення про складання повноважень голови УГКЦ було детально продумане й зважене. Він також підкреслив, що при прийнятті цього рішення не керувався якимись політичними мотивами й не брав до уваги політичне становище в Україні.
Втім, цієї теми під час прес-конференції не оминули. Кардинал Любомир Гузар вказав, зокрема, на відсутність діалогу між владою й церквами. «Повинен початися між владою й церквами серйозний діалог. Влада не хоче з нами говорити, не було ще до сьогодні за цілий рік зустрічі ні з Президентом, ні з іншими представниками влади серйозної, де можна було б це обговорити», — сказав екс-голова УГКЦ. Він зазначив, що позитивно сприймає той факт, що Президент Віктор Янукович є віруючим і парафіянином однієї церкви, яку регулярно відвідує. Водночас, на думку кардинала, ситуація, коли одна з церков починає отримувати преференції від влади, є небезпечною.
Любомир Гузар зазначив, що в той час як Українська православна церква Київського патріархату заявляє про спроби переманити її священиків, УГКЦ зіштовхується зі своїми проблемами, які, зокрема, виражаються в спробах правоохоронних органів зацікавити священиків співробітничати з ними. Кардинал висловив думку, що така ситуація небезпечна, однак не нова, оскільки такі спроби були й раніше. Він також висловив надію, що влада не повторюватиме помилок столітньої давнини й не намагатиметься встановити контроль над церквою.
Під час прес-конференції було оприлюднено повідомлення прес-служби Католицької церкви, у якому вказується, що Любомир Гузар відрікається від посади голови УГКЦ, тому тимчасово, до обрання синодом нового голови УГКЦ, призначається адміністратор церкви, обов’язки якого виконуватиме архієпископ львівський Ігор Возняк. Засідання синоду має відбутися упродовж двох місяців.
Слід зазначити, що Українська греко-католицька церква нараховує десь 5,5 мільйона прихожан в Україні та ще 1,5 мільйона – в інших державах. Втім, авторитет Любомира Гузара вийшов далеко за рамки церкви, яку він очолював десять років. Кардинал входить до сотні найвпливовіших українців, а за підрахунками соціологів, йому довіряє втричі більше громадян України, ніж є парафіян УГКЦ.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |