ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Пільгові пенсії — порядок відшкодування
16.02.2011 / Газета: Моряк Украины / № 6(680) / Тираж: 10025

Згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) від 09.07.2003 року № 1058-IV право на пенсію за віком мають чоловікі після досягнення 60 років при стажі не менш 25 років; жінки після досягнення 55 років при стажі не менш 20 років.

Також Законом України передбачена пенсія на пільгових умовах за віком, незалежно від місця останньої роботи, для працівників, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці: металурги,трактористи, моряки тощо. У такому випадку згідно із Законом пенсія призначається на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2.

Постановою КМУ від 16.02.2003 року № 36 затверджено список № 1 -працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці. На пенсію за списком № 1 мають право чоловіки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менш 20 років, з них не менш 10 років на зазначених роботах; жінки — після досягнення 45 років і при стажі роботи не менш 1 5 років, з них не менш 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Постановою КМУ від 16.02.2003 року № 36 затверджено список №2-працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах зі. шкідливими і важкими умовами праці. На пенсію за списком № 2 мають право чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менш 20 років, з них не менш 1 2 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менш 20 років, з них не менш 10 років на зазначених роботах.

Основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка. Для підтвердження пільгового стажу підприємство надає довідку, яка уточнює особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії із вказівкою періоду роботи, професії, посади. Ці довідки надаються підприємствами,організаціями та їх правонаступниками або у випадку ліквідіції підприємства — ліквідатором.

Згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, які працювали до 01.01.1992 року на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці і мали повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, передбачених раніше чинним законодавством, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем. Проведення атестації робочих місць у такому випадку не вимагається. Таким чином, підприємство не відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії.

Атестація робочих місць регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».

Для пенсіонерів, які не мають повного стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до ст. 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому ст. 1 3 -14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», виходячи із вимог цього стажу, встановлених раніше чинним законодавством.

Особі, яка до і після 01.01.1992р. працювала на роботах із важкими і шкідливими умовами праці, і на підприємстві проведена атестація робочих місць за умовами праці, пенсія призначається відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на пільговихумовахякдоОІ .01.1992 р.,так і після цієї дати.

Якщо пенсіонер працював на декількох підприємствах, витрати на виплату та доставку пенсій покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу. Тобто коли пенсіонер відпрацював на останньому підприємстві 9 років, а на попередньому 6 років, то останнє підприємство буде відшкодовувати 3 роки 6 місяців (у випадку Списка № 2).

Пенсію на пільгових умовах призначають і виплачують органи Пенсійного фонду України. Підприємство, згідно із Законом України, повинно щомісяця до 25-го числа вішкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду.

Автор: Олексій Шестаков, головний спеціаліст відділу обліку надходження платежів управління ГІФУ в Приморському районі м. Одеси


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту