![]() |
|
![]() |
![]() |
В «Одеських вістях» за 10 лютого ц.р. були опубліковані матеріали читачів газети з багатьох районів області під загальним заголовком «Оголений нерв Одещини...». Порушені в них животрепетні питання, пов’язані з реформами, що передбачають докорінну модернізацію країни, викликали широкий відгук. До редакції телефонували громадяни різного віку та соціального стану, висловлюючи своє ставлення до реформ. Надійшли також і письмові відгуки. Деякі з них пропонуємо увазі читачів.
Сергій Корольов, Болградський міський голова:
Прочитав добірку матеріалів із районів нашої області за назвою «Оголений нерв Одещини…» Прочитав із болем. Чудово розумію тривогу людей. Я, як міський голова, часто зустрічаюся з городянами, жителями сіл, у яких аналогічні проблеми. Кожному намагаюся пояснити, що це тимчасові труднощі, що треба потерпіти цей рік, бо він дуже складний. Світова криза, борги, що залишилися в спадщину від попередньої влади, на жаль, і призвели до такого стану речей. Україна не може без кінця брати позики, і зараз доводиться виплачувати кредити та відсотки за ними.
Не таємниця, що у нас в області є люди, які можуть дещо полегшити долю нужденних. Я й моя дружина Евеліна Геннадіївна взяли шефство над ветеранами. На новорічні та різдвяні свята допомогли їм продуктами та грішми.
Жителям області прагну сказати, що потрібно набратися терпіння й вірити, що до керівництва країною прийшли гідні реформатори. Потрібен тільки час, щоб відчути сприятливий результат нової політики.
Сергій Хрустовський,
Авангардівський селищний голова,
Овідіопольський район:
На мою думку, команда Віктора Януковича дещо недопрацьовує щодо інформування громадян. Народу належить знати суть реформ, які провадяться сьогодні. Ці зміни дуже важливі і треба, щоб люди зрозуміли – без цих ключових реформ не буде ефективного господарювання на нашій землі.
Тому Адміністрації Президента потрібно якісніше поставитися до своїх обов`язків, щоб громада упевнилася в необхідності прийняття цих важливих рішень.
Микола Балан,
голова Ананьївської
районної ради:
Мені зрозумілі всі труднощі, про яких писали жителі сільських районів, – це й погані дороги, і підвищення цін на продукти харчування, медичні та пенсійні проблеми... Справді, вони зачепили, образно кажучи, «оголений нерв Одещини».
Так, вживаються зараз непопулярні, на жаль, заходи. Але ми, причому всі, змушені з ними погодитися, бо з порожньою скарбницею, залишеною колишньою владою, без реформ, подеколи жорстких, далі до поліпшення життя не підемо. Я про це говорю, зустрічаючись із жителями Ананьївського району, намагаючись їх переконати в необхідності реформ. Говорю про те, що треба погодитися з тим курсом щодо виходу країни з кризи, яку провадять уряд, губернатор нашої області Едуард Леонідович Матвійчук. Це курс на жорсткість контролю за ощадливою витратою бюджетних коштів, легалізацію робочих місць, підняття рівня середньомісячної зарплати та на інші перетворення.
Наприклад, говорячи про реформування системи освіти, що передбачає об’єднання шкіл, ми мусимо думати про якість знань чи про кількість шкіл? Звичайно ж, про якість знань!
А що стосується медичної сфери, то кому в селі потрібна лікарня, у якій немає ні лікаря, ні ліків?
Що можна сказати з приводу підняття пенсійного порогу, якщо в нас не народжуються діти, якщо нині один працюючий практично утримує одного пенсіонера? Який вихід? А вихід один – у створенні альтернативних джерел наповнення пенсійного фонду та підвищенні пенсійного віку. І із цією реформою теж треба погодитися.
Загалом, як постійний ваш читач, зацікавлено сприйняв судження людей про їхнє життя-буття... Вони мені відомі. Адже я щодня зустрічаюся з жителями свого району.
Василь Чорнолуцький, голова Білгород-Дністровської РДА:
Мені зрозумілий біль простих людей, які відверто говорять про свої проблеми. Коли в країні спостерігається нормальна цінова політика на ринку товарів і послуг, немає тарифних стрибків, стабільно працює транспорт, повноцінно забезпечується соціальна сфера, ми практично не зауважуємо багатьох недоліків. А що маємо сьогодні? Адже наша країна при відсутності розвинутої промисловості, крім металургії, споживає найбільше газу у Європі! Це і провокує такі ж масштабні тепловтрати, скажімо, у сфері ЖКГ. Але ж давно час всім нам навчитися і рахувати, і заощаджувати.
Ми пам’ятаємо недавні активні хвилювання у сфері малого та середнього бізнесу щодо змін у Податковому кодексі. Але і тут слід наводити лад. Багато хто за роки незалежності розгорнув мільйонний бізнес, але ділитися з державою якось не дуже поспішають. Хоча з давніх часів святим ділом вважалося віддати «десятину».
Останнім часом нічого не сприяло стрімкому зростанню цін на продовольство і предмети першої необхідності. Ціни накрутили на рівному місці. Деякі зашкалюють розумні межі.
Зроблено перші кроки економічних реформ щодо зміни тарифів на газ та електроенергію. Підтримую справедливу роботу Кабміну у цьому напрямі. Не можуть по одному тарифу сплачувати бюджетники, пенсіонери і люди, які мають особняки з 8-10 кімнатами у 300 – 700 квадратних метрів, де є басейн з підігрівом, опалювальний гараж на 4 машини, оранжереї та зимові сади.
Що стосується жителів Білгород-Дністровського району, який є одним з найбільших в області, то їхні проблеми багато в чому співзвучні з труднощами решти жителів Одещини. На жаль, мережа автодоріг перебуває тут у ненайкращому стані. Для їх відновлення потрібні десятки мільйонів гривень. Невеликий крок у цьому напрямі уже зроблено. За допомогою Кабміну виділено кошти для ремонту дороги Монаші – Широке. У перспективі слід упорядкувати дороги та інфраструктуру у напрямі рекреаційної приморської зони Сергіївки, Приморського, Миколаївки. Без якісних доріг і належної інфраструктури залучити інвестора буде вкрай складно. Існують проблеми щодо забезпечення теплом бюджетних установ. Половина котлів у них досягла «віку» 38-44 роки. Дуже обережно підходимо до оптимізації роботи закладів охорони здоров’я. Багато дільничних лікарень у районі працюють ефективно. Є схвальні відгуки від населення щодо Староказацької лікарні. У Білгород-Дністровському районі є приховані резерви, які можна використовувати на благо всієї громади. Найближчим часом пильно буде розглянута тема сільгоспвиробництва, обробітку та ефективного використання землі у районі. У цьому зв’язку відбудеться докладна розмова з тими господарниками, які залишаються у списку відстаючих.
Степан дамаскін, перший заступник начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації:
Розпорядженням від 09.02.2011 року № 9 Кабінет Міністрів України доручив головам багатьох облдержадміністрацій розглянути питання про дисциплінарні заходи впливу на посадовців, які не доклали достатніх зусиль для приборкання цін на продукти харчування. Крім того, Прем’єр-міністр Микола Азаров звернув увагу губернаторів на їхню особисту відповідальність за стабілізацію цінової ситуації на продовольчому ринку.
Як ця проблема розв’язується в нашому регіоні?
Як відомо, наша область не є гречкосіючим регіоном. Цю культуру вирощували деякі господарства на незначних площах для внутрішніх потреб. Але ситуація, що склалася в країні, змусила нас переглянути структуру посівних площ і виділити під гречку цього року 4 тис. гектарів.
Наявні 210 тонн насіння. Ще 80 тонн будемо доводити до посівних кондицій.
Що стосується роздрібних цін, що буцімто перевищили позначку 20 гривень за кілограм, то мені такі випадки не відомі. Більше того, підписано меморандум між облдержадміністрацією та провідними торговельними фірмами, згідно з яким ціна продовольчої гречки не мусить перевищувати шістнадцяти гривень.
Щодо цукру та вирощування цукрового буряку скажу таке. В останні роки з низки причин виробництво солодкої продукції на трьох наших заводах було припинено. Відповідно скоротилися до мінімуму й площі під буряк. Зараз уживаються конкретні заходи щодо поновлення роботи Заплазького цукрового заводу. Триває процес укладання договорів з інвесторами. Цього року плануємо довести площі під буряк до 10 тис. гектарів. Але заходів із цього приводу не вживається. А держінспекція щодо контролю за цінами намагається заспокоїти громадськість, мовляв, ціни стабільні і перебувають під надійним контролем.
Лілія круковська, начальниця держінспекції щодо контролю за цінами в одеській області:
Ліберальний ринок, який в Україні будували всі роки незалежності, звів практично до мінімуму важелі впливу держави. У підсумку сьогодні ціни на продукти харчування диктують постачальники та реалізатори, виходячи із ситуації на глобальному ринку, рівня попиту та своїх витрат, а також очікуваного прибутку.
У сучасних умовах влада має право лише здійснювати моніторинг ситуації, упроваджувати граничні рівні торговельної надбавки на певні види товарів і штрафувати порушників.
За оперативним даними моніторингу, у січні поточного року середні роздрібні ціни на хліб вищого й першого сортів, житньо-пшеничний масових видів споживання залишалися стабільними. Також за більшістю основних продовольчих товарів – це борошно пшеничне вищого сорту, яловичина, свинина, ковбаса варена першого сорту, яйця курячі, рис – істотних змін не спостерігалося.
На м’ясо птиці (кури випотрошені) та яйця курячі протягом останніх двох декад середні роздрібні ціни мали тенденцію до зниження, і на сьогодні ці товари подешевшали на 4% і 9% відповідно.
Дещо зросли ціни на цукор і рослинну олію, що пов’язано з підвищенням оптово-відпускних цін виробниками.
Сьогодні найобговорюванішим залишається питання про подорожчання гречаної крупи. Це було пов’язано з підвищенням оптово-відпускних цін підприємствами-виробниками. На жаль, в Одеській області гречана крупа не виробляється. Основні постачальники – Дніпропетровський комбінат хлібопродуктів (торговельна марка «Повна чаша»), Дніпропетровське ТОВ «Рідний продукт» (торговельні марки «Хутірець» і «Золотий урожай»), Житомирський круп’яний завод «Озорянка», Алчевське підприємство Луганської області «Украгротрейд».
Проте, починаючи з 4 лютого, у переважній більшості торговельних мереж ціни на гречку знижено. Так, у супермаркетах «Метро», «Копійка», «Таврія», «Сільпо», «Фуршет» гречка реалізується зараз за роздрібними цінами від 13 гривень до 13 гривень 99 копійок за 1 кілограм. При цьому ажіотажного попиту на неї ми не спостерігаємо.
Безсумнівно, в усьому, що діється, був присутній чималий елемент нездорової істерії.
Якщо проаналізувати, є родини, де гречку практично не вживають. При цьому, говорячи про раціональне харчування, не слід забувати про доступніші на сьогодні продукти, – це пшоно, вівсяна, пшенична, ячна крупи, рис, які є не менш корисними для харчування.
На регіональному рівні вживаються заходи щодо недопущення необґрунтованого підвищення цін на соціально значущі товари.
Діє розпорядження облдержадміністрації, що встановлює гранично допустимі рівні торговельних надбавок на хліб – 10%; борошно, макаронні вироби, крупи, ковбаси варені 1 сорту, молоко, сметану, масло вершкове, сир, яйця курячі, рослинну олію, м’ясо птиці в розмірі 12%; яловичину, свинину, цукор – 15% до цін виробників.
Інспекція цін з початку року перевірила 37 підприємств. У 33 з них були виявлені порушення в частині необґрунтованого застосування надбавок від 24 до 30% замість зазначених вище граничних. У першій декаді лютого проведено спільні перевірки з представниками правоохоронних органів, Антимонопольного комітету, зокрема й продовольчих ринків «Привоз», «Північний» і «Київський». До порушників застосували економічні санкції на понад 30 тисяч гривень, а також видали припис про необхідність зниження цін.
Останнім часом низка супермаркетів, такі як «Сільпо», щотижня визначають два найменування товару, які реалізують за закупівельними цінами або з мінімальними надбавками. Мережа «Обжора» визначила магазини, у яких до кінця лютого реалізовуватимуться основні продовольчі товари за закупівельними цінами.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |