![]() |
|
![]() |
![]() |
Одесити, які мешкають у центрі міста, давно звикли до перебоїв з енергопостачанням. Навіть не старі, а стародавні тамтешні мережі постійно перенавантажені, постійно в напіваварійному стані. Звісно, будівництво сучасної підстанції могло б вирішити принаймні частину проблем з електроенергією в центрі. Та чи справді ця величезна і надпотужна станція повинна «прописатися» в одному з найкрасивіших парків Одеси? І чи справді лише потреби жителів центру штовхають міську владу на це будівництво?
Городяни дедалі частіше висловлюють думки, що, по-перше, не можна вирубувати дерева і будувати цей об’єкт на території пам’ятки садово-паркового мистецтва, по-друге, підстанція призначена не так для людей, як для стадіону і готелів, які розташовані в парку та поряд з ним і належать одиницям зацікавлених осіб.
Цими днями у прес-центрі ІА «Міст-Одеса» відбувся «круглий стіл» на тему «Доля парку Шевченка в світлі майбутнього будівництва електропідстанції». Заступник голови Громадської палати Володимир Мамонов зазначив, що чи не найбільша проблема зараз — відсутність повної, достовірної інформації про те будівництво. Через це, за його словами, просто неможливо зробити правильні висновки та оцінити збиток або шкоду, які може воно завдати. Навіть та дозована і незначна інформація, яка періодично викидається представниками міської влади на прес-конференціях, — не заспокоює: заввишки будівля може сягати 22 метрів, а в периметрі — 30 на 40 метрів. Володимир Мамонов наголосив, що вона просто не може бути нешкідливою для здоров’я людей, і нагадав: поряд з передбачуваним будівництвом підстанції знаходиться кардіологічний центр, устаткування якого вкрай чутливе, і центр з виходжування недоношених дітей.
Юрист Андрій Костін теж не в захопленні від обраного міською владою місцерозташування електропідстанції. «Прийняття рішення про її будівництво недалеко від житлових будинків, медичних установ, астрономічної обсерваторії, а головне, в парковій зоні — абсолютно неадекватне!» — переконаний юрист. Адекватним він називає можливе розміщення підстанції в промисловій зоні на території порту, недалеко від стадіону і, звісно, винесення проекту будівництва на громадське обговорення. Андрій Костін, як і попередній промовець, підкреслив, що сьогодні від громадськості фактично приховують інформацію з цього приводу.
За словами доктора фізико-математичних наук, професора, директора НДІ «Астрономічна обсерваторія» при Одеському національному університеті ім. І. І. Мечникова Сергія Андрієвського, сусідство з підстанцією обсерваторію також не радує. По-перше, лякають розміри будівлі. По-друге, до підстанції йтимуть великі комунікаційні тунелі, які підводитимуть кабелі в 110 кВт, а далі ці кабелі будуть розходиться у різних напрямках, і як це вплине на структуру парку — можна лише здогадуватися. Потужність самої станції, за даними вченого, може складати від 30 до 60 мегават.
Андрій Костін з цього приводу зазначив, що згідно з державними санітарними нормами, які діють в Україні, будівництво електропідстанції потужністю до 1 тисячі кВт може здійснюватися на відстані не менше 10 — 15 метрів від житлових будинків. Потужність же тієї, яку планують звести в парку Шевченка, складає 30 — 60 тисяч кВт, тож найближчі житлові будинки можуть стояти, як мінімум, на відстані 300 метрів. Для лікувальних закладів припустима відстань до електропідстанції такої потужності ще більша — приблизно 450 метрів.
Звісно, сусідство зі стадіоном теж не можна назвати приємним. Сергій Андрієвський підкреслив, що кожен футбольний матч — це стихійне лихо: купи сміття, тисячі п’яних фанатів, нецензурні викрики і написи на огорожах. І якщо з таким сусідством «астрономи» змирилися, то підстанцію вони пропонують перенести хоча б на сто метрів від своїх стін: футбольна гра проходитиме раз на тиждень, а підстанція працюватиме постійно. Вчений зазначив, що як саме будівництво, так і споруджений об’єкт заважатимуть роботі астрономічної обсерваторії та можуть спричинити проблеми з підмиванням будівлі обсерваторії ґрунтовими водами. «Цього року обсерваторії сповнюється 140 років, і за весь цей час фундамент будівлі ніхто не зміцнював. У дев’яності роки вже були певні проблеми з фундаментом, навіть пішли тріщини по всій обсерваторії, та згодом процес стабілізувався. Зараз, коли в парку іде масштабне будівництво стадіону, вбиваються палі, проблеми відновлюються. Будівництво підстанції по сусідству з обсерваторією також неодмінно вплине на динаміку ґрунтових вод, адже планується, що вона заглибиться на сім метрів під землю», — розповів Сергій Андрієвський. Він нагадав, що сама будівля обсерваторії — пам’ятка архітектури обласного значення, зведена на цьому місці за проектом архітектора Олександра Бернардацці 140 років тому. Більше того, саме з обсерваторії почався парк, коли співробітники установи висаджували довкола неї дерева. На думку вченого, влада, навпаки, повинна опікувати такі пам’ятки.
Директор обсерваторії також розповів, що вони постійно проводять екскурсії для школярів, студентів, одеситів та гостей міста. В цьому сенсі цікаво, що башта, в якій розташований телескоп для проведення екскурсій, заввишки лише 7,5 метра, а підстанція, щонайменше, буде удвічі вищою. Сергій Андрієвський прокоментував також заяви деяких міських чиновників про те, що обсерваторія, мовляв, не займається науковою діяльністю. «Це абсолютно безпідставні заяви. Наша обсерваторія має колосальні традиції, її очолювали всесвітньо відомі астрономи, тут працювала величезна кількість видатних вчених. Зараз ці традиції продовжуються. Ми ведемо і прикладні дослідження, і фундаментальні. У нас є спільні проекти з багатьма науковими центрами світу. Це все легко довести: є статті, публікації, звіти», — наголосив учений. А тим, зокрема чиновникам, які не здатні сприймати наукові тексти, Сергій Андрієвський порадив прописати імена провідних працівників обсерваторії в пошукових системах Інтернету і подивитися, скільки на цей запит знайдеться відповідей.
Учасники «круглого столу» нагадали, що питання спорудження електропідстанції в парку Шевченка поставало ще кілька років тому, однак після того, як громада висловила невдоволення цим наміром, усе затихло. Зараз влада знову заговорила про будівництво, однак не дуже голосно. За словами Володимира Мамонова, люди, які проживають недалеко від потенційного місця будівництва підстанції, та навіть керівництво кардіоцентру про ймовірне сусідство з небезпечним об’єктом дізналися нещодавно й абсолютно випадково. У той же час навіть заступник міністра вже встиг назвати зведення підстанції пріоритетною справою.
Учасники обговорення неодноразово підкреслювали, що сама ідея розвитку інфраструктури — правильна. Те, що найближчим часом її необхідно починати втілювати в життя, теж не викликає сумнівів, адже без підстанції величезний, спроектований під «Євро-2012» стадіон просто не засвітиться. Однак місце, на їхнє переконання, обрано однозначно неправильне. Є безліч інших варіантів, які влада чомусь не розглядає.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |