![]() |
|
![]() |
![]() |
Днями в залі засідань райдержадміністраціївідбувся підсумковий форум за результатами діяльності Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». На нього були запрошені голови місцевих рад, представники райдержадміністрації, голови громадських організацій та координатор Одеського обласного підрозділу впровадження Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Т.Л. МАЯК.
Відкрив зібрання заступник голови райдержадміністрації Р.'М. Онуфрієнко. Потім слово взяла Т.Л. Маяк, яка розповіла про Проект та успіхи у його втіленні в життя на теренах області.
Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» був започаткований у вересні 2007 року. Цей проект погоджено з урядом України в рамках Національної програми дій TACIS (технічна допомога співдружнім незалежним д'ержавам). Він впроваджується Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй в Україні (ПРО-ОН), яка має значний досвід реалізації проектів, що використовують методи соціальної мобілізації.
Проект підтримує громади усіх областей України у вирішенні найважливіших проблем їх розвитку, допомагаючи їм у самоорганізації, розбудові власного потенціалу та впровадженні невеликих за обсягом громадських ініціатив (міні-про-ектів). За умовами проекту IIP, ООН «Місцевий розвиток, орієнтований .на громаду», 50% коштів на реалізацію конкретного міні-проекту фінансує Європейський Союз, але ця сума не повинна перевищувати 10 тисяч доларів (якщо вартість проекту перевищує цю суму, то внесок громади та місцевого бюджету зростає). Іншу половину витрат фінансують місцеві бюджети — 45% та громади — 5%. Для участі у проекті люди повинні створити організації громад.
На етапі обласного відбору до Проекту ввійшли 5 сільських рад району (Баштанківська, Будеївська, Загнітківська, Крутівська та Смолянська). В зв'язку з пасивністю громади Смолянської сільської ради, яка відмовилася брати участь у проекті, було включено для участі в зазначеному проекті Шершенець-ку сільську раду відповідно поданої заяви в серпні 2008 року.
Протягом 2009-2010 років на території району по Програмі «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» реалізувалось 5 мікропроектів (с.Будеї, с.Загнітків, с.Баштанків — проведено ремонт лікарняних амбулаторій; с.Шер-шенці, с.Круті 4 ремонт водогону). Загальний бюджет проекту в районі склав 780,757тис. грн.
На початок впровадження Проекту люди не розуміли суті європейської інтеграції, не розуміли, чому ЄС допомагає Україні. Відповідь проста: ЄС хоче бачити сильну Україну, як свого здорового, безпечного сусіда, від якого йде не негатив, а тільки позитив, з яким хочеться дружити, співпрацювати. Головною проблемою в районі була відсутність джерел співфінансуван-ня проекту з місцевого бюджету. Керівництвом району до облдержадміністрації було направлено листа з проханням виділити необхідні кошти в сумі 337,5 тис. грн з обласного бюджету для співфінансування проекту. Прохання було задоволено і почалась активна фаза реалізації Проекту в районі. У кожному з відібраних сіл було створено та юридично зареєстровано організації громад для втілення в життя мікро-проектів. За допомогою Проекту все більше людей починали вірити в те, що разом вони зможуть змінити життя на краще. Власне, девіз проекту — «Разом дієвіше!». Наші громади показали, що, згрупувавшись, вони можуть набагато ефективніше вирішувати свої проблеми. Громади мали найвагоміший голос у вирішенні проблем місцевого розвитку, вони збиралися, планували, бачили світлий шлях і обирали напрямки, в яких треба зробити перший крок. Саме цей перший крок проект і підтримав. Громади перед тим, як отримати фінансування, проходили певні етапи для того, щоб продемонструвати свою зрілість та готовність додій. На цьому етапі проводились спеціальні тренінги.
Громади стали набагато активнішими. Всі переконалися, що кошти дійсно можуть бути спрямовані на ту проблему, яку для вирішення обрала сама громада, і проект є глобальним, своєчасним та потрібним. Було проведено тендери з вибору підрядника по всіх об'єктах, що затверджені до фінансування. В процесі копіткої роботи потрібно попрацювати над документацією, активістам — над закупівлею обладнання, слідкувати за тим, щоб-роботи виконувалися відповідно до плану і кошти використовувалися за призначенням. Всі навчалися в процесі роботи з втілення проектів: хтось вчився перевіряти акти виконаних робіт на наявність необхідних реквізитів, хтось — спілкуватися з підрядниками, хтось — проводити загальні збори громади. І громади зрозуміли, що коли люди вкладають свої кошти, тоді їх використання необхідно контролювати. Зараз, коли вже пройдено доволі
тривалий етап, помітно, що активісти громадських організацій змінилися, набралися досвіду і багато чому навчилися, у рекордно стислий час виконали великий обсяг рутинної паперової роботи, яка є невід'ємною частиною проекту, та показали, як можна мобілізуватися та досягати мети.
Щира подяка всім, хто найактивніше долучився до втілення цього проекту в районі, насамперед голові Будеївської сільської ради О.М. Ступницькому, який підставив своє плече, допомагаючи вирішувати найвагоміші проблеми, що гальмували впровадження проекту на селі; голові ОСН ВК «Надія» (с.Будеї) А.В. Кіфик, яка за короткий час змогла справиться зі складною процедурою виконання проекту, за високий рівень відповідальності, натхненну самовіддачу; голові. ГО «Світанок» С.Г. Маланецькій (с.Баштанків) за організованість, старанність, наполегливість; голові ГО «Загнітківський пролісок» І.А. Слідянському та голові Загнітківсь-кої сільської ради М.А. Сливінсь-кому за цілеспрямованість; голові ОСН ВК «Водограй» (с.Шершенщ) О.Л. Трунько за молодечий запал та позитивний настрій, відповідальність та компетентність, голові Шершенецької сільської ради О.М. Продану; голові ГО «Джерело» М.С. Пристанському за співпрацю, а також за спонсорську допомогу -директору СТОВ «Терра» В.М. Бар-кару; ТОВ «Котовське зерно» в особі директора Н.В. Вороніної; директору МП «Труд» М.Л. Ше-пелі; директору ФГ «Зірка» В.П. Телічку; мешканцю с.Будеї Д.Г. Кушніру.
Усі учасники проекту не тільки взяли на себе відповідальність за виконання робіт, а й зібрали кошти у розмірі 5% від вартості проекту. Результатами спільних зусиль облдержадміністрації, райдержадміністрації, райради, ОГ, сільських рад, а також координатора Одеського обласного підрозділу впровадження Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Тетяни Леонідівни.Маяк стало отримання першого, другого та третього траншів коштів від Проекту. В рамках даного проекту 5 громад району поліпшили стан об'єктів соціальної сфери, а саме: медичних закладів та водопостачання.
Наглядовий комітет з якості, до якого залучений архітектор району В.О. Задорожнюк, проводив обстеження об'єктів, які фінансувалися проектом ПРООН, перевіряв технічні та фінансові аспекти ремонтів систем водопостачання та приміщень лікарняних амбулаторій, управлінські та організаційні аспекти механізму впровадження мікропроектів. Слід зауважити, що з 5 затверджених ініціатив громад на кінець 2010 року всі громади завершили ремонтно-будівельні роботи. Подяка всім, хто причетний до втілення проекту: підрядникам проекту В.О. Тодорашку (директору ТОВ «Стандарт»), Н.П. Бугаренко (начальнику Колимського міжгосподарського відділу капітального будівництва), Н.М. Деревніній (державному реєстратору райдержадміністрації), Г.Г. Журбі (головному лікарю Загнітківської лікарняної амбулаторії).
Найбільшим досягненням проекту є те, що саме громадяни мобілізують свої ресурси та активно включаються в роботу, спрямовану на покращення рівня життя. Завдяки проекту не лише істотно поліпшилося життя людей, а й самі стосунки місцевих громад з владою на місцях. Зважаючи на інтерес, який проект викликав серед сільських територіальних громад, Колимський район хотів би прийняти участь у другому етапі Програми розвитку ООН та ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-2».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |