ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
В обласній раді — Як на пороховій бочці...
15.02.2011 / Газета: Одесские известия / № 17(4144) / Тираж: 18386

Проблема несанкціонованого використання копалинних природних ресурсів на території області не нова. Її неодноразово висвітлювали на сторінках «Одеських вістей» і журналісти, і депутати обласної ради. Проте вона й далі залишається актуальною та потребує свого нагального розв’язання. Бо тільки легалізація і упорядкування роботи компаній, що використовують поклади корисних копалин, може забезпечити надходження значних коштів до бюджету. У цьому контексті, з урахуванням екологічної безпеки, потрібно розглядати й можливість раціонального використання як промислових, так і побутових відходів.

При обласній раді створено дві робочі групи, до складу яких, крім депутатів, увійшли керівники територіальних профільних управлінь. Цими днями відбулося перше робоче засідання під керівництвом голови Одеської обласної ради Миколи Володимировича Пундика.

– Необхідність такого кроку продикто­вана самим життям, – сказав Микола Во­лодимирович, відкриваючи засідання. – Якщо говорити про незаконний видобуток корисних копалин, насамперед піску та глини, то це питання сьогодні має не тільки економічне, але й екологічне значення. Тяжка ситуація в області і з утилізацією побутових відходів, і з так званими дикими звалищами. Ми практично сидимо на пороховій бочці, яка може вибухнути.

У Європі, та й в усьому світі, переробка відходів – досить прибутковий бізнес. У нас же, на жаль, цей процес – на зародковому рівні.

Керівникові однієї з робочих груп, депутатові облради Віктору Волкову ще в попередньому скликанні разом із колегами випало займатися проблемою незаконного видобутку корисних копалин на території області. У процесі моніторингу було виявлено близько 140 незаконно діючих кар’єрів. Проведено дві профільні координаційні ради, порушено кілька карних справ. Проте про ефективне розв’язання проблеми поки що говорити не випадає.

– За нашими підрахунками, на той період обласний бюджет недоодержав десятки мільйонів гривень, – констатував В. Волков. – Першочергове завдання нашої робочої групи – докладно вивчити ситуацію, надати інформацію депутатам і прийняти на сесії облради відповідну програму.

Говорячи про проблему побутових відходів, начальник Державного управління охорони навколишнього середовища в Одеській області Анатолій Яцков нагадав, що їх власниками є територіальні громади. Але дане питання потрібно розглядати не тільки в плані складування та зберігання. Відходи – добра сировинна база. А дія програми «Поводження з побутовими відходами», затвердженої обласною радою, закінчується цього року. Проте через відсутність фінансування деякі її пункти, як, наприклад, спорудження сміттєпереробного заводу, залишилися невиконаними.

На думку секретаря обох робочих груп, депутата облради Євгенія Смоленського, головне зусилля треба докладати не до того, щоб «знайти та покарати», а до максимального наповнення обласної скарбниці. Адже видобуток корисних копалин – це основа будівельної індустрії. Тож потрібно не боротися з видобутком як таким, а переводити його в цивілізоване русло.

– Що стосується полігонів побутових відходів, то, по суті, ми зараз маємо справу із забрудненням довкілля, – заявив депутат. – Спорудження сміттєпереробних підприємств – витратна справа. Тому на даному етапі потрібно бодай узаконити наявні звалища, визначити, хто ними займається. А потім дошукувати інвесторів. І настав час провадити роз’яснювальну кампанію, щоб люди самостійно займалися сортуванням сміття.

– Так, тема створення сміттєпереробних заводів порушується не перший рік, – погодився голова облради М. Пундик. – І те, що завдання поки що не вдалося реалізувати, пояснюється багатьма чинниками. Це ж бізнес, а наші тарифи на вивезення сміття для населення не можна порівнювати з європейськими. Але й піднімати їх через рівень доходів основної частини громадян теж нереально. Та й у людей поки що немає культури сортування сміття. Проте врешті ми прийдемо до цього.

Я знаю, що облдержадміністрація веде переговори з інвесторами щодо спорудження сміттєпереробних і сміттєспалювальних заводів. Обласна рада ладна сприяти відведенню земель під такі об’єкти. При цьому інвесторів цікавить не тільки місто Одеса. Є пропозиції й по районах, і по окремих великих селах. Що ж до видобутку корисних копалин, то це – серйозне підґрунтя для корупції. За прогнозними оцінками, оборот видобутку корисних копалин в області за будівельний сезон – із квітня по жовтень – становить близько мільярда гривень. А адміністративний штраф навіть за кількаразові порушення – 1750 гривень. Ото й усе. Тільки подолавши ці перешкоди, ми зможемо домогтися результату.

На завершення наради членам робочих груп – керівникам територіальних управлінь були дані доручення підготувати до кінця поточного місяця статистичну інформацію в розрізі районів, сільських і селищних рад. А чергову нараду за проблемами природокористування намічено на першу декаду березня.

Автор: Анатолій МИХАЙЛЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту