ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Економіка — Акції одеських АТ інвесторів не цікавлять
17.02.2011 / Газета: Одесские известия / № 18(4145) / Тираж: 18386

За даними Одеського територіального управління Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР), на початок поточного року фондовий ринок регіону представляло 921 акціонерне товариство. З них 365 – ВАТ і 556 – ЗАТ.

Як заявив на черговій прес-конференції керівник відомства Юрій Ровинський, за рік кількість АТ скоротилася більш ніж на 5 відсотків. І цьому є свої причини. Згідно із Законом України «Про акціонерні товариства», всі господарюючі суб’єкти повинні змінити організаційно-правову форму, тобто стати приватними акціонерними товариствами (ПАТ) або публічними акціонерними товариствами (ПАТ).

Частина з них обирають таку форму, як товариство з обмеженою відповідальністю. Інші віддають перевагу формі ПАТ, оскільки вона не потребує дорогої системи звітності, участі в лістингу фондових бірж тощо.

При цьому торік в області не було створено жодного акціонерного товариства. Сума ж емісій акцій та облігацій сягнула 1 мільярда 547 мільйонів гривень, але…

– Акції одеських акціонерних товариств інвесторів не цікавлять, – заявив Юрій Ровинський. – Їх використовують переважно для консолідації пакету. І це пояснюється небажанням і невмінням власників одеських АТ професійно підходити до залучення коштів через акції.

Іншими словами, українські власники тільки навчаються капіталізму, опановуючи механізми ринку і роблячи чимало помилок і порушень. Тому, за словами Ю. Ровинського, Одеським територіальним управлінням ДКЦПФР у 2010 році до АТ було застосовано 325 штрафних санкцій на загальну суму 2,6 мільйона гривень. Максимальний штраф виставили підприємству «Одесполіграфмаш».

Крім того, торік відомство через органи прокуратури передало до судів 126 справ (у 2009 році – 109 справ). За позовами Держкомісії в судовому порядку стягнено 380 тисяч 960 гривень.

Відповідаючи на запитання журналістів, Юрій Ровинський відзначив, що торік, крім ситуації на ЗАТ «Одесакондитер», інших питань на засідання комісії щодо протидії рейдерським захопленням не виносилося.

Здебільшого справи стосуються господарських спорів на підприємствах або суперечок між партнерами всередині підприємства. Єдиним серйозним конфліктом року став господарський спір між ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» і АСК «Укррічфлот».

Імовірно, свою увагу рейдери перемкнуть на товариства з обмеженою відповідальністю, менш захищені порівняно з АТ.

За твердженням Юрія Ровинського, перспективи регіонального фондового ринку та ринку цінних паперів обнадійливі. Досить істотно на нього може вплинути майбутня пенсійна реформа.

– Приклад тому – Казахстан, де в перший рік проведення пенсійної реформи на рахунках недержавних пенсійних фондів (НПФ) накопичилося понад 3, 5 мільярда доларів, – заявив він. – Отримані кошти НПФ будуть вкладати в нерухомість, у короткострокові проекти та в цінні папери тих емітентів, чиї акції котируються на біржових майданчиках країни.

Великі надії Юрій Ровинський та його фа­хівці покладають і на широкомасштабну реформу фондового ринку країни. Щоправда, потрібно буде ще кілька років, щоб він запрацював за загальноприйнятими у світі правилами гри.

Автор: Анатолій МИХАЙЛЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту